Oświetlenie - poradnik

Jaki sedes wybrać?

zdjęcie 1Wybór odpowiedniego sedesu to wbrew pozorom nie taka łatwa sprawa. Na rynku mamy szeroki wybór sedesów, które różnią się od siebie ceną i sposobem montażu. Występują dwa główne ich rodzaje: sedesy kompaktowe i sedesy podwieszane. Każdy rodzaj ma swoje wady i zalety. Sedesy kompaktowe są łatwe w montażu i mają dość niską cenę. Ich dodatkową zaletą jest to, że praktycznie zawsze sprzedawane są w kompletach razem z deską. Ich wadą jest jednak to, że nie są zbyt estetyczne, zajmują sporo miejsca. Sedesy podwieszane natomiast są estetyczniejsze,    zajmują mało miejsca i łatwo utrzymać je w czystości. Ich wadą jednak jest dość wysoka cena stelaża oraz fakt, iż musimy ten stelaż zabudować, co wiąże się z dodatkową pracą i kosztami. Rzadko też sprzedawane są w kompletach, więc musimy dokupić do nich deskę i przycisk spłukujący.

Jak rozjaśnić łazienkę bez okna?

Niestety blokowe łazienki najczęściej pozbawione są okien. Skutkuje to tym, iż nie dociera do nich naturalne światło dzienne. Wykucie otworu okiennego i montaż okna jest przeważnie niemożliwy, dlatego też wnętrze należy próbować rozjaśnić na inne sposoby. Dobrą metodą jest zastosowanie luksferów. Zamontowane w ścianie działowej, np. oddzielającej łazienkę od sypialni, czy kuchni – doświetlą ciemne wnętrze i nadadzą mu bardziej przestronnego charakteru. Jednak i montaż luksferów nie zawsze wchodzi w rachubę. W takich sytuacjach nie pozostaje nic innego, jak zainwestować w jak najlepsze oświetlenie sztuczne oraz zastosować jasne okładziny ścienne, duże lustra, szkło, itp. elementy dekoracyjne, rozświetlające pomieszczenie. Pamiętajmy, że dobrze jest zamontować punkty świetlne w taki sposób, aby światło odbijało się od innych powierzchni, np. blatu, podłogi, lustra, itd.

Remont łazienki w bloku
Gdy podejmujemy się remontu łazienki w bloku z wielkiej płyty to możemy spodziewać się wszystkiego.

Jakie rośliny można hodować w łazience bez okna?

Kwiaty w pomieszczeniu
Hodowla roślin w pomieszczeniu bez światła jest możliwa.
Teoretycznie, żadna roślina nie jest w stanie żyć bez światła dłużej niż miesiąc. W praktyce jednak istnieją sposoby na trzymanie żywych roślin w łazienkach pozbawionych dostępu światła dziennego. Warunkiem jest w tym przypadku zapewnienie roślinom odpowiedniego oświetlenia sztucznego. Profesjonalne oświetlenie ogrodnicze jest dość drogie, dlatego też częściej stosuje się powyższym celu tradycyjne jarzeniówki lub żarówki energooszczędne. Światło w łazience, w której trzymane są rośliny powinno palić się 10 – 12 godzin w ciągu doby. Niestety wiąże się to ze zwiększonym zużyciem energii elektrycznej. Tańszym sposobem jest posiadanie w domu dwóch identycznych roślin i zmienianie im stanowisk co tydzień. Roślinę, która przez tydzień znajdowała się w łazience – przenosimy do pomieszczenia, gdzie panują dobre warunki świetlne, a w jej miejsce stawiamy okaz z pokoju. W powyższy sposób, nasze oczy wciąż cieszy żywa zieleń w czasie zażywania relaksujących kąpieli.

Zobacz także