Ogrzewanie - poradnik

Czy warto instalować ogrzewanie podłogowe w łazience?

podłoga w łazienceCeramiczna terakota, czy naturalny kamień prezentuje się w salonach kąpielowych wyśmienicie. Jednak zasadniczą wadą tych materiałów jest fakt, że są one zimne w bezpośrednim kontakcie z ciałem ludzkim. Problem ten rozwiązuje bardzo skutecznie instalacja ogrzewania podłogowego. Musimy jednak zdawać sobie sprawę, że instalacja taka jest kosztowna zarówno w montażu, jak i w eksploatacji. Niektórzy z nas za ciepło pod stopami są w stanie zapłacić każde pieniądze i wówczas ogrzewanie podłogowe jest w stanie dać pełną satysfakcję. Aby nieco ograniczyć koszty przedsięwzięcia kable lub maty grzewcze można zainstalować jedynie w miejscach, w których najczęściej stajemy gołymi stopami, tj. przy wannie, brodziku, czy umywalce.

Jak ogrzać łazienkę?

Grzejnik na ręczniki
Grzejniki, które pełnią funkcję suszarki są podłączone do instalacji centralnego ogrzewania mogą być jedynym źródłem ciepła w pomieszczeniu,
Łazienka jest takim pomieszczeniem w domu, w którym zapotrzebowanie na ciepło nie jest stałe, ale chwilowo cenimy sobie temperaturę wyższą niż w pozostałych wnętrzach domu. Sposobów na jej czasowe podwyższenie jest wiele i nie chodzi tu wcale o umieszczanie w łazience przestarzałego grzejnika typu farelka. Aktualnie, niemal w każdej łazience montuje się tzw. grzejniki drabinkowe, które oprócz funkcji grzania stają się jednocześnie suszarkami dla wilgotnych ręczników, czy dosychającego prania. Grzejniki takie oprócz podłączenia do instalacji centralnego ogrzewania warto wyposażyć w grzałkę elektryczną. Jej montaż jest bardzo prosty, a posiadanie umożliwia korzystanie z grzejnika łazienkowego w czasie, kiedy instalacja c.o. nie pracuje. Pomijając tradycyjne grzejniki drabinkowe – na rynku można znaleźć też bardzo interesujące i posiadające oryginalne formy – grzejniki dekoracyjne. Nie tylko oddają one ciepło, ale także zdobią łazienkę i nadają jej niepowtarzalnego charakteru.

Jak zainstalować kominek w łazience?

kominek w łaziencePosiadanie kominka w łazience staje się marzeniem coraz bardziej powszechnym. Montaż tradycyjnego kominka jest często niemożliwy ze względu na brak komina oraz skomplikowany proces instalacyjny. Dlatego też na salony kąpielowe coraz śmielej wkraczają tzw. biokominki. W ich przypadku jedyny warunek techniczny, jaki należy spełnić, to posiadanie sprawnie działającej wentylacji w pomieszczeniu. Spalane w biokominkach paliwo nie wydziela żadnych zapachów, ani substancji szkodliwych dla ludzkiego organizmu. Biokominki występują w formie wolnostojącej, naściennej oraz meblowej, np. w postaci stolika, czy półki z ogniem. Prezentują się nadzwyczaj pięknie, a do tego spełniają oczywiście funkcję urządzeń grzejnych. Oznacza to, że oddają ciepło i skutecznie podnoszą temperaturę powietrza w pomieszczeniu. 

Zobacz także