Zawirowania wokół pralki

Zawirowania wokół pralki

Mała czy duża, ładowana od przodu czy od góry, Klasy A, czy D, tańsza, czy droższa. Z suszarką czy bez… Wybór odpowiedniej pralki, nasuwa wiele trudnych pytań. Jak wybrać tę najbardziej odpowiednią, dopasowaną do naszych potrzeb?

Top czy front?
W zależności od umiejscowienia drzwiczek załadunkowych, wyróżniamy pralki:

  • ładowane od góry (top) mają standardowe wymiary: szerokość: 40 cm. Głębokość 60 cm, wysokość 85 cm. Pojemność bębna wynosi od 5 do 6 kg. Pralka top wymaga niczym nieskrępowanej przestrzeni tuż nad nią. Zapełnią ją w znacznym stopniu otwarte drzwiczki. Występuje wyłącznie w kolorze białym.
  • ładowane od frontu (front) – na rynku dostępne są  pralki o szerokości 60 cm i głębokości 45-60 cm (standard) lub 33-40 cm (slim). Ich wysokość wynosi zwykle 85 cm. Pojemność bębna w wersji standard waha się od 5-9 kg i 3,5-6 kg w wersji slim. Ceny pralek "front" są niższe o około 10-15% od cen pralek "top" (przy tych samych parametrach/programach)

pralka automatyczna

Jaka klasa?

Wyróżniamy siedem podstawowych klas energetycznych  A, B, C, D, E, F, G. W kolejności od najbardziej energooszczędnej i wydajnej do najdroższej w eksploatacji. I tak np. pralka klasy A zużywa mniej energii niż klasy B. Najbardziej wydajna jest A +. Pamiętajmy jednak -  urządzenia oznaczone tą samą literą alfabetu, nie koniecznie  pokrywają się ze sobą co do ilości zużywanego prądu. Przed zakupem pralki warto zatem zapoznać się z ich etykietą.

Czego dowiemy się z etykiety?

W tym przypadku etykieta to zazwyczaj naklejka, przyklejona do pralki. Informuje nas nie tylko o przynależności urządzenia do danej klasy, lecz także o efektowności jego prania i odwirowywania. Szczegóły tych funkcji, określają także litery alfabetu od A do G (od najbardziej do najmniej skutecznej). Wyższa liczba obrotów oznacza zwykle silniejsze odwirowania, a co za tym idzie – bardziej suchą bieliznę. (od 600 do 1800 obrotów na minutę). Kolejne dane, widniejące na etykiecie, dotyczą stopnia zużycia wody przez pralkę oraz hałasu jaki wydobywa się podczas prania (średnie wartości to ok. 50 db podczas prania i ok. 70 db przy wirowaniu). Im mniejsze wartości, tym cichsza praca urządzenia i mniejsze zużycie wody podczas prania.

Program podstawowy czy rozszerzony?
Nowoczesne pralki wychodzą naprzeciw coraz bardziej wyszukanym oczekiwaniom. Oprócz standardowych programów prania, związanych z typami tkanin, z których wykonane są nasze rzeczy (bawełna, syntetyki, tkaniny delikatne, wełna), oraz z czasem prania (program krótki i skrócony) coraz częściej producenci pralek, uzupełniają je o dodatkowe.  Wśród nich można wymienić: dziecięce (Babycare), sportowe, pranie butów, usuwanie sierści, pranie ręczne, oszczędne. Wąsko wyspecjalizowane programy są na pewno przydatne w wielu sytuacjach, podnoszą jednak cenę pralki.

A może pralka z suszarką?
Założenie genialne. A jaka oszczędność czasu i przestrzeni (suszona bielizna zajmuje jej sporo). Jest tylko jeden mankament. Pralko-suszarki piorą mniej dokładnie niż tradycyjne. Bywa, że jak coś jest do wszystkiego, to zarazem do niczego. Urządzenia wieloczynnościowe zwykle tracą na niektórych parametrach, stąd mniejsza efektywność prania. A ponadto rzeczy wyjęte z suszarki, rzadko kiedy są suche w stu procentach, trzeba je więc dosuszać. Znaczniej lepiej swą funkcję spełnia wolno stojąca suszarka. Czy tego typu udogodnienie pochłania dużo prądu? To zależy. Im lepiej odwirowana bielizna w pralce tym koszt jej suszenia mniejszy. Obroty niższe od 800 znacznie podbijają jego cenę. Informacje na temat zużycia energii dla procesu suszenia „do szafy” lub „do prasowania”, znajdziemy na etykiecie urządzenia o tej funkcji.

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Agnieszka Chmielińska

Zdjęcia: Ardo, Bosch, Siemens

Polecamy Ci również

Zobacz także