Wymiana płytek ceramicznych

0
Wymiana płytek ceramicznych

płytki łazienkoweJeżeli płytki ceramiczne w łazience są już stare, popękane lub nie pasują kolorystycznie do nowego wyposażenia, możesz je w szybki i prosty sposób usunąć, a następnie wymienić na nowe. Płytki warto też wymienić, gdy chcesz wprowadzić do swojej łazienki inną kolorystykę.

Nowe płytki możesz przyciąć piłą ręczną i tarczą do cięcia płytek ceramicznych. Aby dopełnić przemiany całego pomieszczenia, użyj piły ręcznej również do cięcia porcelanowych płytek podłogowych.

Krok 1

Przygotuj powierzchnię – w pierwszej kolejności usuń za pomocą młotka i dłuta stare płytki, a następnie wyszlifuj ją, aby była gładka. Jeżeli jest to konieczne, wyrównaj powierzchnię ściany, ponieważ musi być idealnie równa, aby można było prawidłowo ułożyć na niej płytki.

przygotowanie powierzchni ściany

Krok 2

Wymierz ścianę i określ rozmiar płytek, aby przygotować plan ich ułożenia. Wyznacz środek ściany i od niego zacznij układanie płytek.  Posuwaj się ku zewnętrznym krawędziom ściany, aby ewentualne docięcia płytek z każdej strony były symetryczne.

mierzenie ściany

Krok 3

Przed rozpoczęciem układania płytek zdemontuj spłuczkę podtynkową, aby móc ułożyć płytki do samego otworu na spłuczkę. Rozprowadź równomiernie na ścianie warstwę kleju. Układaj dokładnie nowe płytki, pamiętając o rozpórkach, aby odstępy między wszystkimi płytkami były jednakowe.

demontaż spłuczki

Krok 4

Użyj piły ręcznej, prowadnicy krawędziowe i diamentowej tarczy do cięcia płytek i dotnij pozostałe płytki, aby wpasować je przy krawędziach, w rogach, wokół otworu na spłuczkę, za toaletą itp.

piła ręczna

Krok 5

Ułóż przycięte kawałki płytek.

układanie płytek

Krok 6

Na koniec wypełnij fugi. Po ich wyschnięciu wykonaj pozostałe prace, np. przykręć uchwyt na papier toaletowy. Polecamy użycie uchwytu przytwierdzanego na przyssawkę, aby uniknąć wiercenia otworów. Gotowe!

wypełnienie fug

Potrzebne narzędzia i materiały:

  • Piła ręczna Dremel DSM20 z prowadnicą krawędziową DSM i diamentową tarczą do cięcia płytek Dremel DSM540
  • dłuto i młotek
  • klej do płytek ceramicznych
  • rozpórki
  • nowe płytki ceramiczne
  • tynk i paca
  • taśma miernicza lub dalmierz laserowy i ołówek
  • papier ścierny
Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: Dremel

Polecamy Ci również

Zobacz także