Wanna dla niepełnosprawnych

Wanna dla niepełnosprawnych

Osobom niepełnosprawnym trudno korzystać z wanny - siadać w niej i wstawać. Co zrobić, żeby ułatwić tę czynność? Wszystko zależy od rodzaju niepełnosprawności, preferencji osoby niepełnosprawnej oraz wielkości łazienki.

łazienka dla niepełnosprawnych

Kąpiel w wannie jest czasami nieunikniona, np. kąpiele lecznicze czy hydromasaż. Dla osób poruszających się na wózkach najwygodniej jest, jeśli wysokość wanny jest identyczna z wysokością siedziska wózka, głębokość wynosi 38-42 cm (nieco mniejsza niż standardowa), szerokość 70-80 cm, długość dobiera się do potrzeb użytkownika. Od indywidualnych potrzeb zależy także kształt wanny - najwygodniejsza jest wanna prostokątna. Dostępne są również specjalnie wzmacniane akrylowe wanny, do których osoba niepełnosprawna podjeżdża na wózku i przesiada się przez otwierane - do góry lub na bok - wejście. Takie wanny są znacznie wyższe od tradycyjnych, mogą być wyposażone w baterie zintegrowane z obudową.

uchwyty na wannęOsoba niepełnosprawna może kąpać się siedząc bezpośrednio w wannie lub na siedzisku. Dostępne są nieruchome nakładki, które zawiesza się na wannie lub siedziska obrotowe o kącie obrotu 90 stopni, opierane o krawędź wanny. Najnowszym rozwiązaniem jest podnośnik wannowy. Można go zastosować w każdej prostokątnej wannie, zasilany jest akumulatorkiem i wyposażony w wodoszczelnego pilota.

Wanna powinna mieć antypoślizgowe (ryflowane) dno, a jeśli nie, to powinniśmy na dnie podczas kąpieli układać matę antypoślizgową, która zapobiega niebezpiecznym upadkom.

Trzeba również zapewnić osobie niepełnosprawnej, łatwe wejście/wyjście z wanny. W tym celu należy zapewnić wolną przestrzeń wokół wanny oraz w razie konieczności zastosować schodki i drabinkę. Do przenoszenia osób niepełnosprawnych z wózka do wanny służą podnośniki przywannowe, montowane do ściany pomieszczenia (ściana musi być wytrzymała). Ich wybór jest duży - od najprostszych mechanicznych po sterowane pilotem.. Możemy zdecydować się także na model samojezdny z uprzężą.

siedzisko wannowe

Nieodzowne są poręcze. Ich zadanie to pomoc w wejściu/ wyjściu) do/z wanny oraz podczas kąpieli. Przydać może się również drabinka nad wanną umocowana do stropu. Położenie  poręczy i drabinki ustala się indywidualnie.

Osobom niepełnosprawnym jest trudno samodzielnie ustawić temperaturę wody. Rozwiązaniem są baterie termostatyczne bezdotykowe. Aby zapobiec poparzeniom, można zamontować centralny mieszacz wody z termostatem ustawionym na pożądaną temperaturę lub zastosować baterią z tzw. zaworem przeciwpoparzeniowym. Dla osób z niedowładem kończyn górnych rozwiązaniem są baterie łokciowe i nożne (pedałowe).

Materiał użyty na podłogę w łazience, bez względu na użyty materiał (np. terakota, drewno, kamień), powinien być antypoślizgowy. Okolice wanny to miejsca, gdzie ryzyko poślizgnięcia i upadku jest dość duże. Przy wannie będzie bezpieczniej, gdy na podłodze przed nimi zostanie położony podgumowany dywanik.

Oceń artykuł
3,71 / 7 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Joanna Szot

Zdjęcia: Lehnen

Polecamy Ci również

Zobacz także