Urządzamy wygodną, czystą i bezpieczną łazienkę

1
Aranżacja łazienki
Przy urządzaniu łazienki ważna jest estetyka. Ale nie możemy pominąć kwestii bezpieczeństwa, a także - wygody.

Urządzając łazienką dbamy o to, żeby była ładna. Ale trzeba też zwrócić uwagę na to, żeby była bezpieczna, wygodna i łatwa do utrzymania w czystości.

Urządzenie łazienki to więcej niż wybór odpowiednich płytek na podłogę i ściany. Na rynku pojawia się coraz więcej rozwiązań, które wpływają na bezpieczeństwo i komfort, a także ułatwiają utrzymanie łazienki w należytym porządku. Warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę i jakie są dostępne rozwiązania.

Polecamy też: O jakich łazienkach marzą Polacy?

Szafka pod umywalkę

Wybierając meble do łazienki zwróćmy uwagę m.in. na sposób ich otwierania. Metoda na docisk jest wygodniejsza od tradycyjnych uchwytów.

Duravit
Sedes bezkołnierzowy

Brak kołnierza wokół krawędzi miski klozetowej ułatwia utrzymanie jej w czystości i dokładne spłukiwanie.

Duravit
Dysza myjąca w desce sedesowej

Ciekawym rozwiązaniem są deski sedesowe z funkcją bidetu.

Duravit
Oświetlenie łazienki

Oświetlenie łazienki musi być zaprojektowane i wykonane zgodnie z zasadami bezpieczeństwa, a jednocześnie dawać dobre światło we wszystkich "strategicznych" miejscach łazienki.

Duravit
Powłoka antypoślizgowa

Ze względu na bezpieczeństwo i wygodę kąpieli warto zadbać o to, żeby wanna albo brodzik miały antypoślizgową powierzchnię.

Duravit

Wygodne i czyste sedesy

Jednym z rozwiązań, które warto wprowadzić do naszej łazienki są sedesy bezkołnierzowe. Tego typu miski sedesowe oferuje już kilka firm. Innowacyjność takich sedesów polega na tym, że są one tak wyprofilowane, że nie jest potrzebna krawędź wokół miski, a woda podczas spłukiwania bezpiecznie omywa jej wnętrze. Pod tradycyjną krawędzią gromadzi się kamień i zanieczyszczenia, sprzyjające rozwojowi bakterii, a dokładne doczyszczenie tej przestrzeni jest uciążliwe. W przypadków sedesów bezkołnierzowych, ten problem znika. Dodatkowo sedes może być pokryty powłoką antybakteryjną, dzięki której jest znacznie bardziej higieniczny.
Wygodę i bezpieczeństwo korzystania z sedesu zapewniają też deski wolno opadające. A dodatkowo możemy się zdecydować na deskę z funkcją mycia, z której korzysta się, jak z bidetu.

Dowiedz się: Jakie zalety ma kabina prysznicowa bez brodzika

Bezpieczne powierzchnie w łazience

W łazience, w której z definicji woda i mydło są w ciągłym użyciu, warto też zadbać o bezpieczne, antypoślizgowe powierzchnie wanien i brodzików. Można się zadecydować na wannę lub brodzik, których powierzchnia jest pokryta powłoką antypoślizgową (dotyczy to również modnych brodzików wpuszczanych w podłogę). Takie powłoki nie są przeźroczyste, nie wpływają więc na wygląd urządzeń, ale znacznie poprawiają bezpieczeństwo i wygodę kąpieli. Alternatywą są wanny i brodziki wykonane z materiałów mineralnych, które są właśnie antypoślizgowe, bez konieczności stosowania dodatkowej powłoki.
Na ten element powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, jeśli z łazienki korzystają dzieci lub osoby starsze, ale ograniczenie ryzyka poślizgnięcia się jest ważne w każdym przypadku.

Oszczędzanie i odprowadzenie wody

W naszych łazienkach powinniśmy też zwrócić na rozwiązania pozwalające wygodnie oszczędzać wodę. Tu również dostępne są rozwiązania, których zalety dostrzeżemy przy płaceniu rachunków za wodę, za to nie odczujemy żadnych niedogodności. Dlatego kupując baterie do łazienki, zwróćmy uwagę, czy jest ona wyposażona w perlator. To niewielkie sitko znajdujące się na końcu wylewki, które napowietrza strumień wody. Dzięki temu wody zużywa się mniej, a strumień wody jest tak samo obfity. W przypadku spłuczek, zwróćmy uwagę, czy mają one funkcję „stop”, pozwalającą zatrzymać spłukiwanie, a także możliwość wyboru spłukiwania z użyciem mniejszej lub większej ilości wody. Dzięki temu zużyjemy mniej wody, bez specjalnych starań.
Jeśli zdecydujemy się na brodzik wpuszczany w podłogę, zadbajmy o to, żeby syfon był montowany od góry (ułatwi to czyszczenie), a średnica – większa niż 50 mm. Bardzo ważny jest oczywiście poprawny montaż i izolacja.

Bezpieczne oświetlenie łazienki

Wiadomo, że prąd i woda to nie jest dobre połączenie, dlatego oświetlenie łazienki (i inne elementy instalacji elektrycznej, takie jak włączniki i gniazdka), powinny spełniać określone normy bezpieczeństwa. Dotyczy to zarówno rozmieszczenia lamp i innych elementów, jak i ich parametrów. Oprawy stosowane w łazienkach powinny być szczelne – mieć podwyższoną klasą ochrony – IP 44.

Co zrobić, żeby oświetlenie łazienki było funkcjonalne i bezpieczne - dowiesz się stąd

Wygodne meble łazienkowe

Wygodne użytkowane łazienki zapewniają także meble otwierane na docisk. Kiedy mamy mokre ręce, albo nasmarowane kremem, to rozwiązanie sprawdza się znacznie lepiej niż klasyczne uchwyty. Meble o gładkich frontach mają też dodatkową zaletę – nasze łazienki najczęściej nie są duże, a wyeliminowanie wszelkich „wystających” elementów dobrze wpływa na optyczne powiększenie przestrzeni. Zwróćmy uwagę na to, czy szuflady łatwo wysuwają się (zapewniają to teleskopowe prowadnice) i czy są wyposażone w jakieś przegródki. Wszelkiego rodzaju „organizery” ułatwiają utrzymanie porządku, łatwej sięgnąć po potrzebną rzecz bez konieczności przegrzebywania się przez inne.

Oceń artykuł
3,75 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Duravit

Polecamy Ci również

Zobacz także