Urządzamy łazienkę - jakie szafki łazienkowe wybrać?

3
Urządzamy łazienkę - jakie szafki łazienkowe wybrać?

Wybór mebli łazienkowych, w tym samych szafek, jest naprawdę istotną decyzją. Muszą one być rozwiązaniem nie tylko odpowiednio praktycznym, ale również wytrzymałym. Nie można zapomnieć również o tym, że to głównie one będą wprowadzać odpowiedni klimat w naszej łazience. Jak więc wybrać szafki do naszej łazienki i co powinniśmy wiedzieć przed ich zakupem?

Na samym początku warto zaznaczyć, że podczas zakupów nie powinniśmy kierować się chwilowymi modami. One, jak każda moda, kończą się dość szybko, a meble kupujemy prawdopodobnie na lata. Nie warto stawiać również na zbytnie eksperymenty – mogą okazać się one inwestycją drogą i niekoniecznie trafioną. Polecamy rozwiązania sprawdzone, dopasowane do klimatu naszego mieszkania – do tego nowoczesnego warto postawić na łazienkę nowoczesną, w tradycyjnym – na łazienkę ciepłą i tradycyjną.

Szafki łazienkowe

Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnych mebli, polecamy wszystko dokładnie zmierzyć. I nie chodzi tutaj tylko o wysokość, szerokość czy głębokość danych szafek. Pamiętajmy, że m.in. od szafki pod umywalką zależeć będzie to, na jakiej wysokości znajdzie się sama umywalka – a musi być ona wygodna dla każdego z domowników. Najczęściej wysokość ta wynosi około 80 cm. Pamiętajmy również o dobraniu odpowiedniej przestrzeni przed samą umywalką – powinna ona być na tyle duża, by zmieściły się tam w wygodny sposób wszystkie rzeczy, które chcemy tam trzymać. Wskazane jest tutaj również nadprogramowe miejsce, zawsze może się przydać!

W tym przypadku warto od razu rozważyć, czy chcemy zawiesić nad umywalką samo lustro, czy szafkę razem z nim – może nam ona dostarczyć sporej ilości miejsca na drobne rzeczy, jak perfumy, kremy czy golarki, które lubimy trzymać blisko lutra.

Z czego powinny być wykonane szafki łazienkowe?

Jeżeli chcemy, aby meble służyły nam naprawdę długo, powinniśmy zdecydować się na meble łazienkowe, które będą odporne zarówno na działanie wysokich temperatur, jak i również takie, które będą odporne na wilgoć. Problem z tymi aspektami będziemy posiadali głównie w momencie, w którym będziemy poszukiwali naprawdę tanich mebli – często są one po prostu niskiej jakości. Te wysokiej jakości są zazwyczaj znakomicie zabezpieczane za pomocą lakierów poliuretanowych. Same szafki powinny być również umieszczone czy zawieszone w taki sposób, aby nie przylegały do ściany. Dzięki temu za nimi nie pojawią się np. ogniska pleśni.

Jeżeli chcemy zdecydować się na szafki tradycyjne, warto postawić na te drewniane. Dobrym wyborem mogą okazać się też te z płyty MDF, muszą być jednak odpowiednio pokryte lakierem, podobnie zresztą jak te drewniane. Można zdecydować się również na meble wykonane ze szkła hartowanego. Nie będą dotyczyć nas wtedy problemy z temperaturą czy wilgocią, problemem jednak jest fakt, że każdy będzie mógł dostrzec, co trzymamy w danych szafkach.

W nowoczesnych łazienkach sprawdzić się mogą również szafki wykonane z metalu. Podobnie jednak jak wszystkie metalowe elementy w każdej z szafek, muszą być one odpowiednio zabezpieczone przed działaniem wilgoci, aby nie zaczęły rdzewieć. Polecamy sprawdzić również szafki łazienkowe wykonane z materiałów sztucznych, również nie będzie dla nich problemem ciepło czy wodna, jednak mogą okazać się one dość podatne na wszelkie uszkodzenia mechaniczne.

Odpowiednia ilość miejsca i inne praktyczne aspekty

Gdy planujemy zakup szafek łazienkowych, pamiętajmy o tym, by nie tylko były wytrzymałe i pięknie się prezentowały, ale żeby były również praktyczne. Przede wszystkim, zastanówmy się, co chcemy w nich trzymać i ile miejsca będzie nam na to potrzebne. Zawsze warto też pozostawić odpowiedni zapas na nowe rzeczy, które na pewno się pojawią. Szafki powinny być również odpowiedniej wysokości – zastanówmy się, które z nich wybrać, w taki sposób, aby każdy z domowników miał do nich dostęp.

Jeżeli posiadamy małe dzieci – warto postawić na szafki z odpowiednimi zabezpieczeniami, aby nie mogły otworzyć ich samodzielnie. Jest to opcja konieczna zwłaszcza w sytuacji, w której chcemy w łazience trzymać detergenty czy inne środki chemiczne.

Odpowiednia ilość przestrzeni

Na samym końcu polecamy po prostu odpowiednio zaplanować całą łazienkę. Pamiętajmy, aby pozostała w niej wystarczająca ilość przestrzeni a poruszanie się po całym pomieszczeniu było wygodne i bezpieczne. Powinniśmy zastanowić się, czy w okolicach wanny lub prysznica warto decydować się na meble metalowe, czy takie, które posiadają twarde lub ostre krawędzie – w przypadku poślizgnięcia się mogą okazać się naprawdę niebezpieczne. W przypadku ostrych krawędzi czy kantów można jednak wyposażyć się w odpowiednie zabezpieczenia, które w takich sytuacjach zdecydowanie polecamy.

Gdzie kupić szafki do łazienki?

Jeżeli poszukujesz odpowiednich mebli łazienkowych – koniecznie sprawdź ofertę sklepu Otomeble.pl. Mają w niej pokaźną ilość mebli łazienkowych, wysokiej jakości i w naprawdę okazyjnych cenach. Jesteśmy pewni, że zdecydowanie się na ich produkty będzie znakomitą decyzją, a same meble będą nie tylko funkcjonalne, ale również piękne przez wiele lat!

Oceń artykuł
5,00 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Polecamy Ci również

Zobacz także