Trendy łazienkowe w innych państwach. Ciekawostki

0
Amerykańska łazienka
Łazienki w USA są przestronne, pięknie urządzone, z wanną umieszczoną pod oknem

Aranżacja wnętrza w większości przypadków zależy od panujących trendów. Polska łazienka to niewielkie pomieszczenie, w którym ściany są pokryte płytkami ceramicznymi. Czy tak wygląda łazienka w Japonii, Chinach czy Wielkiej Brytanii? Co kraj, to obyczaj. Poznajcie trendy łazienkowe w innych państwach.

Typowa polska łazienka ma nie więcej niż 10 m2, w której mieści się WC, umywalka, wanna lub prysznic, pralka i kosz na brudną bielizną. Zazwyczaj występuje w kolorach brązowych, bieli, beżu lub szarości. Na ścianie i podłodze są płytki ceramiczne.

To, jak wygląda polska łazienka, w dużej mierze zawdzięczmy trendom. Te z kolei napłynęły do nas z Zachodu. Coraz bardziej doceniamy nowoczesne wzornictwo i rozwiązania poprawiające komfort użytkowania. Niewielka przestrzeń wciąż determinuje nasze wybory, np. w zakresie decyzji: wanna vs. prysznic, toaleta myjąca zamiast bidetu i tradycyjnej miski ustępowej. Jednak producenci oferują coraz więcej rozwiązań sanitarnych zwiększających możliwości aranżacyjne pomieszczeń. Mimo, że minimalizm to ulubiony trend Polaków, możemy być pewni, że nasze łazienki są wyposażone we wszystko, co niezbędne do utrzymania higieny – mówi Andrzej Majewski, ekspert firmy TECE.

Podpowiadamy też: Jak wybrać stelaż podtynkowy do wc

Polaków z pewnością zaskoczą rozwiązania łazienkowe naszych sąsiadów z innych krajów. Oto przykłady nietypowych rozwiązań łazienkowych.

Brytyjskie łazienki

W brytyjskich łazienkach Polaków może zaskoczyć widok dwóch kranów przy umywalce – oddzielnie na zimną i ciepłą wodę. Spowodowane jest to faktem, iż woda ciepła i zimna doprowadzana jest osobnymi rurami i pod różnym ciśnieniem. Tak więc Brytyjczycy, aby umyć ręce w ciepłej wodzie blokują odpływ wody w umywalce za pomocą korka, a następnie zebraną wodą myją dłonie. W angielskich łazienkach nie znajdziemy także standardowego włącznika/wyłącznika światła. Ze względów bezpieczeństwa światło w angielskich łazienkach wyłączymy za pomocą sznurka.

Wanna przy oknie

W Stanach Zjednoczonych jest wszystko duże to i łazienki stanowią większość część domu (zazwyczaj jest ich kilka, tak aby każdy mieszkaniec miał własną). Tutaj to pomieszczenie raczej jest nazywane salonem kąpielowym. Amerykańskie wnętrza łazienkowe  zazwyczaj są z oknem pod którym umieszczona jest wielka wanna. Dobrze oświetlone, z pięknymi meblami i wielkim lustrem.
To, co może nas zaskoczyć podczas pobytu w Stanach Zjednoczonych, to toaleta i sposób działania spłuczki. Toaleta jest wypełniona czystą wodą i dopiero podczas spłukiwania zasysana do rur. Kolejna zaskakująca rzecz w amerykańskiej łazience to prysznic. Jego słuchawka przymocowana jest do ściany na stałe – wyjaśnia ekspert firmy TECE.

Dowiedz się: Jakie są zalety i ograniczenia brodzików zlicowanych z podłogą

Prysznic przed kąpielą

W japońskiej łazience Polaka może zaskoczyć nietypowy prysznic, w  którym bateria zamontowana jest zaledwie kilkadziesiąt centymetrów nad podłogą. Związane jest to ściśle z ich kulturą. Japończycy przed kąpielą biorą prysznic.

Kąpiel w Japonii to rytuał, który służy odprężeniu, a nie higienie. Natomiast w Chinach nie zobaczymy wanny ani prysznica. Tutaj do umycia służy słuchawka prysznicowa, bala z wodą. Przestrzeń do kąpieli nie oddziela się w łazience żadną ścianką czy zasłoną tak więc wodę z kąpieli mamy w całym pomieszczeniu.

W klapkach pod prysznic

Azjatyckie rozwiązania i obyczaje nas Europejczyków dziwią…tak jak montaż 5 litrowych zbiorników pod sufitem na mydło. W krajach islamskich  po domu chodzi się boso, jednak do kąpieli należy włożyć klapki. W Meksyku łazienka może zachwycić kolorową, drobną mozaiką i dekoracjami zdobiącymi ceramikę. W Australii  może nas zadziwić bezwodna i bezwonna toaleta kompostująca, a na Arktyce po prostu podgrzewana woda. Przed podróżą poznajmy zwyczaje miejscowej ludności, nie tylko kulinarne i kulturowe, ale także łazienkowe. Pewne rozwiązania mogą nas zaskoczyć!

Oceń artykuł
4,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Źródło: TECE

Polecamy Ci również

Zobacz także