Sprzątanie łazienki - domowe i ekologiczne sposoby

17
Sprzątanie łazienki - domowe i ekologiczne sposoby
Dla wielu z nas sprzątanie łazienki nie należy do ulubionych czynności. Jest tam wiele zakamarków, które ciężko jest wyczyścić.

Łazienka jest dla wielu z nas najtrudniejszym do posprzątania pomieszczeniem w domu. Ponadto, zwyczajnie nie lubimy sprzątać tego wnętrza i odwlekamy niezbędne porządki niemal w nieskończoność. To poważny błąd, ponieważ w zaniedbanej łazience bardzo szybko rozwijają się groźne dla ludzkiego zdrowia bakterie. Zaś na armaturze osadza się kamień, a w kabinie prysznicowej – powstaje szkodliwa i nieestetyczna pleśń. Podejmijmy zatem wyzwanie i wyczyśćmy łazienkę sprawdzonymi i skutecznymi sposobami domowymi.

Aktualnie na sklepowych półkach znajdziemy prawdziwy ogrom preparatów i środków do czyszczenia wszelkiego rodzaju urządzeń znajdujących się w naszych łazienkach. Trudno mówić o tym, że oferowane nam produkty są nieskuteczne. Na ogół dość dobrze radzą sobie z zabrudzeniami, osadem z mydła oraz kamieniem, ale też kosztują sporo i nie mają niczego wspólnego z ekologią. Co więcej – stosowanie niektórych chemikaliów może zaszkodzić naszemu zdrowiu.

Dlatego też niebezpieczne środki chemiczne warto zacząć zastępować długo znanymi, tanimi i naturalnymi produktami. Są niemniej skuteczne i po użyciu pozostawią bardzo dobre rezultaty.

Sprawdź: Domowe sposoby na czyszczenie sprzętu AGD

Soda i ocet na zabrudzoną wannę, brodzik i umywalkę

Właściwy stan higieniczny łazienkowych sanitariatów jest szczególnie ważny, gdyż nasze ciało ma bezpośredni kontakt z tymi elementami. Zamiast przepłacać i stosować uczulające środki czystości, które i tak nie zawsze dają sobie radę z istniejącymi zabrudzeniami – użyjmy sody i octu. Sodę warto przesypać do słoika z podziurkowanym wieczkiem, a ocet wlać do butelki z atomizerem. Zapewni to wygodę ich każdorazowego używania.

Zabrudzoną ceramikę łazienkową najpierw posypujemy sodą, a następnie spryskujemy octem. Na skutek naszych działań pojawi się intensywnie działająca piana, która pod wpływem rozcierania ostrą gąbką zacznie sukcesywnie zamieniać się w czyszczącą papkę. Po starannym wyszorowaniu powierzchni – należy obficie spłukać je gorącą wodą. Jeśli niedokładnie opłuczemy oczyszczone sanitariaty – zostanie na nich biały nalot. Jeżeli jednak czynność tę przeprowadzimy jak należy – wanna, brodzik i umywalka pozostaną czyste i lśniące.

Zobacz: Aranżacja łazienki z wykorzystaniem granitu. Jak dbać o granit w łazience

Cytryna na rdzawe zacieki i kamienne osady

Rdzawe zacieki wodne i osadzający się (zwłaszcza na armaturze) kamień to prawdziwa zmora nawet stosunkowo często sprzątanych łazienek. Co więcej – dostępne detergenty często nie radzą sobie z usunięciem tego problemu. A tymczasem jego rozwiązanie jest banalnie proste. Wystarczy użyć cytryny. Przekrójmy ją na pół i pocierajmy miąższem zanieczyszczone powierzchnie. Osad powinien zniknąć dosłownie po chwili.

Jeśli jednak tak się nie dzieje – nasączmy sokiem cytrynowym szmatkę i owińmy nią np. zakamieniały kran, słuchawkę od brodzika czy inne elementy wymagające szczególnej siły czyszczącej. W takiej postaci należy pozostawić armaturę na kilka godzin. Po tym czasie nie może być mowy o żadnych zaciekach i kamieniu. Powierzchnie wystarczy spłukać i przetrzeć suchą i miękką ściereczką, a przez jakiś czas będą nas znów olśniewać swoim doskonałym wyglądem.

Domowe sposoby na brudne fugi

Niestety nawet najlepszej jakości materiały do spoinowania szpar pomiędzy glazurą czy terakotą ulegają z czasem zabrudzeniu. Szpecą wówczas ściany i podłogę, a my zaczynamy zastanawiać się nad ich wymianą. Jednak zupełnie niepotrzebnie. Brudne lub pożółkłe fugi można bowiem z powodzeniem doczyścić. Najlepiej jest wykorzystać do tego celu papkę sporządzoną z sody oczyszczonej i octu. Miksturę należy starannie nanieść na czyszczone fugi, odczekać około 1 godziny i zacząć szorować. Najdokładniej zrobimy to używając starej szczoteczki do zębów. Jednak mniej wytrwali mogą zastosować także większą szczotkę ryżową lub ostrą gąbkę.

Niektórzy do czyszczenia fug zamiast sody używają proszku do pieczenia, ale nie zwiększa to  skuteczności wykonywanej pracy. Na bardzo uporczywe zabrudzenia lub do wybielenia białych spoin warto za to wypróbować amoniak. Należy zmieszać go z wodą i sporządzonym roztworem przecierać brudne miejsca. Wadą stosowania amoniaku jest jego ostry zapach.

Poznaj: 5 zastosowań amoniaku w domu

Lśniące lustra i kafelki

Oczywiście do czyszczenia powierzchni szklanych oraz do nadania blasku kafelkom w łazience można użyć sklepowych płynów. Jednak jeśli chcemy środki te zastąpić czymś bardziej naturalnym – idealny będzie ocet. Wystarczy zmieszać go z wodą i wlać do butelki ze spryskiwaczem, a następnie nanieść na czyszczone powierzchnie. Całość przecieramy miękką ścierką, a na koniec polerujemy. Ściany i  lustra będą nie tylko idealnie czyste i lśniące, ale również odpowiednio zdezynfekowane.

Choć niektórym z nas polerowanie szkła zgniecioną gazetą może wydawać się metodą nieco archaiczną, to warto zaznaczyć, że uzyskiwane w ten sposób rezultaty są naprawdę doskonałe. Ponadto, tak wyczyszczone lustra mniej zachodzą parą wodną, która powstaje przy każdej kąpieli. Warto też wiedzieć, że dokładnie wyczyszczone, ale zaparowane powierzchnie szklane można łatwo odparować (chociażby poprzez skierowanie na nie strumienia gorącego powietrza z suszarki do włosów).

Czysta i higieniczna toaleta

O tym, jak ważna jest czystość sedesu i deski nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Jednak z oczywistych względów czyszczenie toalety jest najbardziej nielubianą czynnością porządkową w większości domów. Odrębną kwestię stanowi szczególnie dla nas drażniące działania środków chemicznych do mycia w.c. Na szczęście można je zastąpić neutralnymi i nieszkodliwymi produktami

Także i w tym przypadku z pomocą nadchodzą: soda oczyszczona i ocet spożywczy. Do czyszczenia muszli klozetowej można zastosować sporządzoną z tych produktów papkę lub wykorzystać je oddzielnie. Drugi sposób jest wygodniejszy, gdyż wystarczy posypać sedes sodą, następnie spryskać go octem i pozostawić w takim stanie na 1 – 2 godziny. Po tym czasie należy solidnie wyszorować muszlę szczotką klozetową, a deskę przetrzeć ścierką nasączoną roztworem wody i octu. Po spłukaniu toalety, będzie ona idealnie czysta i pozbawiona wszelkich zarazków. W celu nadania jej przyjemnego zapachu można stosować naturalne olejki eteryczne.

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Więcej na ten temat:

Autor: Wojciech Lechowski

Polecamy Ci również

Zobacz także