Przepis na czystą łazienkę

Przepis na czystą łazienkę

czysta łazienkaW czasach, gdy nie znano jeszcze detergentów, specjalistycznych płynów, proszków, chemicznych substancji do czyszczenia podłóg, ścian, prania dywanów – sprzątanie opierało się na domowych sposobach, naturalnych recepturach. Dziś często się do nich odwołujemy.

Ekotrend

Naturalne oznacza dziś zdrowsze, bardziej skuteczne – lepsze. Oprócz ekologicznej żywności oraz kosmetyki naturalnej także domowe sposoby na czysty dom a w tym i higieniczną łazienkę wracają do łask. I choć rynek oferuje szeroki wybór detergentów, często niezwykle skutecznych, sposoby naszych prababek są nadal godne uwagi. Wydają się zdrowsze, łagodniejsze dla skóry dłoni, a ponadto – znacznie tańsze. I choć nie sposób w zupełności wyeliminować chemii z zabiegów pielęgnacyjnych, parę domowych sposobów można wcielić w życie choćby zaraz.

Potrzebne będą: cytryna, ocet, amoniak, proszek do pieczenia, kawa, ziemniak…

Ceramika z cytrynową nutą
Do czyszczenia akrylowej umywalki, wanny, czy sedesu doskonale nadaje się sok z cytryny. Cytrus ten ma niezwykłe właściwości - antybakteryjne i wybielające. Cytrynę należy przekroić na pół, wycisnąć z niej sok i nanieść na lekko wilgotną szmatkę, a nastepnie przetrzeń nią zabrudzone powierzchnie. Przebarwienia, z którymi nie poradzi sobie cytryna, zwłaszcza te powstające wokół kranu, z pewnością usunie ocet spirytusowy. Wystarczy, że rozcieńczymy go z ciepłą wodą w proporcji 1:2 i tak przygotowany roztwór naniesiemy na zabrudzenia i przetrzemy szmatką. Rdzę natomiast usuniemy ściereczką nasączoną amoniakiem. Nieraz z syfonu umywalki wydobywa się nieprzyjemny zapach – i na to jest skuteczna, domowa rada. Zneutralizujemy go, wlewając fusy pozostałe po zaparzonej kawie.

Wanna z blachy cynkowej lub ocynkowanej
Nie powinna być szorowana, a przecierana. Zrezygnujmy więc ze żrących detergentów i szorstkich zmywaków. Najlepiej czyścić ją miękką, wilgotną szmatką z dodatkiem mydła lub amoniaku. Przynajmniej dwa razy w tygodniu należy wlać do wylotu wanny wrzącą wodę, aby spłukać mydło osadzające się w rurach.

Kurki z wodycytryna
Baterie łazienkowe, krany i kurki także powinny lśnić czystością. I na to jest sposób, być może nieco nietypowy, aczkolwiek skuteczny. Na wilgotną szmatkę nanosimy zebrany z popielniczki popiół i przecieramy nim baterie, a następnie polerujemy irchą (cienką wyprawianą skórą np. owczą). Ślady rdzy zlikwidujemy poprzez pocieranie zabrudzonej powierzchni - szmatką zwilżoną amoniakiem. Plamy z wody usuniemy suchym gałgankiem z odrobiną mąki.

Sztuka czyszczenia lustra
Lustra w łazience są szczególnie narażone na zabrudzenia. Do najczęstszych plam należą te z pasty do zębów, kosmetyków do pielęgnacji urody czy też ślady tłustych palców. Jednak w bardzo prosty sposób możemy pozbyć się wszelkich zabrudzeń i sprawić, by po gorącej kąpieli na lustrze nie osadzała się para. Pozostałości pasty do zębów lub kosmetyków usuniemy za pomocą szmatki nasączonej mieszaniną: jednej łyżki octu z dwiema łyżkami wody. Jeśli to nie poskutkuje możemy spróbować wyczyścić lustro przekrojonym na pół ziemniakiem, a następnie spłukać miksturą sporządzoną z dwóch łyżek wody i łyżeczki spirytusu. Aby lustro nie potniało, całą jego powierzchnię należy przetrzeć szmatką lekko zwilżoną gliceryną. Ta cieniutka i niewidoczna powłoka uniemożliwi osadzanie się  pary.

Świeże fugi
Do ich czyszczenia doskonale nada się proszek do pieczenia ciast. Przy pomocy lekko zwilżonej ściereczki należy nanieść go na brudną fugę. Po 20 minutach zetrzeć proszek wilgotną szmatką. Sok cytryny z kolei spełni funkcję wybielacza do fug – wystarczy nanieść go na zabrudzone miejsce, chwilę potrzeć szczoteczką i spłukać wodą.

Oceń artykuł
4,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Agnieszka Chmielińska

Zdjęcia: Maciej Janeczek Architekt, Redakcja

Polecamy Ci również

Zobacz także