Nadaj blasku łazience wybierając odpowiednie oświetlenie!

0
Nadaj blasku łazience wybierając odpowiednie oświetlenie!

Trzeba mieć na uwadze wiele kwestii. Przede wszystkim oświetlenie łazienki musi spełniać funkcję użytkową, by codzienne czynności mogły być wykonywane swobodnie, w komfortowych warunkach. Istotną sprawą jest też efektowny wygląd tego wnętrza. Zatem jak wybrać oświetlenie do łazienki?

Jak oświetlić łazienkę?

Oświetlenie w łazienkach rządzi się swoimi prawami. Wybierając ten element aranżacji, trzeba wziąć pod uwagę kilka kwestii. W szczególności trzeba pamiętać, że w łazience każdego dnia wykonujemy szereg różnych czynności. Zatem oświetlenie musi być funkcjonalne i użyteczne. Na początku trzeba przeanalizować wielkość łazienki - im większa, tym potrzeba więcej źródeł światła. Nie bez znaczenia jest też kolorystyka pomieszczenia. Jasne wnętrza odbijają światło i nie potrzebują takiej ilości oświetlenia, którego wymagają ciemne kolory. Ważną kwestią jest także właściwe rozmieszczenie źródeł światła w poszczególnych strefach łazienki. I tak, przy umywalce i lustrze będziemy potrzebowali go znacznie więcej, ponieważ w tym miejscu wykonujemy precyzyjne czynności. Z kolei inne części łazienki nie wymagają intensywnego światła. Przemyśleć trzeba lokalizację oświetlenia głównego, czyli górnego, a także bocznego, które jest bardziej funkcyjne. Jeśli chodzi o podstawowe źródło światła w łazience, to wybór jest duży. Najpopularniejsze są plafony, czyli płaskie oprawy w różnych kształtach i w różnym stylu. Dobrym rozwiązaniem są też spoty, które można montować pojedynczo, po kilka lub z całą listwą. Dodatkowo są ruchome i dzięki temu można skierować źródła światła tam, gdzie potrzeba. Kolejną propozycją jest oświetlenie punktowe. W tym celu montuje się oprawy oczkowe w suficie podwieszanym. Daje to możliwość odpowiedniego rozmieszczenia źródeł światła według własnych potrzeb. W łazienkach można również zamontować lampy wiszące (typu zwis), które są mniej praktyczne, ale wszystko zależy od wielkości pomieszczenia. Wybór oświetlenia łazienkowego to też kwestie techniczne. Oprawy powinny być niskonapięciowe, odporne na wodę, wilgoć i parę wodną. Przy zakupie należy zwrócić uwagę na kod IP, czyli stopień ochrony szczelności, który minimalnie powinien wynosić 44, co daje pewność, że oprawa może być zamontowana w łazience. Warto rozważyć wybór oświetlenia LED ze względu na oszczędny pobór prądu i długotrwałą użyteczność. Co do doboru odpowiedniej mocy, to można skorzystać z przelicznika, według którego do oświetlenia łazienki o powierzchni 10 mkw. wystarczą 4 żarówki o mocy 50W. W razie wątpliwości i problemów można skorzystać z porady eksperta: https://akademiasmaku.pl/wnetrza/jakie-oswietlenie-do-lazienki-wybrac,13

Oświetlenie łazienkowe nad lustrem

W łazience, oprócz oświetlenia górnego, często występuje potrzeba zamontowania dodatkowego źródła światła. Lustro jest jednym z najistotniejszych elementów wyposażenia tego pomieszczenia. Wykonuje się przy nim szereg czynności, które wymagają dokładności (panie się malują, panowie golą), a co za tym idzie dobrego światła. Dlatego nad lustrem powinno być zamontowane dodatkowe oświetlenie. W sytuacji, gdy łazienka jest niewielkich rozmiarów, czasem można z tego zrezygnować. Warunkiem jest jednak odpowiednio umiejscowiona lampa górna. Zwykle jednak zachodzi konieczność zamontowania oświetlenia punktowego. Przeważnie instaluje się je po obu stronach lustra lub nad nim, często łączy się też obie możliwości. Ważne jest, by twarz była dobrze oświetlona. Na rynku dostępne są także lustra ze zintegrowanym oświetleniem, ale mogą jednak wymagać dodatkowego wzmocnienia. Jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań są kinkiety montowane obok lustra lub nad nim. Dużą popularnością cieszą się też halogeny z oprawami sufitowymi, a także podłużne lampy. Jedne i drugie instaluje się nad lustrem. Co jeszcze jest ważne? Zasada, by nie instalować oświetlenia na ścianie naprzeciwko lustra, a także dobór odpowiedniej barwy światła (jak najbardziej zbliżone do światła słonecznego).

Oświetlenie dekoracyjne

Na rynku występuje bardzo duży wybór oświetlenia do łazienek. Dzięki temu bez przeszkód można połączyć funkcjonalność z estetyką. Stworzenie nastrojowego klimatu w łazience podczas kąpieli, pomaga się lepiej zrelaksować. W tym celu świetnie sprawdzają się wspomniane już lustra z wbudowanym oświetleniem LED. Oprawy oczkowe montowane w wybranych strefach łazienki, także wzmocnią efekt dekoracyjny. Podobnie jak taśmy LED, które odpowiednio umiejscowione wprowadzą przyjemny nastrój. Warto też wziąć pod uwagę kolor oświetlenia. Chłodne i białe, aż po wpadające w niebieski nadaje się do pomieszczeń w stylu nowoczesnym. Z kolei neutralna i ciepła barwa światła sprawia, że pomieszczenie staje się przytulne. Właściwie dobrane i zamontowane oświetlenie w łazience daje efekt praktyczny i dekoracyjny jednocześnie.

Oceń artykuł
0,00 / 0 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Polecamy Ci również

Zobacz także