Mozaika w roli głównej

Mozaika w roli głównej

Znana od wieków, zawsze modna, efektowna i funkcjonalna – mozaika. Chętnie wykorzystywana w aranżacji łazienek.

Mozaika to miniaturowe płytki (kafelki), najczęściej w kształcie kwadratów, ale również prostokątów
o bokach od 1 do 3 cm lub nieco większych. Mozaika może być również wykonana z elementów okrągłych lub stanowić melanż kształtów.
Najpopularniejsze obecnie okładziny mozaikowe są z ceramiki. Dostępna jest również mozaika z kamienia naturalnego – marmuru, piaskowca, granitu. Pojawiła się też metalizowana i szklana, niezwykle dekoracyjna.
Wzornictwo mozaiki jest bardzo różnorodne. Może być jednobarwna lub cieniowana, zdobiona dodatkowo motywem kwiatowym lub graficznym.
W zależności od tego, z jakiego materiału i w jakiej technologii jest wykonana jej powierzchnia, może być matowa lub błyszcząca. Mozaikowe kompozycje mogą być prawdziwą ozdobą łazienki. Płytki połyskujące, odpowiednio podświetlone, dają ciekawe efekty w łazience. Mozaikę o tak wykończonej powierzchni warto zastosować szczególnie w mniejszym pomieszczeniu, poprawiając jego proporcje i uzyskując wrażenie przestronności. Zresztą mozaika, ze swym bogactwem kolorów, wzorów i faktur to mistrzyni iluzji.

płytki łazienkowe mozaika w łazience płytki do łazienki

czerwona mozaika mozaika ceramiczna mozaika w łazience

Zastosowanie
Mozaikę wykorzystuje się zarówno do wykańczania ścian, jak również podłóg. Ta stosowana na podłogi produkowana jest w technologii prasowania w masie gresowej (szkliwionej), dzięki czemu ma dobre parametry użytkowe.
Zakres zastosowania mozaiki w łazience zależy tylko od pomysłowości i upodobań. Może ona stanowić dominujący materiał wykończeniowy we wnętrzu lub być wykorzystana, co jest rozwiązaniem bardziej polecanym, tylko fragmentarycznie (np. aby wyeksponować wybraną część pomieszczenia) oraz jako ornament.
I tak np. z mozaiki można wykonać dekoracyjne obramowanie lustra. Może też pełnić funkcję pionowego bądź poziomego dekoru – szczególnie dobrze prezentuje się zestawiona z płytkami w dużym formacie. Mozaika może także posłużyć do umownego wydzielenia poszczególnych stref w łazience. Dobry pomysł to wykończenie mozaiką półki lub też blatu pod ostatnio bardzo popularne umywalki nablatowe. Jest niezastąpiona jako okładzina różnego rodzaju powierzchni profilowanych – okłada się nią półkoliste ścianki działowe, w tym ścianki kabin prysznicowych, stosuje się przy obudowie okrągłych czy półokrągłych wanien. Jeśli rezygnujemy z tradycyjnego brodzika w kabinie prysznicowej, a ma go zastąpić odpływ w podłodze, warto ją wyłożyć właśnie mozaiką, ale tą wytrzymalszą, gresową. Miłośnikom tych drobnych kostek można zaproponować nawet całe mozaikowe umywalki lub wanny.

niebieska łazienka niebieska mozaika zielona łazienka

Układanie
Patrząc na wykończoną mozaiką powierzchnię i jej drobne elementy odnosi się wrażenie, że jej ułożenie musi być wyjątkowo żmudne, precyzyjne i zajmuje mnóstwo czasu. Wcale tak nie jest. Mozaika sprzedawana jest w arkuszach (często o wymiarach 30 x 30 cm). Poszczególne płytki połączone są siatką z tworzywa lub na podkładzie z papieru perforowanego (tzw. mozaika przemysłowa). Przy układaniu mozaiki ważne jest staranne przygotowanie podłoża, które powinno być idealnie gładkie, i użycie cienkiej warstwy kleju (o podwyższonej elastyczności lub specjalnego kleju do mozaiki), aby drobnowymiarowe elementy nie zapadły się w nim. Wykonawca musi mieć na uwadze, aby zachować identyczną odległość między poszczególnymi arkuszami a małymi płytkami. Jeśli spoiny będą się różnić szerokością, moduły mozaiki będą się odznaczać, a nie wygląda to dobrze i świadczy o niedokładności glazurnika. Ważne jest także, aby starannie połączyć mozaikę z innym rodzajem płytek o większym formacie. I na koniec – fugowanie – na tym etapie może być trochę więcej pracy niż przy tradycyjnej glazurze. Trzeba się również liczyć z tym, że zużycie samego materiału do spoinowania będzie nieco większe.

pomysł na łazienkę mozaika na wannie wanna obudowana

mozaika we wnętrzu aranżacja łazienki pomysł na łazienkę

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Marta Balcerowska

Zdjęcia: Ceramika Paradyż

Polecamy Ci również

Zobacz także