Łazienka w starym budownictwie

13
Łazienka po remoncie
Remont łazienki w starym budownictwie należy dobrze zaplanować i sprawdzić, czy obiekt nie jest objęty ochroną konserwatora zabytków.

Wysokie ściany, sypiący się tynk, zniszczona i trzeszcząca podłoga. Wizja remontu łazienki w starym budownictwie może przyprawić o zawrót głowy. Co zrobić, by remont naszej łazienki nie trwał zbyt długo i nie kosztował nas zbyt wiele?

Rekonesans i plan
Taki remont trzeba przede wszystkim dobrze zaplanować i sprawdzić, czy budynek nie jest objęty ochroną przez konserwatora zabytków. Dodatkowo przed rozpoczęciem prac remontowo-wykończeniowych, warto jest sprawdzić stan instalacji, zwłaszcza elektrycznej. Problem ze starymi budynkami, sprowadza się do technologii, w których zostały wykonane. Stropy często są drewniane, a tynki słabej jakości – mogą odpaść w każdej chwili. Żeby na podłodze położyć płytki łazienkowe, trzeba wykonać dodatkową wylewkę i stworzyć samonośny strop. To rozwiązanie kosztowne i czasochłonne. Nigdy nie wiadomo, czy stare mury wytrzymają tego typu obciążenia. Jednakże naturalne i nowoczesne materiały dostępne obecnie na polskim rynku, dają nam pełen wachlarz możliwości, tak by nasza łazienka wyglądała nowocześnie czysto i estetycznie.

Dobór technologii
Najpierw musimy sprawdzić, w jakim stanie jest tynk, by nie doprowadzić do takiej sytuacji, że świeżo położona gładź odpadnie nam razem ze starym,  tynkiem, który złapał nieco wilgoci. Przede wszystkim trzeba go dokładnie opukać. Głuchy pogłos oznacza, że nie trzyma się muru. Wtedy nie ma rady – trzeba go skuć i uzupełnić ubytki. Nadają się do tego różnego rodzaju zaprawy szpachlowe lub tynki. Rodzaj zastosowanej zaprawy zależy od wielkości tynku do usunięcia. Jeżeli tynk nie jest naruszony, a nierówności na ścianach są niewielkie (ich głębokość nie przekracza 1,5 cm) wystarczy wypełnić je zaprawą wyrównująco-szpachlową. Gdy zaprawa wyschnie (co następuje w zależności od grubości warstwy i temperatury w pomieszczeniu po ok. 24 godzinach), można przystąpić do dalszych prac takich jak malowanie czy tynkowanie dekoracyjne.

Niekoniecznie płytkiŁazienka w starym budownictwie - zdjęcie 1
Kiedy już mamy pewność, że nasze ściany są równe i gładkie, warto im dodać trochę koloru i charakteru. Nasza łazienka wcale nie musi być wyłożona  „oklepanymi” płytkami. Ze względu na specyfikę starych mieszkań, musimy wybrać materiały lekkie. Remont może zatem iść w kilku kierunkach. Po pierwsze możemy zastosować farby odporne na wilgoć, czyli farby lateksowe, ich wspólna cechą jest elastyczność i odporność na wilgoć.

By dodać naszej łazience nieco charakteru, możemy pokusić się o łączenie różnych materiałów, jak drewno, szkło, czy korek. I tak jedną ze ścian można wykończyć stabilnymi gatunkami drewna w umiarkowanym stopniu reagującymi na duże zmiany wilgotności. Tutaj doskonale sprawdzi się olejowane drzewo teakowe lub merbau. Te gatunki, z uwagi na swoją charakterystykę, pozwolą nam cieszyć się naturalnym drewnem w łazience. Egzotyczne drewno nada naszym pomieszczeniom wyjątkowego i niepowtarzalnego charakteru. Kolejnym surowcem możliwym do wykorzystania przy wykończeniu naszej łazienki, są tynki cienkowarstwowe. One również najczęściej dedykowane są elewacjom budynków. Nie ma jednak żadnych przeciwwskazań, aby zastosować je w naszej łazience.
Tu ogranicza nas tylko wyobraźnia, gdyż dzięki zastosowaniu narzędzi takich jak pace, gąbki czy zwykła butelka, możemy nadać naszej ścianie najbardziej finezyjną fakturę.

Co z podłogą?
Jeżeli nie chcemy wykonywać dodatkowej wylewki stropowej, może warto przyjrzeć się surowcom naturalnym takim jak korek, bambus, czy drewno. Są one lekkie, przyjemne w dotyku, świetnie sprawdzają się startym budownictwie i wbrew pozorom są bardzo trwałe. W większości cechują się one niehigroskopijnością, czyli nie pochłaniają wody, przez co mogą być stosowany we wszystkich pomieszczeniach, w tym łazienkach. Egzotyczne drewno, czy też korek nie są aż takie drogie, a łatwość montażu powoduje, iż łazienka nie będzie wyłączona z eksploatacji na dłuższy czas.

Remonty dokonywane w starym budownictwie zawsze niosą za sobą wiele niespodzianek. Odpowiednio dobrane technologie, rada specjalisty i profesjonalna ekipa remontowo-budowlana sprawią, że remont łazienki pójdzie sprawnie i szybko. Warto wybierać sprawdzone technologie, gdyż oszczędności na materiałach budowlanych mogą bardzo szybko zaprocentować – kolejnym remontem naszej łazienki.

Oceń artykuł
4,50 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Redakcja

Źródło: Kreisel Technika Budowlana

Polecamy Ci również

Zobacz także