Łazienka orientalna

Z dalekich podróży przywozimy zwykle pamiątki, smaki, zapachy i inspiracje. Bywa,
że także w nasze wnętrza chcemy tchnąć ducha orientu. Jak zaaranżować łazienkę, nawiązującą do dalekowschodniej estetyki?Adaptacja orientu
Inspiracją do stworzenia niepowtarzalnej łazienki może być jeden z filmów Bollywood. Pełne przepychu wnętrza tętnią tam życiem za sprawą: intensywnych kolorów, połyskujących tkanin, ozdobnych lampionów i całej masy barwnych dodatków. We wnętrzu w stylu indyjskim panuje magiczna atmosfera, którą chłonie się wszystkimi zmysłami. Potęgują ją unoszące się w powietrzu zapachy: kadzideł, świeżych kwiatów, eterycznych olejków. To gra świateł, połączona z wyrazistością detali oraz siła kontrastów.

Jak oswoić ten baśniowy orient w naszej łazience? Weźmy pod uwagę możliwości naszego wnętrza. Jeśli dysponujemy niewielką powierzchnią, ograniczmy ilość  łączonych ze sobą barw, by uniknąć efektu pstrokacizny. Pamiętajmy także, że intensywne kolory optycznie zmniejszają przestrzeń. Wystarczy, że jednej ze ścian nadamy typowo orientalny kolor np. indygo lub wyłożymy ją wzorzystą tapetą, specjalnie przystosowaną do łazienkowych warunków. Pozostałe, jaśniejsze ściany możemy ozdobić hinduskimi dekorami. Wykonamy je za pomocą szablonów lub naklejek (dostępne w sklepach wnętrzarskich). Jeśli optujemy za tradycyjnym rozwiązaniem  w postaci kafelków, zadbajmy by nawiązywały do orientalnej stylistyki. Następnie pomyślmy o kilku detalach utrzymanych w indyjskiej estetyce, jak barwne zasłony, ozdobne lampiony, mydelniczki, kubki…Na większą swobodę aranżacji pozwoli na pewno większa  łazienka o powierzchni minimum 20 m. Możemy stworzyć w niej wygodny salon kąpielowy w stylu Bollywood. Nie powinno zabraknąć w nim mebli kolonialnych, wypoczynkowych, połyskujących tkanin, zdobionych poduch, lampionów.

Oceń artykuł
4,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także