Łazienka dla dzieci

Na codzienną toaletę naszym pociechom nie starcza zazwyczaj czasu. Kojarzy się im często z przykrą koniecznością. Radości dzieciom dostarcza jedynie kąpiel w wannie. To przecież czas zabawy i przyjemności.

A gdyby tak urządzić łazienkę dla najmłodszych właśnie pod tym kątem? Niech będzie kolorowa i przemawiająca do wyobraźni, ale także bezpieczna i łatwo dostępna.

Łazienka dla dzieci - zdjęcie 1

Nie zawsze mamy możliwość dopasowania łazienki w pełni do potrzeb najmłodszych. Stuprocentowo dziecięca wymagałaby zaprojektowania jej od podszewki. Byłaby to z pewnością sytuacja idealna, ale prawdopodobnie trudna do osiągnięcia. Zastanówmy się zatem, jakie warunki powinna spełnić doskonała łazienka dla dziecka oraz jakie możemy urzeczywistnić w swoim domu.

Opływowe kształty – kojarzą się z dzieciństwem, łagodnością i doskonałością. Pomyślmy o okrągłej wannie lub kabinie prysznicowej, umywalce, meblach o obłych krawędziach. A jeśli to przedsięwzięcie zbytnio przekracza nasz budżet, zaopatrzmy się chociaż w owalne dywaniki łazienkowe, lampy czy lustra.

Łazienka dla dzieci - zdjęcie 2Wanna – najlepiej wmontować ją w podłogę, zapewni to naszym pociechom bezpieczną kąpiel, gwarancję, że nie wypadną z niej podczas zabawy. Jeżeli nie mamy takiej możliwości – pomyślmy o schodkach prowadzących do wanny, by umożliwić najmłodszym łatwy dostęp do niej. W strategicznych miejscach zamontujmy uchwyty, przydadzą się także dorosłym. Na spodzie wanny połóżmy matę antypoślizgową.

Brodzik – jeśli z jakichś powodów zdecydowaliśmy się na kabinę prysznicową zamiast wanny, nie odbierajmy najmłodszym radości pluskania się w wodzie. Świetnym rozwiązaniem okaże się brodzik o wysokich brzegach, do którego można napuścić wodę. Mata antypoślizgowa także w tym przypadku będzie niezbędna.

Baterie łazienkowe – najlepiej z termoregulatorem (raz ustawionej temperatury wody nie można przypadkowo zmienić) lub na fotokomórkę. Oba rozwiązania uchronią dziecko przed poparzeniem wrzątkiem, a rodziców przed zbyt wysokim rachunkiem za wodę oraz ewentualnym zalaniem łazienki. Baterie nie powinny mieć ponadto ostrych krawędzi, o które łatwo się uderzyć.

Łazienka dla dzieci - zdjęcie 3Umywalka - z korzyścią dla najmłodszych byłoby zamontować ją na tyle nisko, by bez trudu mogły z niej korzystać. Nie zawsze jednak możemy sobie pozwolić na takie rozwiązanie. Przymocujmy ją więc około 80 cm od podłogi (nie za wysoko i nie za nisko), tak by mogli korzystać z niej również dorośli. Jeśli maluch będzie miał trudności, by z niej skorzystać, sprezentujmy mu specjalny stołek z antypoślizgowymi nóżkami – najlepiej kolorowy, np. z postaciami z bajek. Umywalka nie powinna być zbyt szeroka, by nie ograniczała dziecku dostępu do kranu.

Lustro – zawieśmy na tyle nisko, by dziecko mogło się w nim bez trudu przeglądać.

WC – na rynku dostępne są sedesy dla najmłodszych, mniejsze i niższe od tradycyjnych. Jeśli możemy sprawić taki naszemu dziecku, to mamy problem z głowy, jeśli nie – wybierzmy chociaż specjalną nakładkę na deskę klozetową, ułatwi to maluchowi korzystanie z ubikacji. 

Kolory – tak wiele od nich zależy. Pierwsze wrażenie, samopoczucie, nastrój. Niezwykle istotne są także dla dzieci. Smutne, szare barwy z pewnością nie zachęcą ich do codziennej toalety. Pomyślmy więc o kolorach wesołych, ciepłych i słonecznych. Jeśli nasza łazienka utrzymana jest w niezbyt optymistycznej gamie kolorystycznej – siła w dodatkach. Wymiana glazury czy terakoty wiąże się z dużymi nakładami finansowymi i wymaga czasu. Zamiast radykalnych zmian, możemy zastosować kilka prostych trików. Kolorowe naklejki na glazurę, dywaniki łazienkowe z ciekawym wzorem, zasłona prysznicowa, np. z dziecięcym motywem, ciekawa roleta w oknie.

Łazienka dla dzieci - zdjęcie 4Łazienka dla dzieci - zdjęcie 5Łazienka dla dzieci - zdjęcie 6

Barwne drobiazgi,
jak: szczotki i kubki do mycia zębów, dozowniki do mydła, mydelniczki, gąbki, myjki mogą zachęcić dziecko do codziennych czynności higienicznych. Zwłaszcza jeśli zdobią je postaci z ulubionych bajek. Ręczniki i szlafroki dla najmłodszych, powinny być wykonane z miękkiego, przyjemnego w dotyku materiału i także bajkowo ozdobione. Pachnące mydełka i płyny do kąpieli – przystosowane dla dzieci to kolejna okazja połączenia przyjemnego z pożytecznym

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Agnieszka Chmielińska

Zdjęcia: Coram, Sanitec Koło

Polecamy Ci również

Zobacz także