Kupujemy pralkę

Kupujemy pralkę

Pralka to jedno z urządzeń niezbędnych w każdym domu. Nawet nie zauważamy, jak wiele czasu nam oszczędza.

pralka automatycznaPoza oszczędnością czasu, nie należy zapominać o innych czynnikach, które powinniśmy brać pod uwagę przy zakupie pralki.
Zależy nam głównie na tym, aby pralka dobrze prała, szybko wirowała i nie była zbyt droga. Pierwsza pralka automatyczna z możliwością regulacji czasu prania, temperatury wody i obrotów powstała w Stanach Zjednoczonych w 1934 roku. W Polsce natomiast pierwszą elektryczną pralką wirnikową była Frania, a automatyczne pralki bębnowe pojawiły się na polskim rynku w latach 80. Obecnie na rynku są dostępne różne modele, a ich możliwości coraz większe. Warto poznać wszystkie cechy charakterystyczne pralek i wybrać model dostosowany do naszych potrzeb.

Pralki różnią się od siebie ceną, wyglądem, typem i funkcjami. Dzielimy je także pod względem bezpieczeństwa i kosztów eksploatacji. W pierwszym rzędzie powinniśmy ustalić w jakim budżecie chcemy się zmieścić i czy mamy ulubionego i sprawdzonego producenta. To, jakiego rzędu wydatek zamierzamy ponieść i ustalenie marki, zawęzi nam nieco listę możliwości.

Warto również określić typ pralki – czy ma być ładowana od góry czy klasycznie od przodu, czy ma to być pralka do zabudowy, czy model łączący funkcje pralki i suszarki. Wybór rodzaju pralki zależy od pomieszczenia, w którym będzie stała. Zabudowę stosuje się zwykle w przypadku pralek wstawianych do kuchni, ładowanie od góry z kolei powoduje, że pralka ma mniejsze gabaryty (nawet o 20 cm!) i można ją wstawić do niewielkiej łazienki.

pralka pralka z wyświetlaczem LCDFot. Ardo

Pralki mogą mieć różne funkcje i przede wszystkim od tego zależy ich cena. Istotna jest ładowność bębna (niektóre pralki mają pojemność nawet do 9 kg), wysokość obrotów podczas wirowania (prędkość wirówki może wynieść i 2 tys. obr/min) i ilość programów (w tym programów dodatkowych, jak np. pranie oszczędne, skracanie czasu prania, pranie opóźnione, funkcja stop, regulacja temperatury wody). Jeśli mamy nieograniczony budżet, możemy pokusić się o wybór modelu udoskonalonego np. o oświetlenie wnętrza bębna, czy o obrotowy pojemnik na detergenty. 

nowoczesna pralkaZ funkcjami pralek łączą się ich cechy ergonomiczne. Użytkowanie ułatwia np. sposób i kierunek otwierania drzwi, waga pralki, czy wyjmowany pojemnik na proszek. Najbardziej istotny jest rodzaj programatora, który powinien być jak najbardziej intuicyjny. Niektóre pralki mają programatory elektroniczne z wyświetlaczem LCD, na którym możemy odczytać szczegóły dotyczące naszego prania (wybrany program, czas trwania, itp.). Takie programatory są bardzo funkcjonalne, niestety występują tylko w droższych modelach pralek. 

O wyborze pralki powinny również decydować koszty eksploatacji i względy bezpieczeństwa. Dobrze, gdy pralka ma blokadę drzwi i przycisków (nieodzowne, gdy w domu są dzieci) czy zabezpieczenie przed przelaniem. Wydatki związane z użytkowaniem zależą od klasy energetycznej, klasy efektywności prania i odwirowania, stopnia zużywania wody i poziomu hałasu. Wszystkie te informacje powinna zawierać etykieta umieszczona na pralce. Skala klas energetycznej i efektywności jest siedmiostopniowa (od A do G), im wyżej sklasyfikowane urządzenie, tym jest ono bardziej energooszczędne. Aktualnie występują również pralki superoszczędne z oznaczeniem A+. Są one nieco droższe, ale wybór pralki tej klasy powinien nam się szybko zwrócić. Istotnym czynnikiem jest także ilość litrów wody używanych w jednym cyklu prania, gdyż niektóre modele pobierają nawet 80 l.

Zakup pralki powinien być starannie przemyślany – będziemy z niej korzystać przez kilka lub nawet kilkanaście lat. Jeśli mimo to, nadal wahamy się, co do wyboru, możemy się wesprzeć rankingami producentów, czy dostępnymi testami konsumenckimi.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Anna Sobolewska

Zdjęcia: Ardo, Beko, Bosch, Siemens

Polecamy Ci również

Zobacz także