Kabina prysznicowa - kupić gotową, czy zbudować?

Kabina prysznicowa - kupić gotową, czy zbudować?

Brodzik można również zbudować samodzielnie - zarówno w postaci zwykłej posadzki pochylonej  pod niewielkim kątem w kierunku odpływu, jak i oddzielonej obmurówką części podłogi.
Na obmurówki można wykorzystać nie tylko bloczki z impregnowanego betonu komórkowego, czy silikatów, lecz również różnokolorowe pustaki szklane. Zawsze należy pamiętać o dokładnym uszczelnieniu wszelkich łączeń, a w przypadku obmurówki z bloczków, czy cegieł wykonać warstwę wierzchnią z wodoodpornego tynku, bądź płytek ceramicznych. Zapewni to nie tylko estetyczny wygląd, lecz przede wszystkim zabezpieczy podłogę przed przemakaniem.

kabina prysznicowa z pustaków szklanych

Pomysły na kabinę prysznicową

Gdy brodzik jest gotowy, czas na ścianki kabiny. Najczęściej wykonywane są na metalowej ramie, zapewniającej nie tylko utrzymanie konstrukcji, lecz także łatwość montażu drzwiczek i ścianek. Stelaż pozwala na dużą swobodę wyboru materiału na ścianki - hartowane szkło, tworzywa sztuczne - przezroczyste, mleczne, z ornamentami lub bez, w dowolnie wybranym kolorze.
Szkło zapewnia dużą wytrzymałość. Tworzywa sztuczne (pleksiglas, polistyren, PCW) są bardziej elastyczne i miękkie, zatem nie gwarantują podobnej stabilności, za to można je stosunkowo łatwo formować, tym samym łatwo przy ich użyciu zbudować kabinę o nietypowym kształcie.
Ścianki działowe można też wymurować z pustaków szklanych, co zapewnia ciekawe efekty dekoracyjne. Budując „ze szkła” nie należy zapominać o zastosowaniu pionowych oraz poziomych zbrojeń, a także krzyżyków dystansowych. Po każdej kolejnej ułożonej warstwie pustaków trzeba dokładnie kontrolować poziom, ponieważ istnieje ryzyko przechylenia ściany. Do wymurowania ścianki należy ponadto używać zapraw elastycznych o podwyższonej przyczepności - szklane pustaki połączone zwykłą zaprawą będą pękać. Ze względów estetycznych najbardziej polecane
są zaprawy i fugi drobnoziarniste. W szczególny sposób należy zadbać o dokładność wykonania
i szczelność połączenia ścianki ze ścianą łazienki.
Ciekawym rozwiązaniem może być także budowa kabiny prysznicowej z wodoodpornych płyt gipsowo-kartonowych na stalowym stelażu. Płyty g-k pozwalają na wykonanie konstrukcji o praktycznie dowolnym kształcie (modne ostatnio stają się kabiny w kształcie ślimaka). Do wykończenia takiej kabiny wykorzystać można wodoodporny tynk dekoracyjny, czy dowolnie wybraną ceramikę.

Zatem kupić, czy budować?

Odpowiedź na to pytanie zależała będzie od indywidualnych preferencji. W przypadku kabiny prysznicowej cena nie jest kryterium wyboru, bowiem zarówno gotowe rozwiązania, jak
i samodzielna budowa wymagają podobnych nakładów - w zależności od modelu, czy typu wybranych materiałów. Gdy zależy nam na czasie lub preferujemy kompleksowe rozwiązania
i sprawdzone projekty, lepsza będzie kabina gotowa. Jeśli jednak mamy zacięcie majsterkowicza
i lubimy mieć pod kontrolą każdy, nawet najmniejszy szczegół wyposażenia domu, bądź chcemy rozwiązań innych, niż wszystkie - postawmy na własną inwencję i umiejętności. Satysfakcja z kąpieli w kabinie własnego projektu gwarantowana.

Wanna czy prysznic?

Wyniki

Oceń artykuł
3,14 / 7 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Tomasz Kowal

Zdjęcia: Aquaform, Coram Poland, fotolia, Novellini

Polecamy Ci również

Zobacz także