Kabina prysznicowa - kupić gotową, czy zbudować?


Brodzik można również zbudować samodzielnie - zarówno w postaci zwykłej posadzki pochylonej  pod niewielkim kątem w kierunku odpływu, jak i oddzielonej obmurówką części podłogi.
Na obmurówki można wykorzystać nie tylko bloczki z impregnowanego betonu komórkowego, czy silikatów, lecz również różnokolorowe pustaki szklane. Zawsze należy pamiętać o dokładnym uszczelnieniu wszelkich łączeń, a w przypadku obmurówki z bloczków, czy cegieł wykonać warstwę wierzchnią z wodoodpornego tynku, bądź płytek ceramicznych. Zapewni to nie tylko estetyczny wygląd, lecz przede wszystkim zabezpieczy podłogę przed przemakaniem.

Pomysły na kabinę prysznicową

Gdy brodzik jest gotowy, czas na ścianki kabiny. Najczęściej wykonywane są na metalowej ramie, zapewniającej nie tylko utrzymanie konstrukcji, lecz także łatwość montażu drzwiczek i ścianek. Stelaż pozwala na dużą swobodę wyboru materiału na ścianki - hartowane szkło, tworzywa sztuczne - przezroczyste, mleczne, z ornamentami lub bez, w dowolnie wybranym kolorze.
Szkło zapewnia dużą wytrzymałość. Tworzywa sztuczne (pleksiglas, polistyren, PCW) są bardziej elastyczne i miękkie, zatem nie gwarantują podobnej stabilności, za to można je stosunkowo łatwo formować, tym samym łatwo przy ich użyciu zbudować kabinę o nietypowym kształcie.
Ścianki działowe można też wymurować z pustaków szklanych, co zapewnia ciekawe efekty dekoracyjne. Budując „ze szkła” nie należy zapominać o zastosowaniu pionowych oraz poziomych zbrojeń, a także krzyżyków dystansowych. Po każdej kolejnej ułożonej warstwie pustaków trzeba dokładnie kontrolować poziom, ponieważ istnieje ryzyko przechylenia ściany. Do wymurowania ścianki należy ponadto używać zapraw elastycznych o podwyższonej przyczepności - szklane pustaki połączone zwykłą zaprawą będą pękać. Ze względów estetycznych najbardziej polecane
są zaprawy i fugi drobnoziarniste. W szczególny sposób należy zadbać o dokładność wykonania
i szczelność połączenia ścianki ze ścianą łazienki.
Ciekawym rozwiązaniem może być także budowa kabiny prysznicowej z wodoodpornych płyt gipsowo-kartonowych na stalowym stelażu. Płyty g-k pozwalają na wykonanie konstrukcji o praktycznie dowolnym kształcie (modne ostatnio stają się kabiny w kształcie ślimaka). Do wykończenia takiej kabiny wykorzystać można wodoodporny tynk dekoracyjny, czy dowolnie wybraną ceramikę.

Zatem kupić, czy budować?

Odpowiedź na to pytanie zależała będzie od indywidualnych preferencji. W przypadku kabiny prysznicowej cena nie jest kryterium wyboru, bowiem zarówno gotowe rozwiązania, jak
i samodzielna budowa wymagają podobnych nakładów - w zależności od modelu, czy typu wybranych materiałów. Gdy zależy nam na czasie lub preferujemy kompleksowe rozwiązania
i sprawdzone projekty, lepsza będzie kabina gotowa. Jeśli jednak mamy zacięcie majsterkowicza
i lubimy mieć pod kontrolą każdy, nawet najmniejszy szczegół wyposażenia domu, bądź chcemy rozwiązań innych, niż wszystkie - postawmy na własną inwencję i umiejętności. Satysfakcja z kąpieli w kabinie własnego projektu gwarantowana.

Wanna czy prysznic?

wanna
wynik głosowania
23,5%
prysznic
wynik głosowania
37,9%
wanna i prysznic
wynik głosowania
38,6%

Ilość oddanych głosów: 7338

Oceń artykuł
3,14 / 7 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Tomasz Kowal

Zdjęcia: Aquaform, Coram Poland, fotolia, Novellini

Polecamy Ci również

Zobacz także