Dobrym sposobem na ogrzanie czy też dogrzanie łazienki są elektryczne, samoprzylepne maty grzejne. Mają one wiele zalet, a jak prosty jest ich montaż - zobaczmy sami.
Elektryczne maty grzejne najczęściej wykorzystuje się do dogrzewania łazienki czy uzyskania efektu ciepłej podłogi. Zapewniają, zresztą jak wszystkie systemy ogrzewania elektrycznego, równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniu, a wyposażone w termostaty dają możliwość precyzyjnej jej regulacji.
Podpowiadamy: Jaka wylewka się sprawdzi przy ogrzewaniu podłogowym
Ich ważną zaletą jest to, że można je instalować nie tylko na etapie wykańczania wnętrz, ale również w już urządzonej łazience - maty są cienkie (mają zaledwie ok. 2,5 mm grubości), można je ułożyć na istniejącej posadzce. Nie wymagają również wylewki, a więc przy ich zastosowaniu nie podniesie się znacznie poziom podłogi. Są korzystnym rozwiązaniem także przy adaptacji poddaszy, ponieważ ten rodzaj instalacji nie obciąża stropu.

Jak dobrać matę grzejną do łazienki
Maty grzejne dostępne są w różnych wymiarach, mają też różną moc grzewczą, a więc można je dopasować do wielkości łazienki. Zasilane są jedno- lub dwustronnie. Rozmiar maty powinien być zawsze trochę mniejszy od powierzchni podłogi, którą chcemy podgrzewać. Trzeba pamiętać, że nie układa się jej pod stałymi elementami wyposażenia, np. pod wanną, sedesem, bidetem.
Polecamy: Remont łazienki bez skuwania płytek. Co można położyć na płytki
Montaż elektrycznej maty grzejnej w łazience
Montaż maty grzejnej w łazience zaczynamy od dokładnego zmierzenia dostępnej powierzchni podłogi, a następnie wykonujemy szkic całej łazienki. Na rysunku zaznaczamy miejsca stałej zabudowy (np. sedesu) i nanosimy sposób ułożenia maty. Kolejny krok to obrysowanie na posadzce miejsc zabudowanych, takich jak bidet, sedes. Dzięki temu, już po montażu maty, będzie można urządzenia sanitarne zainstalować ponownie, bez obawy uszkodzenia maty.
Zobacz zdjęcia

Elektryczna mata grzejna zapewnia efekt ciepłej podłogi i dogrzewa łazienkę.
Danfoss
Przed montażem maty grzejnej należy obrysować elementy stałej zabudowy (którą trzeba zdemontować do ułożenia maty).
Danfoss
Warto przygotować szkic łazienki z rozmieszczeniem sprzętów i ułożeniem maty grzejnej.
Danfoss
W podłodze należy wykuć kanał o średnicy około 10 mm.
Danfoss
W kanale umieszczamy rurkę plastikową - wkłada się do niej później czujnik podłogowy.
Danfoss
Rurkę można przymocować klejem termoplastycznym.
Danfoss
Przed rozłożeniem maty grzejnej, trzeba dokładnie oczyścić podłoże.
Danfoss
Rozkładamy matę grzejną.
Danfoss
Jeśli podłoga jest betonowa, trzeba ją wcześniej pokryć środkiem gruntującym.
Danfoss
Wycinamy fragmenty siatki w miejscach, gdzie znajdzie się zabudowa (trzeba uważać, żeby nie przeciąć kabla grzejnego).
Danfoss
Siatkę maty przycinamy tak, aby dopasować ją do pomieszczenia. Uwaga na kabel!
Danfoss
Pamiętajmy, że mata powinna być mniejsza niż powierzchnia podłogi.
Danfoss
Rozkładamy matę grzejną na całej powierzchni podłogi.
Danfoss
Podczas rozkładania maty warto pamiętać o jej dociśnięciu do podłoża i równym rozłożeniu.
Danfoss
W zależności od rodzaju posadzki matę grzejną pokrywa się masą samopoziomującą lub bezpośrednio przykleja płytki na elastyczną zaprawę klejową.
Danfoss
Na macie grzejnej układamy okładzinę z płytek.
DanfossNastępnie wykonujemy w podłodze kanał o średnicy około 10 mm, w którym umieszczamy rurkę plastikową - wkłada się do niej później czujnik podłogowy. Powinien on się zagłębiać ok. 0,5 mm w strefę grzewczą. Rurkę można przykleić do podłoża klejem termoplastycznym.
Starannie trzeba oczyścić stare płytki z kurzu i tłustych plam. Następnie rozwijamy samoprzylepną matę grzejną. W przypadku podłogi betonowej należy pokryć ją wcześniej odpowiednim środkiem gruntującym.
Siatkę maty przycinamy tak, aby dopasować ją do pomieszczenia. Wycinamy też fragmenty na strefy nieogrzewane - stałą zabudowę. Koniecznie trzeba uważać, aby nie przeciąć kabla.
Kolejnym krokiem jest stopniowe rozkładanie maty na podłodze z jednoczesnym przyciskaniem jej do podłoża.
W zależności od rodzaju posadzki matę grzejną pokrywa się masą samopoziomującą lub bezpośrednio przykleja płytki na elastyczną zaprawę klejową.
Sprawdź: Czy ogrzewanie podłogowe w sypialni to dobry pomysł
mallwin
Interesuje mnie możliwość zainstalowania takiej maty własnoręcznie bez fachowców. Czy ktoś już sam instalował taką matę?
Enerbau
Mając takie informacje i zdjęcia jak w/w artykule, spokojnie można kłaść samemu.
Nie po to izolujemy, by robić centralne