Jak zamontować matę grzejną

Jak zamontować matę grzejną

Dobrym sposobem na ogrzanie czy też dogrzanie łazienki są elektryczne, samoprzylepne maty grzejne. Mają one wiele zalet, a jak prosty jest ich montaż - zobaczmy sami.

Elektryczne maty grzejne najczęściej wykorzystuje się do dogrzewania łazienki czy uzyskania efektu ciepłej podłogi. Zapewniają, zresztą jak wszystkie systemy ogrzewania elektrycznego, równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniu, a wyposażone w termostaty dają możliwość precyzyjnej jej regulacji.

Ich ważną zaletą jest to, że można je instalować nie tylko na etapie wykańczania wnętrz, ale również w już urządzonej łazience - maty są cienkie (mają zaledwie ok. 2,5 mm grubości), można je ułożyć na istniejącej posadzce. Nie wymagają również wylewki, a więc przy ich zastosowaniu nie podniesie się znacznie poziom podłogi. Są korzystnym rozwiązaniem także przy adaptacji poddaszy, ponieważ ten rodzaj instalacji nie obciąża stropu.

przykład ułożenia maty grzejnej i termostatu

Jak dobrać matę
Maty grzejne dostępne są w różnych wymiarach, mają też różną moc grzewczą, a więc można je dopasować do wielkości łazienki. Zasilane są jedno- lub dwustronnie. Rozmiar maty powinien być zawsze trochę mniejszy od powierzchni podłogi, którą chcemy podgrzewać. Trzeba pamiętać, że nie układa się jej pod stałymi elementami wyposażenia, np. pod wanną, sedesem, bidetem.

Montaż
Zaczynamy od dokładnego zmierzenia dostępnej powierzchni podłogi, a następnie wykonujemy szkic całej łazienki. Na rysunku zaznaczamy miejsca stałej zabudowy (np. sedesu) i nanosimy sposób ułożenia maty. Kolejny krok to obrysowanie na posadzce miejsc zabudowanych, takich jak bidet, sedes. Dzięki temu, już po montażu maty, będzie można urządzenia sanitarne zainstalować ponownie, bez obawy uszkodzenia maty.

mata grzejna w rolceobrysowanie na podłodze miejsc zabudowanych

mierzenie podłogizrobienie kanaliku w posadce

Następnie wykonujemy w podłodze kanał o średnicy około 10 mm, w którym umieszczamy rurkę plastikową - wkłada się do niej później czujnik podłogowy. Powinien on się zagłębiać ok. 0,5 mm w strefę grzewczą.

umieszczenie rurki na czujnikprzyklejenie rurki

Rurkę można przykleić do podłoża klejem termoplastycznym. Starannie trzeba oczyścić stare płytki z kurzu i tłustych plam. Następnie rozwijamy samoprzylepną matę grzejną. W przypadku podłogi betonowej należy pokryć ją wcześniej odpowiednim środkiem gruntującym. Siatkę maty przycinamy tak, aby dopasować ją do pomieszczenia. Wycinamy też fragmenty na strefy nieogrzewane - stałą zabudowę. Koniecznie trzeba uważać, aby nie przeciąć kabla. Kolejnym krokiem jest stopniowe rozkładanie maty na podłodze z jednoczesnym przyciskaniem jej do podłoża.
W zależności od rodzaju posadzki matę grzejną pokrywa się masą samopoziomującą lub bezpośrednio przykleja płytki na elastyczną zaprawę klejową.

czyszczenie nawierzchnirozwijanie maty

dopasowanie maty grzejnejukładanie maty grzejnej

przycinanie matymata grzejna - przycinanie

montaż maty grzejnejułożona mata

przygotowanie podłoża pod płytkiukładanie płytek

 

Oceń artykuł
3,75 / 8 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Marta Balcerowska

Zdjęcia: Danfoss

Polecamy Ci również

Zobacz także