Już od najdawniejszych czasów jawiła się synonimem życia. Jej leczniczo-terapeutyczne właściwości doceniono już w starożytności. Woda (gr. hydro) także dziś postrzegana jest jako balsam dla ciała i ducha.
Wzmianki o terapii wodą pochodzą już z czasów antycznych. Można napotkać je w dokumentach cywilizacji rzymskiej, greckiej, tureckiej i chińskiej. Jej początki stanowią przede wszystkim łaźnie, które z czasem nabierały charakteru leczniczego. Już wówczas doceniano dobroczynne działanie kąpieli parowych i wodnych masaży. Dziś hydroterapia (inaczej akwaterapia, czy wodolecznictwo) to dział fizjoterapii. Obejmuje zabiegi na ciało, wykonywane przy użyciu wody gospodarczej. To metoda leczenia bodźcowego, polegająca na zewnętrznym stosowaniu wody w stanie ciekłym, stałym lub gazowym.
Zabiegi stosowane w wodolecznictwie:
1. Z wykorzystaniem ciśnienia hydrostatycznego wody:
- kąpiele całkowite, częściowe,
- kąpiele perełkowe, tlenowe (z masażem powietrznym),
- kąpiele aromatyczne,
- masaż podwodny (hydromasaż).
2. Strumieniem wody:
- polewanie,
- natryski stałe, ruchome.
3. Przy użyciu tkanin:
- nacieranie, zawijanie,
- okłady, kompresy.
Dobroczynne działanie wody
Zanurzanie się w wodzie zgodnie z prawem fizyki sprawia, że ciało staje się lżejsze o 90%. Przynosi to ulgę dla całego organizmu. Odciąża kręgosłup, grupy mięśni, więzadła i stawy.
Gorąca kąpiel (woda, para) powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, otwieranie porów skórnych, działa rozluźniająco na mięśnie, zmniejsza ich zesztywnienie, a przez to i ból oraz przynosi błogi sen.
Zimna kąpiel (woda, lód) przyczynia się natomiast do obkurczania naczyń krwionośnych i kierowania krwi do tkanek podskórnych i narządów w celu podtrzymania temperatury ciała. Poddanie się „zimnej terapii” skutkuje np. redukcją opuchlizny i zamykaniem się światła naczyń krwionośnych i porów skórnych.
Hydromasaż, czyli masowanie ciała strumieniem wody to dobrodziejstwo dla krążenia, układu kostnego, oddechowego, mięśniowego. Przyczynia się ponadto do poprawy elastyczności skóry, niweluje stany zapalne.
Akwaterapię zaleca się:
- w początkowych stadiach nadciśnienia tętniczego,
- przy zaburzeniach krążenia obwodowego,
- przy nadpobudliwości nerwowej,
- przy migrenie i bezsenności,
- przy problemach trawiennych,
- przy bólach mięśni i stawów,
- przy kontuzjach sportowych,
- osobom po urazach i upośledzonym fizycznie,
- osobom z ubytkami mięśniowymi,
- przy porodach.