Golarki do odzieży - na co zwrócić uwagę przy zakupie

0
Wełniany sweter
Golarka do odzieży pozwala przywrócić świeży wygląd zmechaconym ubraniom.

Golarka do odzieży pomoże nam odświeżyć wełniane ubrania. Radzimy, jaką golarkę wybrać, by spełniła swoje zadanie jak najlepiej.

Wszyscy mamy w swoich szafach ubrania, które są już nieco zniszczone, a nam wciąż trudno jest się z nimi rozstać. Zmechacony na rękawach sweter, płaszcz z nieestetycznymi supełkami w okolicy kieszeni, wełniany koc, który przeszedł niefortunne dla swojego stanu pranie.

Takich rzeczy jest w każdym domu mnóstwo. Sposobem na przywrócenie im tzw. drugiej młodości – może być zastosowanie golarki do odzieży.
Urządzenia te mają niewielkie rozmiary, prostą budowę, są na ogół tanie, a ich posiadanie okazuje się bardzo przydatne. Kto nie ma jeszcze w domu tego nieskomplikowanego sprzętu, a przywiązuje się do rzeczy, które posiada – warto, aby golarkę nabył i zaczął jej używać. Można ją zakupić już za kilkanaście złotych, a wartość niektórych naszych ubrań jest przecież całkowicie bezcenna. Lepsze modele kosztuję kilkadziesiąt złotych, jednak rzadko wartość urządzenia przekracza kwotę 100 złotych. Golarki są proste w obsłudze i dopóki nie stępią się ich ostrza – skutecznie regenerują domową odzież oraz tkaniny.

Zobacz też: Jak wybrać elektryczną szczoteczkę do zębów

Golarki do odzieży - budowa i parametry

Praktycznie wszystkie dostępne na rynku golarki odzieżowe są zbudowane podobnie, choć różnią się od siebie wielkością oraz sposobem ich zasilania. Dokonując zakupu warto zwrócić uwagę, czy oprócz możliwości golenia – urządzenie posiada także pojemnik na usunięte strzępy odzieży. Golarki z pojemnikiem są praktyczniejsze, ponieważ podczas ich użytkowania nie wytwarza się bałaganu. Ścinki są gromadzone w pojemniku, który wystarczy opróżnić po każdorazowym użyciu urządzenia. Poza obecnością pojemnika – dobrze jest zwrócić uwagę na zastosowany w golarce uchwyt, za który będziemy trzymali ją w czasie użytkowania. Warto, aby był on jak najbardziej dopasowany do naszych preferencji, wielkości dłoni i aby, jak najmniej męczył ręce w czasie pracy. Dość istotna jest także podstawka, na którą można odłożyć włączone urządzenie, aby np. móc ocenić uzyskane efekty na odnowionej części garderoby. Urządzenia w postaci włączonej nie należy kłaść bezpośrednio na regenerowanej tkaninie, gdyż może dojść do jej uszkodzenia. Przydatny okazuje się też specjalny pędzelek czyszczący, który niektórzy producenci dołączają do swoich modeli. Pozwala on na utrzymanie golarki w należytej czystości i usunięcie pyłów oraz innych zanieczyszczeń z wnętrza ostrzy. Ich czyszczenie jest istotne, ponieważ zapchane – nie będą pracowały wydajnie.

Zobacz też: Jak prawidłowo prać ubrania

Golarka do odzieży - akumulatorowa czy zasilana sieciowo

Dostępne na rynku golarki do odzieży mają dwojaki rodzaj zasilania. Jest to albo zasilanie akumulatorowo – sieciowe; albo zasilanie bateryjne. Golarki z wbudowanym akumulatorem mogą być używane bez dostępu do sieci, ale tylko wówczas, kiedy uprzednio naładowano ich akumulator. Jeżeli taką golarkę zamierzamy zabierać w podróż – podczas zakupu warto dopytać, jaka jest wytrzymałość tego akumulatora i ile czasu potrzeba na jego naładowanie. Niewątpliwą zaletą urządzeń zasilanych akumulatorowo jest to, że nie ponosimy kosztów związanych z wymianą baterii, jak również to, że pracują one przeważnie bardziej wydajnie. Jest to spowodowane ich większą mocą, którą uzyskują dzięki napięciu 230 V. Zatem, jeśli zamierzamy odnawiać bardzo zniszczone ubrania – z całą pewnością lepiej sprawdzi się golarka sieciowo – akumulatorowa. Jednak do zabrania w dłużej trwające podróże – bardziej odpowiednie są golarki zasilane bateryjnie. W drodze nie zawsze bowiem istnieje możliwość podłączenia urządzenia do sieci w celu naładowania jego akumulatora.

Golarki do odzieży dla właścicieli zwierząt

Obecność psa, czy kota w domu jest dla wielu z nas nieodzowna. Kochamy zwierzęta i pragniemy ich towarzystwa w domowych pieleszach. Jednak istotnym problemem jest wszechobecna sierść. Zbieramy ją zewsząd: z domowych dywanów, pledów, narzut, ale także z noszonych przez nas ubrań. Na rynku można znaleźć golarki do odzieży, które ułatwią nam to zadanie. Są one skonstruowane w taki sposób, że oprócz funkcji usuwania zmechaceń, występujących na tkaninach – usuwają także włosy oraz zwierzęcą sierść. W przypadku osób posiadających domowego pupila – urządzenie naprawdę bardzo się przydaje i warto je nabyć. Wydatek nie jest duży, a nasze ubrania mają szansę odzyskać przyzwoity i nienaganny wygląd.

Golarka do odzieży z regulacją wysokości strzyżenia

Jeżeli golarkę zamierzamy stosować wyłącznie do ubrań – funkcja regulowania wysokości strzyżenia jest dla nas praktycznie bez znaczenia, ponieważ raczej nie będziemy z niej korzystać. Inaczej jest jednak, kiedy golarka ma służyć także do odnowy domowych dywanów, chodników, czy koców, posiadających dłuższe włosie. Warto zaznaczyć, że takie tkaniny mechacą się szczególnie łatwo i szybko, a kosztują wcale niemało. Warto jest więc – przynajmniej próbować je odnawiać. Wówczas  jednak golarka powinna posiadać przynajmniej trzystopniowy poziom regulacji strzyżenia. Zawsze należy dostosowywać go długości włosia, któremu przywracamy czas świetności. Sukces i efekt naszej pracy zależy w tym przypadku nie tylko od samej golarki, jakiej używamy, ale także jest on uzależniony od rodzaju tkaniny oraz od stopnia jej zniszczenia. Należy pamiętać, że rzeczom bardzo zużytym – prawdopodobnie nie pomoże już nawet najlepszy  sprzęt. Niestety, w niektórych przypadkach należy się z nimi po prostu rozstać i kupić nowe.

Oceń artykuł
5,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Wojciech Lechowski

Polecamy Ci również

Zobacz także