Glinka marokańska

Glinka marokańska coraz częściej stosowana jest w dermatologii i kosmetologii. Doskonale sprawdza się przy pielęgnacji skóry wrażliwej, skłonnej do alergii, lub trądzikowej.

glinka marokańskaGlinka prosto z Maroka
Jedyne znane na świecie źródła glinki marokańskiej, występują we wschodniej części Maroka, na skraju średniego Atlasu w dolinie Moulouya, około 150-200 km od miasta Fez. Rhassoul, czy też Ghassoul od wieków stosowana jest w celach kosmetycznych przez mieszkańców Afryki Północnej i niektórych regionów Bliskiego Wschodu. Oryginalna nazwa glinki marokańskiej pochodzi od czasownika "rassala", co po arabsku znaczy "myć". Doskonale sprawdza się bowiem w codziennej higienie i pielęgnacji ciała.

Z kopalni do sklepu
Glinkę Rhassoul wydobywa się metodą tradycyjną w podziemnych korytarzach kopalni. Bryły glinki marokańskiej pakuje się w plastikowe worki, co chroni ją przed zabrudzeniem. Worki oznacza się następnie etykietą z numerem partii, nazwą złoża, datą wydobycia, nazwiskiem osoby odpowiedzialnej i przewozi do zakładu przetwórczego w Fezie. Po wyładowaniu z worków, bryły glinki poddaje się sterylizacji i sortuje. Następnie bryły Rhassoul płucze się w celu usunięcia ewentualnych zanieczyszczeń, rozkłada na czystej, płaskiej powierzchni i pozostawia do wyschnięcia. Wysuszoną glinkę pakuje się ponownie do plastikowych worków i przewozi do młynów. Zmieloną glinkę marokańską pakuje się w papierowe worki z etykietami. Pobrane z każdej partii próbki poddawane są badaniom laboratoryjnym. Glinka sprzedawana jest w postaci proszku lub płatków.

Marokańskie błoto - zastosowanie
Proszek lub płatki Ghassoul po wymieszaniu z wodą przybierają postać błota. Bogate w magnez, krzem, potas, wapń, żelazo, glin, miedź, lit, cynk - marokańskie błoto to prawdziwe dobrodziejstwo dla skóry. Posiada właściwości myjące i odtłuszczające. Zapobiega wysuszaniu się i łuszczeniu skóry, poprawia jej elastyczność i strukturę. Działa matująco i odświeżająco. Doskonale pielęgnuje wrażliwą i trądzikową skórę. Glinkę Rhassoul można stosować jako środek do mycia ciała, twarzy, do golenia. Świetnie sprawdza się także jako szampon do włosów.

mus z glinkiGlinka Rhassoul do włosów
Dzięki właściwościom pianotwórczym i odtłuszczającym oraz łagodnemu działaniu, glinka Ghassoul świetnie spełnia funkcję naturalnego szamponu. Skutecznie myje włosy i skórę głowy, nie uszkadzając przy tym łuski włosowej i włókien keratynowych. Glinka marokańska sprawia, że włosy stają się wyjątkowo błyszczące, miękkie i sprężyste.

Glinka marokańska w salonach Spa
Ze względu na swe właściwości, glinka marokańska na dobre zagościła w salonach Spa na całym świecie. Spośród wielu zabiegów z wykorzystaniem marokańskiego błota, godny polecenia jest peeling ciała. Glinka Rassoul znakomicie wygładza i ujędrnia skórę, usuwając martwe komórki skóry, oczyszcza ją i odświeża. Warte uwagi są także kąpiele błotne z zastosowaniem glinki marokańskiej. Pomagają w walce z rozstępami i cellulitem.

Oceń artykuł
5,00 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Agnieszka Chmielińska

Zdjęcia: Yves Rocher, Spa Głęboczek

Polecamy Ci również

Zobacz także