Elektryczne szczoteczki do zębów

85
Szczoteczka elektryczna
Elektryczną szczoteczkę do zębów można wybrać i zakupić całkowicie samodzielnie.

Elektryczne szczoteczki do zębów nie są rynkową nowością, ale ich producenci wciąż udoskonalają swoje produkty i dodają im coraz nowsze funkcje dodatkowe. Chcąc kupić elektryczną szczotkę – mamy problem: na jaką się zdecydować?

Wprawdzie żadne z dotychczas prowadzonych badań nie stwierdziły jednoznacznie, że szczoteczka elektryczna (soniczna) charakteryzuje się lepszą skutecznością od szczoteczki zwykłej (manualnej). Pomimo to, wielu z nas decyduje się na zakup pierwszej z wymienionych, gdyż jest wygodniejsza w użyciu i łatwiej nią dotrzeć do miejsc trudnodostępnych, np. w przestrzenie międzyzębowe. Ponadto, używanie szczotki elektrycznej wiąże się z oszczędnością czasu i energii. Taka szczoteczka rozwiązuje także problemy osób z niepełnosprawnymi kończynami górnymi, jak również doskonale sprawdza się w przypadku dzieci mających trudności ze sprawnością manualną.

Okiem stomatologa

Elektryczną szczoteczkę do zębów można wybrać i zakupić całkowicie samodzielnie. Jednak w przypadku poważniejszych wątpliwości lub występujących chorób przyzębia, czy nadwrażliwości w okolicy zębów – wybór szczoteczki warto skonsultować ze swoim stomatologiem. W takich sytuacjach nie jest tak ważny sam model urządzenia, co dopasowanie odpowiedniej końcówki. Oprócz końcówek standardowych – dostępne są także końcówki specjalne, np. wybielające lub przeznaczone dla osób użytkujących aparaty ortodontyczne.

Zobacz: Masażer do stóp

Dodatkowo, lekarze nie zalecają zakupu elektrycznych szczotek do zębów w zwykłych marketach. W takich miejscach nie ma na ogół osoby, która dysponuje odpowiednią wiedzą i doradzi nam, który z modeli będzie dla nas najbardziej odpowiedni. Najlepiej jest kupować soniczne szczoteczki w punktach usytuowanych przy klinikach lub gabinetach stomatologicznych. Takich punktów handlowych, z artykułami do higieny jamy ustnej jest w Polsce coraz więcej, a w każdym z nich można uzyskać profesjonalne i fachowe doradztwo. Decydując się na zakup w pozostałych miejscach – lepiej jest wiedzieć wcześniej, czego w rzeczywistości potrzebujemy.

Z irygatorem, czy bez?

Irygator – to urządzenie, które bardzo często spotyka się w zestawie z elektryczną szczoteczką do zębów. Możliwy jest także zakup irygatora całkowicie niezależnie. Urządzenie to ma za zadanie wytworzenie strumienia wody pod ciśnieniem, która wypłucze zalegające resztki pokarmowe z przestrzeni międzyzębowych. Szczotkowanie jest wówczas nie tylko bardziej staranne, ale także zmniejsza ilość bakterii w jamie ustnej i zapobiega zapaleniu dziąseł. Szczoteczki z irygatorem są szczególnie polecane dla osób użytkujących stałe aparaty ortodontyczne, mosty protetyczne, czy implanty. Dzięki wymiennym końcówkom – istnieje taka możliwość, aby z jednego urządzenia korzystała cała rodzina.

Zobacz: Jaką wagę łazienkową wybrać?

Dla dorosłych i dla dzieci

Choć szczoteczki elektryczne są dostępne w wielu z rodzajach – ich rynkowy podział rozróżnia te, które przeznaczone są dla dorosłych oraz szczoteczki dedykowane dzieciom. Dorośli znają na ogół swoje potrzeby lub konsultują je z prowadzącym lekarzem i na pewno znajdą szczotkę odpowiednią dla siebie. Dla osób cierpiących na nadwrażliwość w okolicy zębów i dziąseł – zaleca się szczoteczki posiadające regulowany poziom prędkości obrotów. Pozwala to bowiem na zmniejszenie intensywności szczotkowania w bardziej wrażliwych miejscach jamy ustnej.  Jeśli chodzi o dzieci – wybór powinien być nieco bardziej staranny.

Przede wszystkim pamiętajmy, że nie zaleca się stosowania elektrycznych szczoteczek do zębów w przypadku dzieci, które nie ukończyły jeszcze trzeciego roku życia. Ogólnie przyjęta zasada jest taka, że szczotka elektryczna nie powinna wchodzić w grę do momentu, kiedy dziecięce ząbki są myte przez rodzica. Następnie, gdy dziecko dopiero raczkuje w używaniu szczoteczki do zębów – stomatolodzy także polecają szczotkę tradycyjną. Kształtuje ona bowiem u najmłodszych prawidłowe ruchy manualne, których wszyscy powinniśmy być świadomi. Inaczej jest jednak w przypadku dzieci upośledzonych umysłowo, u których nawyki manualne są zachwiane i nie ma szansy, aby wykształcić je na odpowiednim poziomie. Wówczas elektryczna szczoteczka do zębów jest wręcz zalecana przez specjalistów.

W wersji dziecięcej – szczoteczki elektryczne posiadają mniejszą główkę, a jej włókna są miękkie i rozwarstwione. Jest to podyktowane zdecydowanie większą wrażliwością dziecięcych dziąseł i zębów. Obudowy szczotek dla dzieci są też dużo lżejsze, aniżeli te w wersji dla dorosłych i doskonale skomponowane pod względem kolorystycznym. Każdy model dziecięcy jest wyposażony w sygnalizator jednominutowy, który pozwala w pełni kontrolować czas szczotkowania wykonywany przez milusińskich.

Budowa i zasilanie

Zasadniczo, każda elektryczna szczotka do zębów składa się z tzw. trzonu oraz ruchomej główki z włosiem. W trzonie znajdują się akumulatory, pojemnik na baterie i ewentualny zapas końcówek. Główka natomiast, na skutek szybkiego poruszania się – czyści zęby lepiej, aniżeli szczoteczka tradycyjna. Każda główka szczoteczki elektrycznej porusza się oscylacyjnie, tj. raz w jedną, raz w drugą stronę, ale niektóre modele posiadają także możliwość wykonywania ruchów pulsacyjnych, tj. w przód i w tył. Szczoteczki wzbogacone dodatkowymi obrotami główki uważane są lepsze i bardziej skuteczne w pielęgnacji jamy ustnej. Takich urządzeń nie trzeba dociskać do czyszczonej powierzchni zębów, co daje swobodę wykonywania innych, dodatkowych czynności podczas ich mycia.

Warto też wiedzieć, że zwykle lepsza jest szczoteczka, która jest w stanie wykonać większą ilość ruchów na jedną minutę szczotkowania. Dlatego należy zwracać uwagę na jej regulator. Bardzo ważnym parametrem jest także rodzaj zasilania szczoteczki elektrycznej. Na rynku występują szczoteczki zasilane na baterie, z zasilaczem sieciowym oraz na akumulator. Szczoteczki na baterie nie uchodzą za zbyt praktyczne, ponieważ zasilające je baterie szybko się zużywają i wciąż trzeba wymieniać je na nowe.

To Cię zainteresuje: Wybieramy suszarkę do włosów

Do użytku jedynie w domu – wystarczająca będzie szczoteczka sieciowa, tj. podłączana bezpośrednio do prądu. Jednak jeżeli stosunkowo często wyjeżdżamy w sprawach służbowych, bądź dużo podróżujemy turystycznie – zdecydowanie lepsza okaże się z pewnością szczoteczka na akumulator. Taką szczotkę po każdorazowym użyciu odkłada się na bazę zasilaną prądem, która ładuje urządzenie. Przed zakupem warto sprawdzić , jaki jest maksymalny czas działania szczoteczki bez jej ładowania oraz ile czasu potrzeba na naładowanie akumulatora.

Szczoteczka w systemie 3D

Tak właśnie powinna być zbudowana każda nowoczesna elektryczna szczoteczka do zębów. Jest to połączenie ruchów oscylacyjnych jej główki z ruchami pulsacyjnymi. Tego rodzaju urządzenia zapewniają efektywniejsze mycie zębów. System 3D powoduje najpierw obluzowywanie płytki nazębnej, a następnie jej szybkie i skuteczne zbieranie. Jeżeli szczoteczka jest wyposażona w irygator – w czasie zakupu warto sprawdzić także ile posiada on stopni regulacji ciśnienia wody.

Najlepsze modele mają nawet sześć stopni regulacji w zakresie od 2 do 6 barów. Decydując się za zestaw – sprawdzajmy także liczbę dołączonych do szczoteczki końcówek. W zestawie może znajdować się dodatkowo : końcówka do czyszczenia powierzchni języka, końcówki do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych, końcówki do czyszczenia szczelin pomiędzy zębami i wiele innych. O składzie zestawu świadczy zwykle jego cena, ale nie w każdym przypadku. Dlatego pomimo sugestii jej wysokością – dodrze jest naocznie sprawdzać zawartość opakowania. Akcesoria dodatkowe można też kupować całkowicie niezależnie od zakupionej uprzednio szczoteczki.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Agnieszka Jaros

Polecamy Ci również

Zobacz także