Drzwi do łazienki - aby wybór był łatwiejszy

0
Drzwi do łazienki - aby wybór był łatwiejszy

Odpowiednie drzwi do łazienki to element, który w sposób istotny wpływa na komfort użytkowania tego pomieszczenia. Warto więc już przy jego projektowaniu oraz samym wyborze skrzydła uwzględnić kilka ważnych czynników, które mają wpływ na zapewnienie pełnej funkcjonalności naszej domowej łazienki.

Zgodnie z obowiązującymi zasadami prawa budowlanego, drzwi do łazienki powinny otwierać się na zewnątrz i mieć przynajmniej 0,8 m szerokości oraz 2 m wysokości w świetle ościeżnicy. Zasady te warunkuje potrzeba zapewnienia bezpieczeństwa użytkowania tego pomieszczenia – drzwi takie łatwiej otworzyć od zewnątrz w awaryjnych sytuacjach. Otwieranie drzwi na zewnątrz determinuje konieczność zadbania o to, by ich skrzydło nie kolidowało ze sprzętami znajdującymi się w przedpokoju czy korytarzu. Przy planowaniu rozmieszczenia drzwi, szczególnie w niedużym przedpokoju, należy również uwzględnić to, by otwierane równocześnie nie obijały się o siebie.

Odpowiednia wentylacja

Łazienka jest pomieszczeniem, które jako jedyne w całym mieszkaniu jest narażone na bardzo wysoki poziom wilgotności. Bardzo ważne jest więc zadbanie o odpowiednią jego wentylację – pozwoli to uniknąć zbierania się wilgoci na ścianach i związanych z tym szkód. Drzwi do łazienki nie mogą być z tych względów zbyt szczelne – całkowita powierzchnia wentylacji nie powinna być mniejsza niż 200 cm². Jest to wymóg bezwzględny szczególnie w łazienkach z urządzeniami grzewczymi z otwartą komorą spalania. Rozwiązaniami zapewniającymi skuteczną wymianę powietrza, stosowanymi w drzwiach łazienkowych, są podcięcia, szczeliny, kratki lub tuleje wentylacyjne – stosowane osobno bądź razem.

Bezpieczny zamek

Łazienka powinna dawać poczucie prywatności. W tym celu, poza klamkami, w drzwiach łazienkowych stosuje się odpowiednie zamknięcia od wewnątrz – zamki uniwersalne na klucz bądź popularne pokrętła łazienkowe. Przy wyborze rodzaju zamknięcia koniecznie należy uwzględnić sytuacje awaryjne – tak, by w razie potrzeby można było drzwi otworzyć również od zewnątrz.

Komfortowe przeszklenia

Ważnym czynnikiem wyboru drzwi do łazienki, podobnie jak i każdych innych, jest ich wygląd. W dbałości o aranżacyjną spójność wnętrza domu lub mieszkania najczęściej wybiera się ten sam model skrzydła, co w innych pomieszczeniach, dobierając ewentualnie inną liczbę oraz rozmieszczenie przeszkleń. Niezależnie od tego – priorytetem jest jednak zawsze dbałość o komfort użytkowników. Przez wiele lat najpopularniejszym rozwiązaniem, stosowanym szczególnie w blokach, była niewielka szybka umieszczona w górnej części drzwi. W nowoczesnym budownictwie jednorodzinnym moda ta stopniowo zanika. Dziś w mieszkaniach z powodzeniem stosuje się zarówno drzwi pełne, nieprzeszklone, jak i z różną ilością szyb. Drzwi przeszklone popularne są zwłaszcza w łazienkach małych i ciemnych, wymagających dodatkowego doświetlenia. Ze względu na konieczność zapewnienia poczucia prywatności domowników, zawsze są to jednak przeszklenia nieprzezierne.

Prawidłowy montaż

Przed wyborem bądź zamówieniem drzwi do łazienki należy wykonać prawidłowy pomiar otworu w murze. W przypadku ościeżnic na grubość muru (w tym również regulowanych), listwowanych od strony łazienki, warto uwzględnić położenie włączników i gniazdek. Ważnym czynnikiem jest również grubość warstwy płytek ceramicznych wraz z zaprawą – aby pomiar był dokładny, warto przeprowadzić go już po ich położeniu. Jeśli wysokość położenia płytek jest mniejsza niż wysokość drzwi z listwami, ścianę wokół otworu należy wyrównać przy pomocy płyt kartonowo-gipsowych bądź w inny sposób. Częstym błędem jest brak odpowiednio szerokich węgarków, które pozwolą na zamontowanie listew opaskowych.

Podłoga w łazience na ogół wykonywana jest z materiałów innych niż ta w przedpokoju. Z powodów estetycznych ważne jest, by ukryć pod skrzydłem linię połączenia dwóch rodzajów podłóg. Przy drzwiach otwieranych na zewnątrz linia ta powinna licować ze ścianą korytarza, choć w rzeczywistości może być przesunięta o kilka milimetrów w jedną bądź drugą stronę. Jest to szczegół, który powinno się uwzględnić już w momencie kładzenia podłóg.

Oceń artykuł
4,50 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Marta Balcerowska

Źródło: Zakład Stolarki Budowlanej CAL

Polecamy Ci również

Zobacz także