Czyszczenie toalety - stop bakteriom

Czyszczenie toalety - stop bakteriom

Każdego dnia nasza toaleta atakowana jest przez miliony zarazków. W ciągu zaledwie 24 godzin z jednej bakterii może wylęgnąć się aż 8 miliardów.

zdezynfekowana toaletaBadania naukowe dowiodły, że spłukanie wody w toalecie, powoduje rozprzestrzenienie się  bakterii na odległość nawet 2 metrów – także przy zamkniętej desce klozetowej. W krótkim czasie cała łazienka może być oblężona przez chorobotwórcze drobnoustroje.

Jeśli nie dezynfekujemy naszej toalety codziennie, przy każdym spłukaniu wody tysiące bakterii - wydostaje się z muszli klozetowej wraz z kropelkami wody. Osadzają się na otaczających sprzętach w promieniu dwóch metrów – na  umywalkach, ręcznikach, szczotkach do zębów. Zjawisko to zwane jest „bakteriozolem”. Dzięki zastosowaniu do badań światła ultrafioletowego, wiemy, że „bakteriozolu” nie powstrzymuje nawet opuszczona deska klozetowa. Bakterie bez trudu wydostają się przez szczeliny między deską a muszlą. Mogą one przetrwać w łazience przez ponad 4 tygodnie. W tym czasie roznoszone są najczęściej po pozostałych pomieszczeniach. 80% wszystkich zatruć pokarmowych następuje w warunkach domowych i trudno się temu dziwić.

Cotygodniowa dezynfekcja to zdecydowanie za mało - bo i tak oznacza, że połowa całej powierzchni łazienki jest opanowana przez bakterie. Z badań wynika, że niewiele ponad połowa Polaków dezynfekuje toaletę, średnio raz w tygodniu. Oznacza to, że przeciętna polska łazienka jest zanieczyszczona przez bakterie w ponad 50%.

Drobnoustroje są najszybciej rozmnażającymi się, znanymi w biologii organizmami. W ciągu 24 godzin z jednej bakterii, może powstać aż 8 miliardów. W domowej toalecie można znaleźć 189 gatunków bakterii. Salmonella, Shigela, chorobotwórcza Escherichia coli, Campylobacter jejuni, Campylobacter coli, Clostridium perfringens, Vibrio parahaemolyticus, Bacillus cereus to tylko niektóre z nich. Mogą one stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka, wywołując zatrucia pokarmowe, których podstawowe objawy to nudności, wymioty, bóle brzucha, biegunka itp.płyn do mycia toaletDo tych zaburzeń żołądkowo-jelitowych, dochodzą objawy ogólne jak: osłabienie, bóle głowy, gorączka, zaburzenia w krążeniu krwi itp. Rotawirusy, norowirusy, adenowirusy i RSV z kolei, niezwykle często są przyczyną hospitalizacji dzieci i niemowląt, a Candida sp. czy Aspergillus sp. mogą powodować grzybice układowe u ludzi z immunosupresją (np. po przeszczepach organów czy zakażonych wirusem HIV).

wc kostkaDlatego regularna dezynfekcja toalety i zachowanie podstawowych zasad higieny osobistej jak częste mycie rąk, jest podstawową zasadą pozwalającą na zachowanie higieny w domu, a co za tym idzie zdrowia jego mieszkańców - mówi dr Joanna Pławińska-Czarnak z Katedry Higieny Żywności i Ochrony Zdrowia Publicznego SGGW w Warszawie.

W odpowiedzi na to zagrożenie opracowano płyn czyszcząco-dezynfekujący Domestos 24H. 
Dzięki gęstszej konsystencji na dłużej przylega do ścianek toalety, zabijając bakterie wirusy i grzyby. Działa do 24 godzin od aplikacji. Stosując go codziennie zatrzymujemy proces rozpylania bakterii podczas spłukiwania toalety.

By jeszcze skuteczniej chronić naszą toaletę przed zarazkami, pomyślmy o odpowiedniej kostce toaletowej. Zaopatrzmy się w taką, która oprócz przyjemnego zapachu ma także działanie bakteriobójcze. Warunki te spełnia np. kostka Domestos Acti-Blitz. Jej najważniejszym składnikiem jest prekursor podchlorynu sodu - odpowiedzialny za działanie antybakteryjne kostki.

Oceń artykuł
4,75 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Marta Balcerowska

Źródło: Domestos

Zdjęcia: HomePortolio, Domestos

Polecamy Ci również

Zobacz także