Baterie łazienkowe na Dzień Wody

Baterie łazienkowe na Dzień Wody

Statystyczny Polak zużywa w ciągu doby o 50 litrów wody więcej niż mieszkańcy Europy. Tymczasem według danych ONZ do 2015 r. blisko połowa ludności na świecie będzie narzekać na brak wody. Warto więc popracować nad rozsądnym korzystaniem z wody w łazience. Szczególnie, że 70 proc. codziennego zużycia to woda wykorzystywana na mycie i spłukiwanie toalet.

22 marca przypada Światowy Dzień Wody. To dobry moment, by przyjrzeć się naszym nawykom w zakresie codziennego jej wykorzystania. Tegoroczne święto obchodzone jest pod hasłem: „Woda dla miast”. Nie bez przyczyny. To właśnie w miastach zużycie wody jest największe. Także w Polsce. Niestety w porównaniu z krajami zachodniej Europy nie mamy powodu do dumy. W ciągu doby zużywamy blisko 190 l na osobę, podczas gdy nasi sąsiedzi tylko 140 l.

nowoczesna bateria bezdotykowa

Według danych GUS najwięcej wody zużywają rocznie mieszkańcy Mazowsza i Wielkopolski - ponad 35 m³ na osobę. Najmniej w przeliczeniu na 1 mieszkańca wykorzystuje się na Podkarpaciu - 22 m³ wody. Edukacja ekologiczna i rosnące ceny wody powoli wyrabiają w nas nawyk oszczędzania. Warto pamiętać, że nowoczesne rozwiązania do łazienek pomagają zmniejszyć zużycie wody, ale nie kosztem naszego komfortu higieny. Zaawansowana projektowo armatura oszczędza za nas, nie pozbawiając nas przyjemności relaksującego prysznica czy wygodnego mycia zębów.

Baterie łazienkowe oszczędzają wodę

Dlaczego warto zmienić armaturę na ekologiczną? Dla wygody i zmniejszenia wydatków w domowym budżecie. Eko-przyciski wprowadzone w nowoczesnych modelach baterii i natrysków pozwalają zmniejszyć zużycie wody o połowę. Do tego specjalne zakończenie czyli tzw. perlator,
któryile wody wypływa z kranu napowietrza strumień, co daje wrażenie, że wody płynie więcej - podczas gdy w rzeczywistości jej strumień jest mniejszy o 15-20 proc. W perlatory wyposażone są dziś w zasadzie wszystkie nowe linie baterii.

Oszczędzanie wody się opłaca

Popatrzmy na codzienne zużycie wody w przeciętnej 4-osobowej rodzinie. Na mycie zębów zużywamy ok. 24 litry. Przy czterech osobach daje to blisko 100 litrów dziennie. W ciągu miesiąca samo mycie zębów pochłania więc prawie 2900 litrów wody. Kąpiel - jeśli wszyscy z rodziny korzystać będą z wanny, a nie prysznica, w ciągu miesiąca zużyją 18 tys. litrów wody. Gdy dodamy do tego jeszcze koszty, wyniki skłaniają do wprowadzenia programu oszczędnzużycie wody w domuości wody w naszym domu. Według danych statystycznych średnia cena za wodę i kanalizację w Polsce to ok. 7 zł za m³. Samo mycie zębów i kąpiele kosztują więc 4-osobową rodzinę miesięcznie blisko 150 zł.
Podsumowanie litrów przelanej wody i kosztów działają na wyobraźnię. Warto więc zobaczyć jakie oszczędności może nam przynieść zastosowanie nowoczesnej armatury. 5-minutowy prysznic będzie kosztował rodzinę miesięcznie 64 zł, a nie ponad 120 zł, jak kąpiele. Jeśli do tego wybierzemy ekologiczny model natrysku, który w rączce ma specjalny eko-przycisk ograniczający o połowę zużycie wody, koszty miesięcznego korzystania z kąpieli spadną do ok. 35 zł. To prawie 4 razy mniej, niż gdyby rodzina kąpała się w wannie. Wprowadzając prysznic z ekoudogodnieniami i bezdotykowe baterie 4-osobowa rodzina może oszczędzić rocznie nawet ok. 1500 zł.

Oceń artykuł
4,75 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: Oras

Polecamy Ci również

Zobacz także