Aranżacja łazienki - funckjonalna i praktyczna

51
Łazienka z wanną
Aranżacja łazienki funckjonalnej i praktycznej nie jest łatwa. Jednak gdy będziemy trzymać się pewnych zasad to zdecydowanie łatwiej będzie nam się ją użytkować.

Aranżacja łazienki to jedno z trudniejszych do zagospodarowania pomieszczeń w domu. Chodzi bowiem o to, że we wnętrzu tym muszą znaleźć się wszystkie niezbędne urządzenia sanitarne, a ich usytuowanie należy dostosować do ogólnie przyjętych zasad aranżacyjnych oraz do lokalizacji pionu kanalizacyjnego. Poniżej podpowiadamy, jak urządzić praktyczną i dobrze prezentującą się łazienkę.

W sieci można znaleźć wiele gotowych rozwiązań na aranżację łazienki. Proponują je mniej lub bardziej znane serwisy wnętrzarskie. Gotowe projekty przyciągają wzrok i zachęcają do wprowadzania zmian. Jednak w praktyce bardzo często okazuje się, że ich wdrożenie jest niemożliwe lub bardzo trudne w realizacji. Nasze łazienki mają bowiem przeważnie mocno ograniczoną powierzchnię użytkową, są niekształtne, nieustawne, a dodatkowo pion kanalizacyjny usytuowano w najmniej pożądanym przez nas miejscu. Z wieloma niedogodnościami można sobie poradzić poprzez wykorzystanie dostępnych technologii budowlanych oraz zastosowanie właściwych trików aranżacyjnych. Jednak nie zawsze i nie wszystko udaje się zmienić – zwłaszcza w łazienkach blokowych.

Aranżacja łazienki – decydujący pion kanalizacyjny

Najbardziej funkcjonale i najefektowniejsze łazienki udaje się stworzyć wówczas, gdy ich projekty istnieją już na etapie budowy domu. Taką możliwość mają jednak tylko nieliczni inwestorzy. Większość z nas wprowadza się do mieszkań w stanie deweloperskim, gdzie wszystkie przyłącza są już gotowe. W takiej sytuacji nie pozostaje nic innego jak stosować się do ogólnie przyjętych zasad instalacyjnych.

Aranżacja łazienki

O wygodzie korzystania z łazienki, a właściwie ze znajdujących się w tym wnętrzu sanitariatów decyduje też ilość wolnej przestrzeni wokół nich.

melissiapennington Pixabay.com
Meble łazienkowe

Jeśli w łazience znajdzie się nadmiar mebli, nie będzie ona praktyczna.

roniarte Pixabay.com
Lustro w łazience

Oświetlenie lustra powinno znajdować się po jego obydwu bokach.

Hangjeebatt Pixabay.com
Lustro łazienkowe

Nad umywalką na ogół wieszamy lustro. Warto zwrócić uwagę na jego rozmiar, wysokość, na której zostanie zamontowane oraz oświetlenie, w jakie je wyposażono.

orzoedith Pixabay.com
Akcesoria łazienkowe

W mniejszych wnętrzach ważne jest, by jak najmniej rzeczy pozostawało na widoku.

makamuki0 Pixabay.com
Podział na strefy

Jeżeli tylko jest to możliwe, starajmy się oddzielać strefę wc od kąpielowej, kąpielową od relaksacyjnej, itd.

Jarmoluk Pixabay
Łazienka z oknem

Nie jest prawdą, że strefy można tworzyć jedynie w dużych łazienkach. Mniejsze pomieszczenia także można praktycznie podzielić.

La-Belle-Galerie Pixabay.com
Dekoracyjna umywalka

Nawet w najmnijeszych łazienkach nie rezygnujmy z designerskiej ceramiki.

leondavilaantonio Pixabay.com

Warto wiedzieć, że urządzenia sanitarne powinno montować się w określonym oddaleniu od pionu. Dla sedesu odległość ta wynosi maksymalnie 1 m. Zaś dla pozostałych urządzeń (wanny, brodzika, umywalki, bidetu) – 3 m. Jeżeli zechcemy ją zwiększyć, konieczny jest montaż dodatkowego przewodu napowietrzającego oraz rewizji, czyli dostępu do rury na okoliczność jej udrażniania. Inną kwestią jest, że zwiększenie odległości pomiędzy sanitariatami i pionem może powodować kłopoty ze spadkiem, a tym samym wymuszać ustawianie urządzeń na podestach. Niestety nie jest to ani praktyczne, ani estetyczne.

Dowiedz się: Jak sprawić, żeby nasza toaleta była wyjątkowa?

Funkcjonalna łazienka – przestrzeń wokół urządzeń sanitarnych

O wygodzie korzystania z łazienki, a właściwie ze znajdujących się w tym wnętrzu sanitariatów decyduje też ilość wolnej przestrzeni wokół nich. Zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami projektowymi przed umywalką powinno być przynajmniej 65 x 110 cm wolnego miejsca. Strefa do wycierania się po kąpieli w brodziku powinna wynosić 70 x 90 cm. Natomiast wokół wanny warto zachować 70 x 100 cm pustej przestrzeni. Jeżeli korzystamy z pralki ładowanej od przodu, do wygodnego ładowania i wyjmowania wsadu przyda się 90 x 100 cm niczym nie zajętego fragmentu łazienki.

Przy pralce ładowanej od frontu najczęściej zagospodarowuje się przestrzeń ponad nią zabudową. Jest to idealne lokalizacja dla półek i szafek służących przechowywaniu ręczników, środków czystości i innych drobiazgów, dla których właściwym miejscem jest właśnie łazienka.

Nad umywalką na ogół wieszamy lustro. Warto zwrócić uwagę na jego rozmiar, wysokość, na której zostanie zamontowane oraz oświetlenie, w jakie je wyposażono. Stawiajmy raczej na jedną większą lustrzaną taflę, aniżeli na wiele małych. Lokalizujmy lustra w taki sposób, by swobodnie móc się w nich przeglądać (bez wspinania się na palce i bez przykurczania nóg). W małych łazienkach dobrze jest zamontować dwa sporych wymiarów lustra, rozmieszczając je na przeciwległych ścianach pomieszczenia. To doskonale znany aranżerom trik, który powoduje optyczne powiększenie i rozświetlenie wnętrza.

Oświetlenie lustra powinno znajdować się po jego obydwu bokach. Światło padające z góry powoduje powstawanie na twarzy cieni, a z kolei te utrudniają wykonywanie makijażu.

Praktyczny podział łazienki na strefy

Nie jest prawdą, że strefy można tworzyć jedynie w dużych łazienkach. Mniejsze pomieszczenia także można praktycznie podzielić. Wówczas jednak rzadko robi się to za pomocą ścianek czy murków, które tylko zajmowałyby cenną przestrzeń. Czasami podział można zaakcentować chociażby kolorem czy zastosowaniem zróżnicowanych materiałów wykończeniowych. Niekiedy strefy powstają też poprzez usytuowanie urządzeń sanitarnych.

Jeżeli tylko jest to możliwe, starajmy się oddzielać strefę wc od kąpielowej, kąpielową od relaksacyjnej, itd. Pamiętajmy również, by eksponować to, co w łazience jest najbardziej atrakcyjne. Przeważnie jest to umywalka bądź prysznic. Te sanitariaty powinny znajdować się na froncie i być od wejścia pierwszymi przed miską ustępową czy pralką. Dyktują to nie tylko względy estetyczne, ale również użytkowe. Z umywalki korzysta się bowiem najczęściej i najkrócej. To właśnie dlatego powinna być ona jak najbardziej dostępna.

Zobacz: Łazienka jak nowa – 5 prostych sposobów na odświeżenie łazienki

Dobrze jest jeśli w łazience są wnęki. Wówczas to one w sposób naturalny tworzą praktyczny podział. W takich wnękach najczęściej sytuuje się pralki i prysznice. Jednak oprócz tego warto wiedzieć, że są to też doskonałe miejsca na sedesy i bidety oraz łazienkowe schowki.

Uwaga na meble łazienkowe!

Łazienkowe meble są bardzo atrakcyjne i zachęcające do stosowania. Pamiętajmy jednak, że pomieszczenie to nie jest w stanie przyjąć zbyt wielu sprzętów więc aranżacja łazienki staje się trudniejsza. Zwłaszcza w postaci wolnostojących szafek i półek. Jeśli w łazience znajdzie się nadmiar takich elementów, nie będzie ona ani praktyczna, ani tym bardziej ładna. Jej przestrzeń stanie się jeszcze bardziej ograniczona, a my będziemy nieustannie uderzać się o wystające kanty. Zagracona łazienka będzie też przytłaczająca i nikogo nie zachwyci swoim wyglądem.

Najlepiej jest zatem postawić jedynie na te meble, które są bezwzględnie konieczne (szafka pod umywalkę, zabudowa nad pralką, regał wnękowy, itp.). To zdecydowanie w aranżacji łazienki powinno wystarczyć. Jeżeli potrzebujemy większej ilości miejsca do przechowywania, można pomyśleć o zagospodarowaniu przestrzeni znajdującej się pod samym sufitem. Zorganizowanie w tym miejscu dodatkowych szafek (na zasadzie dawnych pawlaczy) nie jest wcale złym pomysłem. Taka zabudowa nie przeszkadza, nie zajmuje miejsca, mniej rzuca się w oczy i doskonale sprawdza się w roli potrzebnych w każdym domu schowków.

Czy remont łazienki bez skuwania płytek jest możliwy? Podpowiadamy, co można położyć na kafelki

Ładne i praktyczne dodatki

Takich elementów jest obecnie bardzo duży wybór. Ich zasadniczą zaletą jest to, że zdobią wnętrze i jednocześnie pełnią jakąś funkcję praktyczną. Dekoracyjny grzejnik, na którym będzie można wysuszyć ręczniki jest przecież w stanie stanowić najciekawszy element wyposażenie łazienki. Wprawdzie nowoczesne designerskie modele potrafią słono kosztować, ale warto w nie inwestować, bo sprawdzają się świetnie.

W mniejszych wnętrzach ważne jest, by jak najmniej rzeczy pozostawało na widoku. Dlatego zaopatrzmy się w ozdobne kuferki, pojemniki, skrzynie, itp. przyborniki, które ukryją nadmiar kosmetyków i udekorują pomieszczenie. Równie dobrze wypadają relingi, haczyki, uchwyty i inne ładne i praktyczne akcesoria. Jest ich cała masa. Można zamówić je w sieci lub znaleźć w sklepach wnętrzarskich.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Wojciech Lechowski

Polecamy Ci również

Zobacz także