ukryj

Podpowiadamy jak urządzić w pełni funkcjonalną łazienkę dla osób niepełnosprawnych, mając do dyspozycji zaledwie kilka metrów kwadratowych powierzchni.

Minimalne wymiary łazienki z kompleksowym wyposażeniem dla osoby niepełnosprawnej to 2,2x2,0 m. Taki metraż umożliwia osobie poruszającej się na wózku wykonanie obrotu bez konieczności opuszczania pomieszczenia. Zakładamy, że na wyposażenie łazienki składają się kabina prysznicowa, miska ustępowa, zlew oraz uchwyty ścienne i umywalkowe.

Wanna czy prysznic

W przypadku ograniczonej przestrzeni wybór kabiny prysznicowej wydaje się być oczywisty. Kabina zajmuje dużo mniej miejsca niż wanna, a dla osoby niepełnosprawnej będzie również bardziej komfortowa w użytkowaniu.

łazienka dla niepełnosprawnychwyposażenie łazienki dla niepełnosprawnych - uchyle lustro

- Najlepiej, aby brodzik kabiny był zainstalowany na równi z podłogą i miał wymiary 100x100 cm
z 1-2% spadkiem w kierunku kratki ściekowej. Warto także poszukać brodzika z ryflowaną lub antypoślizgową powierzchnią - mówi Katarzyna Rogowa ze sklepu internetowego Lazienkaplus.pl.

W kabinie powinno być zamontowane uchylne siedzisko prysznicowe, najlepiej z oparciem. Montujemy je na wysokości siedziska wózka, 50 cm od poziomu posadzki i 45 cm od ściany bocznej.

poręcze w łazience dla niepełnosprawnych

Umywalka i miska ustępowa

Umywalka przystosowana dla potrzeb osoby niepełnosprawnej powinna znajdować się ok. 70 cm od posadzki, a przed umywalką należy zapewnić wolną przestrzeń manewrową o wymiarach 90x120 cm.

W przypadku łazienek dla osób niepełnosprawnych polecam szczególnie umywalki podwieszane, bez postumentów i szafek. Dzięki temu zapewnimy osobom na wózkach komfort przy korzystaniu z umywalki.

Optymalne wymiary przestrzeni przeznaczonej na miskę ustępową to 100x90 cm. Gdy miska będzie oddalona od obu ścian, można zamocować po obu jej stronach poręcze uchylne. Poręcze powinny znajdować się na wysokości dogodnej dla użytkowników wózka, czyli
75-85 cm.

Uchwyty ścienne i umywalkowe

W przypadku osób poruszających się przy pomocy chodzików lub na wózkach najważniejsze będą poręcze umożliwiające korzystanie ze zlewu, ustępu oraz kabiny prysznicowej. Dobrym rozwiązaniem są poręcze uchylne i poręcze łamane. Poręcze uchylne można rozkładać w razie potrzeby, natomiast poręcze łamane pozwalają na wykorzystywanie różnych części ręki, takich jak dłoń, łokieć, ramię czy nadgarstek.

Osoby, które mają problemy z mocnym chwytem powinny korzystać z poręczy falistych.

Dofinansowanie na dostosowanie łazienki
Ustawa z 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 czerwca 2002 r. w sprawie określenia rodzajów zadań powiatu, które mogą być finansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych określa, że osoby niepełnosprawne mogą ubiegać się o dofinansowanie ze środków PFRON prac, które zmierzają do likwidacji barier architektonicznych w swoim otoczeniu, włączając pomieszczenia sanitarne. Takie dofinansowanie wynosi do 80 proc. kosztów przedsięwzięcia i nie może przekraczać piętnastokrotności przeciętnego wynagrodzenia.

 • Zobacz galerie zdjęć według kolorów:
Oceń artykuł:
 • bardzo słabe
 • słabe
 • średnie
 • dobre
 • bardzo dobre
5,00 / 3 głosów
Dziękujemy za oddanie głosu.

Czytaj więcej:

Niby nic - a tak wiele

Niby nic - a tak wiele

Meble i urządzenia przeznaczone dla osób niepełnosprawnych wymagają niemałych modyfikacji. Producenci... Przeczytaj cały artykuł

Łazienka dla Filipa

Łazienka dla Filipa

Architekt Zbigniew Tomaszczyk włączył się w akcję modernizacji łazienki w domu niepełnosprawnego chłopca. Przeczytaj cały artykuł

Łazienka bez barier

Łazienka bez barier

Łazienka to miejsce, z którego każdy z nas chciałby korzystać samodzielnie, bez pomocy innych. Przeczytaj cały artykuł

Łazienka dla babci i dziadka

Łazienka dla babci i dziadka

Dom, w którym mieszka starsza osoba powinien być urządzony tak, by czuła się w nim bezpiecznie... Przeczytaj cały artykuł

Jak urządzić i wyposażyć prysznic dla niepełnosprawnych

Jak urządzić i wyposażyć prysznic dla niepełnosprawnych

Niepełnosprawność wymaga indywidualnego przystosowania każdego elementu. Jaka więc powinna być kabina prysznicowa? Przeczytaj cały artykuł

Akcesoria łazienkowe dla niepełnosprawnych

Akcesoria łazienkowe dla niepełnosprawnych

Wyposażenie ułatwiające korzystanie z łazienki osobom starszym lub niepełnosprawnym może być nie tylko praktyczne... Przeczytaj cały artykuł

Komentarze (7)

 1. spiderwoman

  Dobry projekt to tak czy owak moim zdaniem podstawa :-) Zawsze można spróbować stworzyć taki projekt łazienki dość nietypowej z ekspertem/ projektantem :)

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 2. Dużo zależy od tego ile chcemy wydać poszczególni producenci już od dość dawna mają specjalne serie dla niepełnosprawnych, tylko koszt jest wyższy niż w przypadku np. tradycyjnej ceramiki, przykład umywalki: http://img.megastore.pl/gallery/337335/5907536699454_F0_full.D388DFF0-8F28-4B89-B2A6-0989D4508D88.jpg

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 3. Serie dla niepełnosprawnych mają w swojej ofercie np. Koło czy Cersanit. Dotyczy to zarówno ceramiki sanitarnej jak i wszelkiego typu poręczy i uchwytów.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 4. pojto

  Chyba nawet kiedyś miasto Warszawa zrobiło taki konkurs na łazienkę publiczną dostosowaną do potrzeb osób niepełnosprawnych?

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 5. Duży wybór ceramiki dla niepełnosprawnych poleca producent Roca

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 6. Teraz w styczniu jest wiele ciekawych promocji oraz wyprzedaży na akcesoria łazienkowe w sklepach internetowych,więc warto szukać właśnie tam. Poza tym wiele zależy jak już ktoś słusznie wspomniał,od tego jaki budżet mozemy przeznaczyć na urządzenie łazienki w takim stylu.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 7. Wiadomo, ze taka łazienka musi byc odpowiednio przystosowana. Oprócz tego by było tam wszystko zawsze pod ręką trzeba zamontować wiele specjalistycznych elementów. Widziałem ze tutaj http://www.pomocedlaseniora.pl/info/lazienka-dla-niepelnosprawnych wszystko jest bardzo sprawnie rozpisanie. Musisz tylko pomyśleć czego tak naprawdę bedziesz potrzebować

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

Zaloguj się, aby dodawać komentarze

E-dach

E-instalacje

E-mieszkanie

Urządzone.pl

Najpopularniejsze tagi:

Zamów newsletter
Zobacz koniecznie:

Łazienki w stylu prowansalskim - pomysły na aranżacje

x