ukryj

Przestrzegając kilku podstawowych zasad można znacznie przedłużyć czas użytkowania ręczników. Czasem wystarczy po prostu spojrzeć na metkę i ściśle stosować się do zaleceń producenta.

pranie nowych ręcznikówPierwsze pranie ręcznika
Powinniśmy wyprać nowy ręcznik przed jego pierwszym użyciem. Jest to podstawowa zasada dla wszystkich towarów, które mają bezpośredni kontakt ze skórą. Pozwala to uniknąć alergii i uczuleń, wywołanych przez środki chroniące podczas transportu. Przed pierwszym praniem ręczniki są wrażliwsze na działanie środków chemicznych i zetknięcie chociażby z resztkami środka czyszczącego na umywalce może zakończyć się trwałym ich odbarwieniem i uszkodzeniem. Pierwsze pranie pozwala ręcznikom osiągnąć odpowiednią miękkość i odporność na uszkodzenia. Poza tym produkty z bawełny wysokogatunkowej oraz z mikrobawełny, szczególnie te w ciemniejszych kolorach, pylą przed pierwszym praniem. Jest to naturalny proces w przypadku materiałów wysokiej jakości. Zarówno pylenie, jak i zwiększona wrażliwość na środki chemiczne całkowicie znikają po trzecim praniu.

ręcznikiręczniki bawełnianeręczniki z bawełny

Temperatura prania ręczników
Powinniśmy przestrzegać się temperatury prania podanej na metce. Przyzwyczajenia niektórych osób do nastawiania ręczników na 90º mogą okazać się zgubne dla tkanin wysokiej jakości. Tylko w hotelach i szpitalach, gdzie sterylność jest priorytetem, doradza się gotowanie ręczników. 

Proszki i płyny do prania ręczników
W alternatywie - proszki czy płyny - zdecydowanie powinniśmy wybierać płyny i żele do prania. Są bardziej ekologiczne i lepiej się wypłukują. W przeciwieństwie do proszków, ich resztki nie pozostają w zagnieceniach materiałów, co mogłoby spowodować uszkodzenie koloru i podrażnienia skóry. Nie należy używać do prania kolorowych ręczników proszków i żeli przeznaczonych do rzeczy białych. Tekstylia mogą bowiem blaknąć i tracić kolor. Segregujmy też prane rzeczy pod kątem kolorów, gdyż kolorowe ręczniki mogą barwić te jaśniejsze. Warto przywiązywać większą wagę do ilości płynu do płukania, który dodajemy do prania. Przedawkowanie może źle wpłynąć na tkaninę. Gdy płyn poskleja pętelki w ręczniku, włókienka przestają dobrze wchłaniać wodę. Natomiast w przypadku mikrobawełny długi i puszysty splot staje się bardzo ciężki i opada, co także zmniejsza wchłanianie wody i wydłuża wysychanie.

mikrobawełnakomplet ręczników

Wirowanie i suszenie ręczników
Nie powinniśmy wirować ręczników powyżej 1000 obrotów/min. Zaleca się ustawienie pralki na 700 obrotów/min, co znacznie wydłuży życie ręcznikom. Najlepiej jest równomiernie rozwiesić ręcznik zaraz po jego wypraniu. Pozostawienie go na wiele godzin w pralce może grozić zbutwieniem materiału, a przykry zapach jest wtedy wyjątkowo trudno zlikwidować. Należy również uważać na bardzo grube, mięsiste ręczniki. Po wypraniu, a nawet użyciu, powinno się je rozprostować i rozwiesić. Jeśli pozostawimy je ściśnięte na małych wieszakach, również może dojść do zbutwienia tkaniny. Ręczników w ciemnych i intensywnych barwach nie powiśmy suszyć na pełnym słońcu, szczególnie latem. Wystawione na intensywne promieniowanie mogą spłowieć.

  • Zobacz galerie zdjęć według kolorów:
Oceń artykuł:
  • bardzo słabe
  • słabe
  • średnie
  • dobre
  • bardzo dobre
4,29 / 7 głosów
Dziękujemy za oddanie głosu.

Czytaj więcej:

Deszczownice prysznicowe

Deszczownice prysznicowe

Jeśli nie wystarcza ci już zwykły prysznic, zafunduj sobie w łazience prawdziwy wodny spektakl. Przeczytaj cały artykuł

Odwodnienia liniowe krok po kroku

Odwodnienia liniowe krok po kroku

Odwodnienia liniowe to jeden ze sposobów na aranżację stanowiska prysznicowego. Przeczytaj cały artykuł

Dywaniki łazienkowe

Dywaniki łazienkowe

Dostępne we wszystkich kolorach tęczy, wzorach i fakturach. Ocieplą nawet chłodne i minimalistyczne wnętrze. Przeczytaj cały artykuł

Łazienka w dawnym stylu

Łazienka w dawnym stylu

Łazienka w stylu retro urzeka oryginalną ceramiką oraz stylizowanymi, drewnianymi meblami. Przeczytaj cały artykuł

Łazienka w męskim stylu

Łazienka w męskim stylu

Geometryczne kształty, ostre krawędzie, ciemne kolory, brak zbędnych dodatków i bibelotów, to łazienka w męskim stylu. Przeczytaj cały artykuł

Kąpiel pod prysznicem w nowym wymiarze

Kąpiel pod prysznicem w nowym wymiarze

Ambiance Tuning Technique to nowoczesna armatura prysznicowa wyróżniająca się modułową budową, minimalistycznym... Przeczytaj cały artykuł

Komentarze (0)

Zaloguj się, aby dodawać komentarze

E-instalacje

E-okna

E-ściany

E-dach

Najpopularniejsze tagi:

Zamów newsletter
Zobacz koniecznie:

Płytki ścienne ze szkła

x