ukryj

Miski ustępowe ze spłuczką zawieszoną na ścianie na znacznej wysokości to dziś już relikt. Obecnie dominują trzy podstawowe tendencje: sedes kompaktowy, sedes wiszący ze spłuczką ukrytą w ścianie oraz wolno stojący.

Sedes kompaktowy wyróżnia się tym, że wyposażony jest fabrycznie w spłuczkę typu dolnopłuk. Zarówno miska jak i spłuczka stanowią w takim przypadku jedno zintegrowane urządzenie. Sedes kompaktowy mocowany jest do podłogi. W ten sam sposób instaluje się miski wolno stojące. To z kolei rozwiązanie daje nam większą swobodę w doborze spłuczki. Czy to będzie dolno- czy górnopłuk – wybór należy do nas.

Miskę ustępową - podwieszaną-instalujemy na stelażu wmurowanym w ścianę. Dzięki temu mamy gwarancję, że nawet obciążenia sięgające 400 kg nie wpłyną negatywnie na stabilność urządzenia. Ponadto konstrukcja podtrzymuje ukrytą pod tynkiem spłuczkę, która po obmurowaniu i wykończeniu ściany staje się niewidoczna dla oka. O tym, co kryje się pod glazurą świadczą jedynie przyciski umieszczone w pozycji pionowej na powierzchni ściany. Rozwiązanie tego typu w istniejącej już łazience nie jest niemożliwe do wykonania i nie zawsze musi wiązać się z koniecznością kucia ściany w celu zainstalowania stelażu. Jeśli dysponujemy odpowiednią przestrzenią możemy wymurować ściankę, w której ukryjemy wymaganą konstrukcję. Dodatkowo górną powierzchnię ścianki wykorzystamy jako dodatkową półkę.

Dokładniejsza analiza spłuczek dostępnych na rynku pozwala stwierdzić, że standardem stają się te, które dzięki wyposażeniu w funkcję „stop” pozwalają nam kontrolować ilość wypływającej wody. Pierwsze naciśnięcie przycisku uruchamia strumień, ponowne kończy spłukiwanie. Alternatywne rozwiązanie, często spotykane w przypadku spłuczek ukrytych w ścianie, polega na wyposażeniu ich w dwa przyciski. Pierwszy otwiera pojemnik z mniejszą ilością wody - zazwyczaj jest to 3 l, drugi mieści w sobie 6 l. W przypadku naciśnięcia jednocześnie obydwu przycisków uzyskuje się najsilniejszy strumień spłukiwania. Spłuczki najbardziej zaawansowane technologicznie uruchamiają się automatycznie – wystarczy podnieść się z deski lub zamknąć pokrywę miski.

Deskę zazwyczaj kupujemy w zestawie z sedesem i spłuczką, ale w razie potrzeby nie będzie żadnego problemu z jej wymianą. Szeroka gama produktów tego typu pozwoli nam wybrać wykonany z odpowiadającego nam materiału i w każdym praktycznie kolorze. Deski, prócz klasycznych wykonuje się z dodatkiem środków o właściwościach bakteriobójczych, podgrzewane, stalowe, kamienne, drewniane czy przezroczyste. W tym ostatnim przypadku klienci często życzą sobie, by wtopić w nią zaschnięte liście, kolorowe motyle, muszle lub zwój drutu kolczastego. Rozwiązań jest tu niemal tyle samo co pomysłów.

Kilka rad:
Przed zakupem sedesu zwróćmy uwagę na rodzaj otworu odpływowego w danym modelu.
Jeżeli miska ma odpływ skierowany pionowo ku podłodze, a istniejąca rura odpływowa wystaje poziomo ze ściany, będziemy mieli problem z dopasowaniem sedesu i przyłącza.
Wybierając deskę sedesową zwróćmy uwagę na sposób jej montażu. Im łatwiej deska się demontuje, tym łatwiej będzie utrzymać całe urządzenie w czystości. Bidet i miskę ustępową zawsze instalujemy w pewnej odległości od siebie.

Bidety niedoceniane przez lata teraz coraz częściej pojawiają się w domach jednorodzinnych. Wyglądem bardzo przypominają miski ustępowe. Technologia ich wykonania oraz sposób montażu również są analogiczne jak w przypadku sedesu. Klasycznie wykonane bidety nie mają deski, choć w droższych modelach również ten element jest obecny. Na pierwszy rzut oka bidet od miski odróżnia zamontowana pod specjalnym kątem bateria doprowadzająca ciepłą i zimną wodę. Inne jest również odprowadzenie wody, które w przypadku tego urządzenia przypomina wannowe lub umywalkowe. Dla osób, które koniecznie chciałyby mieć bidet w wyposażeniu swojej łazienki, ale nie pozwala na to jej zbyt mała powierzchnia istnieje idealne rozwiązanie. W sprzedaży dostępne są od pewnego czasu urządzenia łączące funkcję bidetu i miski ustępowej. Można zaryzykować stwierdzenie, że są to sedesy z zamontowaną na krawędzi baterią ciepłej i zimnej wody. Rozwiązanie bardzo proste, ale jakże pomysłowe i praktyczne.

 • Zobacz galerie zdjęć według kolorów:
Oceń artykuł:
 • bardzo słabe
 • słabe
 • średnie
 • dobre
 • bardzo dobre
5,00 / 3 głosów
Dziękujemy za oddanie głosu.

Czytaj więcej:

Łazienka z oknem

Łazienka z oknem

Łazienka z oknem to domena głównie domów jednorodzinnych. Głównym atutem tego rozwiązania jest... Przeczytaj cały artykuł

Konkurs dla projektantów wnętrz - wyniki

Konkurs dla projektantów wnętrz - wyniki

CAD_TERMA to konkurs na najciekawszy projekt wnętrza, opracowany z wykorzystaniem produktów Terma Technologie. Przeczytaj cały artykuł

Storczyki w łazience

Storczyki w łazience

Storczyki to rośliny w naturze rosnące w wilgotnych lasach równikowych - łazienka jest więc dobrym... Przeczytaj cały artykuł

Ceramika łazienkowa - nowa seria w modnym stylu

Ceramika łazienkowa - nowa seria w modnym stylu

Minimalizm to jeden z najpopularniejszych kierunków we współczesnej architekturze.5818 Przeczytaj cały artykuł

Oryginalna ceramika łazienkowa

Oryginalna ceramika łazienkowa

Włoska firma Meridiana proponuje ceramikę łazienkową o oryginalnych kształtach. Przeczytaj cały artykuł

Dekoracyjna ceramika łazienkowa

Dekoracyjna ceramika łazienkowa

Dekoracyjna ceramika łazienkowa powstała w pracowni Vitruvit. Jest ona ręcznie wysadzana kryształami Svarowskiego. Przeczytaj cały artykuł

Komentarze (0)

Zaloguj się, aby dodawać komentarze

Urządzone.pl

E-ściany

 • Substancje szkodliwe w domu

  Substancje szkodliwe w domu

  Nadchodzi wreszcie ten wymarzony, długo oczekiwany dzień, kiedy nasze nowe, czy nowo wyremontowane mieszkanie...

E-ogródek

 • Jaka trawa do ogrodu

  Jaka trawa do ogrodu

  Wybór mieszanki traw na trawnik zależy od efektu, jaki chcemy osiągnąć, podłoża, miejsca w którym trawnik rośnie oraz...

E-dach

 • Remont komina

  Remont komina

  Komin może wymagać remontu z dwóch powodów. Należą do nich zły stan techniczny ścian kominowych oraz chęć zmiany...

Najpopularniejsze tagi:

Zamów newsletter
Zobacz koniecznie:

Baterie termostatyczne

x