ukryj

koronkowa serwetkaBiały obrus, koronkowe serwetki oraz firany w oknach. Jak je prać, aby nie zniszczyć delikatnych tkanin.

Obrusy pierzemy w pralce osobno, dostosowując temperaturę i liczbę obrotów do rodzaju tkaniny, z której są wykonane. Białe obrusy bawełniane można prać nawet w 90ºC, lniane - w 60ºC, a jedwabne – w temperaturze nie przekraczającej 30ºC. Obrusy z tkanin sztucznych tzw. plamoodporne również wymagają niskich temperatur – maksymalnie 40ºC. Przed włożeniem do pralki warto złożyć tkaninę w kostkę, wirować przy małej liczbie obrotów oraz suszyć rozwieszone. Zminimalizuje to powstawanie zagnieceń i obrus będzie można łatwiej uprasować.

Podobnie należy poskładać przed praniem firany. Dodatkowo, zaleca się włożenie firan do poszewki od poduszki, by ochronić delikatne włókna przed uszkodzeniem w czasie prania. Firanki typu spaghetti należy obowiązkowo prać w specjalnych woreczkach, które zapobiegną splątaniu się sznurków. Ze względu na wyjątkowo delikatną strukturę włókien, pranie firanek wymaga szczególnej ostrożności.

Zaleca się wybór specjalnego, dedykowanego programu lub innego przeznaczonego do tkanin delikatnych. Tego typu programy oprócz stosowania niskiej temperatury prania, wykorzystują także mniejszą liczbę obrotów. Firanki należy wieszać w oknie mokre, wówczas nie będą pogniecione. Niektóre pralki dają także możliwość wyboru funkcji łatwego prasowania. Wyrównuje ona różnice temperatur wody pobieranej do prania i płukania, dzięki czemu minimalizuje powstawanie zgnieceń. W przypadku firan z tkanin sztucznych warto także do ostatniego płukania dodać płyn elektrostatyczny, co zapobiegnie elektryzowaniu się tkaniny. .

Z pralki lepiej zrezygnować w przypadku delikatnych, haftowanych serwetek. Najlepiej wyprać je ręcznie w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do tkanin delikatnych. Po wypłukaniu należy je naciągnąć do właściwych wymiarów i suszyć upięte na płaskiej powierzchni.

Krochmal

Pranie firanek, obrusów i serwet to zadanie niełatwe i wymagające sporo wysiłku. Aby przedłużyć efekt tych zabiegów, warto zastosować tradycyjny, ludowy sposób konserwacji tkanin, wykorzystywany przez nasze babcie. By nadać firanom, obrusom i serwetkom fason, jeszcze nie tak dawno temu powszechnie używano krochmalu. Dzięki niemu tkaniny lepiej się układały, dłużej utrzymywały czystość i higieniczną świeżość. Tę tradycyjną metodę można stosować także dziś.

Jak zrobić krochmal

Krochmal można zrobić samodzielnie – płaską łyżeczkę mąki ziemniaczanej rozprowadzamy w szklance wody. Drugą szklankę wody należy zagotować. Do gotującej się wody wlewamy rozrobioną mąkę, ciągle mieszając. Tak powstały krochmal po ostudzeniu wlewamy do pojemnika w pralce podczas ostatniego płukania. Natomiast haftowane serwetki zanurzamy w misce z krochmalem, a następnie wyżymamy. Wykrochmalone firany rozwieszamy od razu w oknach, żeby ładnie się ułożyły. Serwetki suszymy w pozycji poziomej, np. na gazetach rozłożonych na podłodze - nadajemy im odpowiedni kształt, przypinając ich końce szpilkami do podłoża. Oprócz tradycyjnej metody krochmalenia, do usztywniania i konserwacji tkanin można także używać dostępnych w sklepie, gotowych preparatów – wystarczy rozpuścić je w wodzie. Gdy usztywniamy jedynie serwetki, można także użyć krochmalu w sprayu.

Uwaga! Należy zawsze zwracać uwagę na metkę dołączoną do materiału i stosować się do zaleceń producenta dotyczących temperatury prania i prasowania.

  • Zobacz galerie zdjęć według kolorów:
Oceń artykuł:
  • bardzo słabe
  • słabe
  • średnie
  • dobre
  • bardzo dobre
4,80 / 5 głosów
Dziękujemy za oddanie głosu.

Czytaj więcej:

Czas na ekopranie

Czas na ekopranie

Pralka Carisma z linii Green Generation firmy Whirlpool odznacza się wyjątkową stylistyką, wysoką wydajnością. Przeczytaj cały artykuł

Bezpieczne i ciche pranie

Bezpieczne i ciche pranie

Przy zakupie pralki warto zwrócić uwagę nie tylko na jej właściwości piorące, ale też łatwość obsługi, bezpieczeństwo. Przeczytaj cały artykuł

Jak prać pościel?

Jak prać pościel?

Pranie wydaje się bardzo prostą czynnością, ale nic bardziej mylnego. Przeczytaj cały artykuł

Pachnące pranie

Pachnące pranie

Lubimy, gdy nasze ubrania są świeże i pachnące, jednak niełatwo je utrzymać w takim stanie. Przeczytaj cały artykuł

Pranie w ekobąbelkach

Pranie w ekobąbelkach

Ekobąbelki oraz klasa energetyczna A+++, czyli skuteczne pranie w temperaturze nawet 15°C i oszczędność energii... Przeczytaj cały artykuł

Jak prać oszczędnie?

Jak prać oszczędnie?

Pranie często kojarzy się ze znacznym zużyciem energii i wody. Są jednak sposoby na oszczędne pranie. Przeczytaj cały artykuł

Komentarze (0)

Zaloguj się, aby dodawać komentarze

E-instalacje

E-izolacje

E-okna

E-ściany

Najpopularniejsze tagi:

Zamów newsletter
Zobacz koniecznie:

Baterie termostatyczne

x