Ceramika - poradnik

Montaż WC podtynkowe - na co zwrócić uwagę

Wc ze stelażem podtynkowym
W pomieszczeniu zamontowano podwieszane WC, mijejscie w którym znajduje się stelaż wykorzystano jako półkę.
Oprócz prawidłowego zamocowania ramy stelaża w pionie i poziomie, montując samodzielnie wc podtynkowe należy także uwzględnić kilka innych czynników. W pierwszej kolejności konieczne jest wyposażenie rury doprowadzającej wodę do spłuczki w zawór odcinający. Ponadto przed podłączeniem spłuczki należy przepłukać instalację. Oprócz tego, do obudowy stelaża należy stosować wyłącznie płyty wodoodporne. Płyty te występują w sklepach w kolorze zielonym. Dobrze jest stosować jednowarstwowo płytę o grubości 18 mm lub układać płyty o grubości 12,5 mm w dwóch warstwach. Pozwala to zapobiegać uginaniu się gipsu i późniejszemu pękaniu glazury. Tak miski ustępowe, jak i inne urządzenia sanitarne oparte na systemach podtynkowych montuje się dopiero po całkowitym wykończeniu ścian, na których będą one zawieszone. W każdym przypadku należy zatem pamiętać o wyprowadzeniu na zewnątrz prętów montażowych oraz końcowych elementów instalacji wodnej i kanalizacyjnej.

Jak zabudować wannę?

wanna zabudowanaJest wiele sposobów na zabudowę wanny, wszystko zależy od tego jakie funkcje ma ona spełniać i jaki mamy wystrój łazienki. W zabudowie wanny możemy zrobić dodatkowe półki, czy też schować szafeczkę na przybory kąpielowe, czy inne kosmetyki. Warto wiedzieć, że właściwie każdy rodzaj wanny nadaje się do trwałej zabudowy. Przy zabudowie wanny powinniśmy pamiętać, aby zostawić dojście do syfonu w razie awarii. Do wykończenia zabudowy najprostszym i najczęstszym materiałem są płytki. Zabudowę wanny można jednak wykończyć również materiałem imitującym cegłę, kamieniem naturalnym, czy polakierowanym drewnem. Pamiętać należy jednak, że materiały te muszą być wodoodporne, a drewno odpowiednio zabezpieczone.

Jak zabudować umywalkę?

umywalka zabudowanaUmywalkę możemy, podobnie jak wannę zabudować na kilka różnych sposobów. Najprostszym i najbardziej popularnym z nich jest oczywiście kupienie szafki, w którą wpuszczamy umywalkę. Na rynku mamy dostępnych wiele rodzajów szafek. W jednych wpuszczamy umywalkę do środka, w innych umywalkę stawiamy na blacie. Równie popularnym sposobem jest zrobienie blatu, czy też szafek na zamówienie. Możemy wtedy zrobić stelaż z płyt kartonowo-gipsowych, w których robimy półki. Zamówienie zabudowy wychodzi na ogół nieco drożej niż kupienie gotowych szafek, ale pozwala na maksymalne wykorzystanie przestrzeni. Jest to bardzo istotne zwłaszcza w przypadku małych łazienek, gdzie musimy optymalnie wszystko zaplanować, aby się pomieściło.

Zobacz także