Ogrzewanie - poradnik

Jakie są zalety mat grzejnych?

mata grzejnaMaty grzejne montuje się dla uzyskania efektu ciepłej podłogi. Zapewniają równomierny rozkład temperatury. Można je instalować nie tylko na etapie wykańczania wnętrz, ale także w już urządzonej łazience. Nie wymagają również wylewki.

Jak prawidłowo zamontować grzejnik?

W celu zamontowania grzejnika musimy wybrać odpowiednie miejsce dla niego. Najlepsze miejsce to tam, gdzie są największe straty ciepła. Grzejnik powinien być zamontowany co najmniej 10 cm od podłogi i 10 cm od parapetu. Pozwala to na prawidłowy obieg powietrza w grzejniku, a tym samym na efektywną pracę.

zdjęcie 1

Jak działają kable grzewcze w ogrzewaniu podłogowym?

kable grzejneKable grzewcze występują w postaci kabli jednożyłowych oraz dwużyłowych. Mają one moc od 10 do 20 W/m. Układa się je pod wierzchnią warstwą podłogi w pętle, zachowując odstępy zależne od zapotrzebowania na ciepło w danym pomieszczeniu. Przepływ prądu staje się możliwy dzięki połączeniu początku kabla z jego końcem, tj. dzięki zamknięciu obwodu elektrycznego. Najprostsze układy steruje się za pomocą termostatu bimetalicznego, który reaguje na zmiany temperatury powietrza we wnętrzu. Kiedy temperatura spada – termostat uruchamia przepływ prądu w kablach i ogrzewanie zaczyna działać. Podobnie dzieje się w przypadku wzrostu temperatury ponad zaprogramowaną wartość. Wówczas termostat odcina dopływ prądu do kabli i wyłącza ogrzewanie.

Zobacz także