Wentylacja - poradnik

Jakie są przyczyny grzyba w łazience?

Jedną z przyczyn zagrzybienia łazienki jest niewłaściwa wentylacja, jak również niedostateczna izolacja ścian. Słaba wentylacja w połączeniu z wilgocią jest przyczyną powstawania grzyba na ścianie i suficie. Łazienka jest miejscem typowo podatnym na pojawienie się grzyba.

Uchwyty na ręczniki
Uchwyt na ręczniki, kubeczki na szczoteczki czy szczotka do WC to elementy wyposażenia każdej łazienki.

Jak chronić okno przed nadmiarem wilgoci?

zdjęcie 1Jak chronić okno przed nadmiarem wilgoci?

  • Wybrać okno o specjalnej konstrukcji przeznaczone do wilgotnych pomieszczeń
  • Montaż okna najlepiej zlecić profesjonalnej firmie dekarskiej
  • Zadbać o efektywną wentylację grawitacyjną lub mechaniczną

 

Jak powinna wyglądać prawidłowa wentylacja w łazience?

zdjęcie 1Do wentylacji łazienek można wykorzystać siły naturalne (wentylacja grawitacyjna) lub zastosować wentylatory, czyli urządzenia wymuszające przepływ powietrza.
Naturalna wentylacja grawitacyjna to najpowszechniejszy sposób wymiany powietrza w pomieszczeniach mieszkalnych. Polskie przepisy budowlane wymagają, aby w przewody wentylacji grawitacyjnej były wyposażone m.in. łazienki oraz oddzielne toalety. Kratka wentylacyjna powinna znajdować się możliwie daleko od drzwi, tak by strumień powietrza przepływał przez całą łazienkę. W drzwiach łazienkowych nie powinno zabraknąć otworów z kratkami doprowadzających powietrze do łazienki, przy czym kratek tych pod żadnym pozorem nie można zasłaniać.

W mniejszych łazienkach w pełni wystarcza naturalna wentylacja grawitacyjna, natomiast w pomieszczeniach łazienkowych o większej kubaturze (powyżej 5,5 m³) niezbędne jest już stosowanie systemów wentylacyjnych wymuszających obieg powietrza. W łazienkach takich można wspomóc działanie wentylacji poprzez zastosowanie wentylacji mechanicznej wywiewnej. Najczęściej instaluje się w kanałach wywiewnych lub w na kratkach dodatkowe wentylatory pracujące w sposób ciągły, włączane w trakcie obecności w łazience użytkownika lub gdy w pomieszczeniu nagromadzi się wiele pary. Mależy jednak pamiętać, iż urządzenia tego typu ograniczają nieco działanie naturalnej wentylacji grawitacyjnej, gdy nie są użytkowane.

Warto również pamiętać o zainstalowaniu dodatkowego wentylatora w zamkniętej kabinie prysznicowej - ograniczonej ścianami aż do sufitu pomieszczenia. Kubatura takiej kabiny nie powinna być mniejsza niż 1,5 m³.

Dodatkowych wentylatorów na kratkach wentylacyjnych czy w przewodach wentylacyjnych nie wolno instalować w łazienkach, w których znajdują się wloty do przewodów spalinowych - na przykład gazowego podgrzewacza wody. Stosowanie dodatkowego wentylatora grozi bowiem zasysaniem z przewodów spalinowych spalin do łazienki, co może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia korzystających z łazienki osób.

Zobacz także