Akcesoria - poradnik

Jakie rośliny nadają się do łazienki z oknem?

storczyk w łazience
Storczyki dobrze jest podlewać rano lub też przed południem, tak aby roślina zdążyła obeschnąć przed nocą.
Jeśli w domowej łazience jest okno – można w niej trzymać większość gatunków roślin doniczkowych. W pomieszczeniu tym panują bowiem znakomite dla roślinności warunki, tj. duża wilgotność i wysoka temperatura powietrza. Rośliny należy jedynie dobrać w zależności od usytuowania okna względem stron świata oraz wielkości pomieszczenia, którym dysponujemy. W niewielkich wnętrzach można hodować małe odmiany paproci, trzykrotkę, peperomię srebrzystą oraz wszelkiego rodzaju rośliny pnące, które mogą stać się przepiękną dekoracją łazienkowego okna. W jasnych łazienkach dobrze trzymają się też storczyki. W większych wnętrzach można ulokować azalię, anturium, filodendrona, cissusy i wiele innych odmian. Wybór warto uwarunkować od sposobu aranżacji łazienki oraz kierować się przy nim indywidualnymi upodobaniami.

Hydroizolacja w łazienkach

prysznic bez brodzikaPrace związane z wykonaniem solidnej i starannej hydroizolacji łazienki są w przypadku pryszniców pozbawionych brodzika sednem i istotą komfortowego korzystania z kąpieli w przyszłości. Woda w żadnym razie nie może bowiem przeniknąć pod powierzchnię płytek. Dlatego też w takich sytuacjach nie izoluje się jedynie obszaru strefy kąpielowej, a całą powierzchnię podłogi w łazience. W obszarze planowanego prysznica izolację należy również nanieść na ściany. Wykonuje się ją przeważnie do wysokości około 1,5 m od poziomu podłogi. Materiałem izolacyjnym może być np. folia w płynie. W celu wzmocnienia izolacji wokół kanału odpływowego stosuje się też membranę wodoszczelną. Narożniki należy zabezpieczyć specjalną taśmą. Do klejenia i spoinowania płytek najlepiej jest wykorzystywać elastyczne spoiwa wodoszczelne.

Jak dbać o rośliny hodowane w łazience?

Lustro w łazience
Kwiaty pięknie wyglądają w każdym pomieszczeniu, niektóre gatunki sprawdzą się także w łazience.
Rośliny ulokowane w domowych łazienkach wymagają pielęgnacji podobnej, co te trzymane w pozostałych pomieszczeniach domu. Mniej obfite powinno być jedynie podlewanie, ponieważ w łazience panuje podwyższony poziom wilgotności powietrza. Ponadto rośliny nawozi się zgodnie z ich wymaganiami, czyści oraz usuwa stare obumarłe liście i zasuszone kwiatostany. Należy też pamiętać o regularnym wietrzeniu łazienki. Koniecznie wywietrzmy pomieszczenie po długotrwałej kąpieli oraz po gruntownych porządkach, podczas których użyliśmy intensywnie pachnących środków chemicznych. Powinniśmy także zdawać sobie sprawę, że niektóre gatunki – o ile lubią dużą wilgotność powietrza, to nie tolerują bezpośredniego działania na nie wody. Dlatego też nie ustawiajmy roślin bezpośrednio na wannie, czy umywalce. Ponadto oddalajmy je też od detergentów trzymanych w łazience.

Zobacz także