Oświetlenie - poradnik

Jakie gniazdka do łazienki?

Jeżeli stoimy przed wyborem jakie gniazdka do łazienki wybrać? To my podpowiadamy, które są odpowiednie. Gniazda wtyczkowe w łazience powinny być szczelne. Oznacza się je symbolem IP. Dla gniazd wtyczkowych zainstalowanych w strefie wilgotnej należy stosować stopień IP42. Dlatego przy zakupie pytać należy o gniazda z tym symbolem.

łazienka aranżacja

Jak rozjaśnić łazienkę bez okna?

Niestety blokowe łazienki najczęściej pozbawione są okien. Skutkuje to tym, iż nie dociera do nich naturalne światło dzienne. Wykucie otworu okiennego i montaż okna jest przeważnie niemożliwy, dlatego też wnętrze należy próbować rozjaśnić na inne sposoby. Dobrą metodą jest zastosowanie luksferów. Zamontowane w ścianie działowej, np. oddzielającej łazienkę od sypialni, czy kuchni – doświetlą ciemne wnętrze i nadadzą mu bardziej przestronnego charakteru. Jednak i montaż luksferów nie zawsze wchodzi w rachubę. W takich sytuacjach nie pozostaje nic innego, jak zainwestować w jak najlepsze oświetlenie sztuczne oraz zastosować jasne okładziny ścienne, duże lustra, szkło, itp. elementy dekoracyjne, rozświetlające pomieszczenie. Pamiętajmy, że dobrze jest zamontować punkty świetlne w taki sposób, aby światło odbijało się od innych powierzchni, np. blatu, podłogi, lustra, itd.

Remont łazienki w bloku
Gdy podejmujemy się remontu łazienki w bloku z wielkiej płyty to możemy spodziewać się wszystkiego.

Jaki sedes wybrać?

zdjęcie 1Wybór odpowiedniego sedesu to wbrew pozorom nie taka łatwa sprawa. Na rynku mamy szeroki wybór sedesów, które różnią się od siebie ceną i sposobem montażu. Występują dwa główne ich rodzaje: sedesy kompaktowe i sedesy podwieszane. Każdy rodzaj ma swoje wady i zalety. Sedesy kompaktowe są łatwe w montażu i mają dość niską cenę. Ich dodatkową zaletą jest to, że praktycznie zawsze sprzedawane są w kompletach razem z deską. Ich wadą jest jednak to, że nie są zbyt estetyczne, zajmują sporo miejsca. Sedesy podwieszane natomiast są estetyczniejsze,    zajmują mało miejsca i łatwo utrzymać je w czystości. Ich wadą jednak jest dość wysoka cena stelaża oraz fakt, iż musimy ten stelaż zabudować, co wiąże się z dodatkową pracą i kosztami. Rzadko też sprzedawane są w kompletach, więc musimy dokupić do nich deskę i przycisk spłukujący.

Zobacz także