AGD - poradnik

Jaka szczoteczka do zębów najlepsza?

szczoteczka do zębówNie ma takich wyników specjalistycznych badań, które jednoznacznie potwierdzałyby wyższą skuteczność szczoteczek elektrycznych w pielęgnacji i utrzymywaniu higieny w jamie ustnej. Specjaliści twierdzą, że takie same efekty można uzyskać za pomocą poprawnie używanej szczoteczki manualnej. Pomimo tego – szczoteczki elektryczne mają ogromną rzeszę swoich zwolenników. Są bowiem wygodniejsze w stosowaniu, gdyż praktycznie nie wymagają od użytkownika wykonywania żadnych ruchów, mających na celu umycie zębów. Złośliwi mawiają, że w takim razie jest to rozwiązanie dla leniwych. Zwolennicy jednak odpierają zarzuty, twierdząc iż rozwiązanie pasuje bardziej dla osób praktycznych, ceniących swój prywatny czas i wygodę.

Jak używać szczoteczki elektrycznej?

szczoteczka do zębówUżytkowanie szczoteczki elektrycznej sprowadza się do tego samego celu, co użytkowanie szczoteczki tradycyjnej. Celem tym jest utrzymanie higieny w jamie ustnej. Jednak każdorazowe użycie urządzenia elektrycznego jest łatwiejsze i nie wymaga żadnego wysiłku. Szczoteczki elektrycznej nie trzeba bowiem dociskać do czyszczonej powierzchni zębów, ani wykonywać nią żadnych ruchów. Trzeba jednak pamiętać o jej ładowaniu po użyciu, jeżeli jest urządzeniem akumulatorowym. Wówczas szczotkę odkłada się na bazę zasilaną prądem i jej akumulatory zostają naładowane. Bez ładowania można używać szczoteczek sieciowych oraz szczoteczek na baterie. Jeżeli nie wyjeżdżamy często w podróże – szczoteczki sieciowe są dość dobrym rozwiązaniem. Nie poleca się natomiast szczoteczek na baterie, ponieważ ich zasilanie wymaga bardzo częstej wymiany na nowe.

Czy szczoteczek elektrycznych mogą używać dzieci?

szczoteczki elektryczne dla dzieciSzczoteczki elektryczne mogą być używane przez dzieci, ale te, które ukończyły 3 lata. Nie poleca się szczoteczek elektrycznych do momentu, do którego zęby dziecka są szczotkowane przez jego rodzica. Stomatolodzy apelują także, aby i w późniejszym etapie życia dziecka przynajmniej próbować użytkować szczoteczkę tradycyjną. Wykształca ona bowiem w najmłodszych prawidłowe nawyki szczotkowania jamy ustnej. Taką postać rzeczy zmieniają jednak sytuacje, gdzie dziecko jest niepełnosprawne umysłowo, bądź ma trudności w czynnościach manualnych. Wówczas szczoteczka elektryczna jest wręcz polecanym rozwiązaniem. Szczoteczki dla dzieci posiadają główkę dostosowaną do mniejszych rozmiarów jamy ustnej oraz zdecydowanie delikatniejsze włosie

Zobacz także