Ceramika - poradnik

Jak zamontować system podtynkowy do wc?

montaż stelaża podtynkowegoMontaż systemów podtynkowych nie jest skomplikowany i można wykonać go samodzielnie. Praca wymaga jednak precyzji oraz posiadania niezbędnych narzędzi i elementów dodatkowych. Po przymierzeniu ramy stelaża do ściany należy wywiercić otwory i umieścić w nich kołki rozporowe. Następnie stelaż przytwierdza się do ściany stosując wkręty dołączone przez producenta i mocuje pręty do zawieszenia miski ustępowej. Bardzo ważne jest ustalenie wysokości montażu stelaża, ponieważ od tego zależy późniejsza lokalizacja sedesu. Przyjmuje się ogólnie że jego górna krawędź powinna znajdować się 40 cm od poziomu podłogi. W przypadku osób niepełnosprawnych jest to 46 cm. Trzeba także pamiętać o konieczności przeprowadzenia prac związanych z prawidłowym odpływem ścieków oraz z doprowadzeniem do spłuczki bieżącej wody. Czynności te zależą od przebiegu istniejących w domu instalacji.

Montaż WC podtynkowe - na co zwrócić uwagę

Wc ze stelażem podtynkowym
W pomieszczeniu zamontowano podwieszane WC, mijejscie w którym znajduje się stelaż wykorzystano jako półkę.
Oprócz prawidłowego zamocowania ramy stelaża w pionie i poziomie, montując samodzielnie wc podtynkowe należy także uwzględnić kilka innych czynników. W pierwszej kolejności konieczne jest wyposażenie rury doprowadzającej wodę do spłuczki w zawór odcinający. Ponadto przed podłączeniem spłuczki należy przepłukać instalację. Oprócz tego, do obudowy stelaża należy stosować wyłącznie płyty wodoodporne. Płyty te występują w sklepach w kolorze zielonym. Dobrze jest stosować jednowarstwowo płytę o grubości 18 mm lub układać płyty o grubości 12,5 mm w dwóch warstwach. Pozwala to zapobiegać uginaniu się gipsu i późniejszemu pękaniu glazury. Tak miski ustępowe, jak i inne urządzenia sanitarne oparte na systemach podtynkowych montuje się dopiero po całkowitym wykończeniu ścian, na których będą one zawieszone. W każdym przypadku należy zatem pamiętać o wyprowadzeniu na zewnątrz prętów montażowych oraz końcowych elementów instalacji wodnej i kanalizacyjnej.

Jak zabudować wannę?

wanna zabudowanaJest wiele sposobów na zabudowę wanny, wszystko zależy od tego jakie funkcje ma ona spełniać i jaki mamy wystrój łazienki. W zabudowie wanny możemy zrobić dodatkowe półki, czy też schować szafeczkę na przybory kąpielowe, czy inne kosmetyki. Warto wiedzieć, że właściwie każdy rodzaj wanny nadaje się do trwałej zabudowy. Przy zabudowie wanny powinniśmy pamiętać, aby zostawić dojście do syfonu w razie awarii. Do wykończenia zabudowy najprostszym i najczęstszym materiałem są płytki. Zabudowę wanny można jednak wykończyć również materiałem imitującym cegłę, kamieniem naturalnym, czy polakierowanym drewnem. Pamiętać należy jednak, że materiały te muszą być wodoodporne, a drewno odpowiednio zabezpieczone.

Zobacz także