Ogrzewanie - poradnik

Jak zainstalować kominek w łazience?

kominek w łaziencePosiadanie kominka w łazience staje się marzeniem coraz bardziej powszechnym. Montaż tradycyjnego kominka jest często niemożliwy ze względu na brak komina oraz skomplikowany proces instalacyjny. Dlatego też na salony kąpielowe coraz śmielej wkraczają tzw. biokominki. W ich przypadku jedyny warunek techniczny, jaki należy spełnić, to posiadanie sprawnie działającej wentylacji w pomieszczeniu. Spalane w biokominkach paliwo nie wydziela żadnych zapachów, ani substancji szkodliwych dla ludzkiego organizmu. Biokominki występują w formie wolnostojącej, naściennej oraz meblowej, np. w postaci stolika, czy półki z ogniem. Prezentują się nadzwyczaj pięknie, a do tego spełniają oczywiście funkcję urządzeń grzejnych. Oznacza to, że oddają ciepło i skutecznie podnoszą temperaturę powietrza w pomieszczeniu. 

Jaka mata grzewcza?

mata grzejna w łazienceMaty grzejne dostępne są w różnych wymiarach, mają też różną moc grzewczą, a więc można je dopasować do wielkości łazienki. Rozmiar maty powinien być zawsze trochę mniejszy od powierzchni podłogi, którą chcemy podgrzewać. Trzeba pamiętać, że nie układa się jej pod stałymi elementami wyposażenia, np. pod wanną, sedesem, bidetem.

Jak odpowietrzyć grzejnik łazienkowy?

grzejnik łazienkowyDziwne odgłosy dochodzące z instalacji, miejscami zimne grzejniki to efekty zapowietrzenia instalacji. Skąd w niej powietrze? Przyczyn może być kilka: powietrze wnika przez mikroskopijne nieszczelności, zasysane jest przez pompę obiegową, instalacja została wadliwie wykonana. Ważne jest zatem systematyczne sprawdzanie grzejników, przynajmniej raz w sezonie, najlepiej niedługo po uruchomieniu "centralnego". Zapowietrzone grzejniki nie osiągną bowiem pełnej wydajności cieplnej.
Popularnym rozwiązaniem jest odpowietrznik - można go kupić jako dodatkowe wyposażenie, ale coraz więcej firm proponuje grzejniki z fabrycznie zamontowanym odpowietrznikiem. Urządzenie zakłada się w górnej części grzejnika i obsługuje ręcznie. Aby za jego pomocą usunąć powietrze (i ewentualnie inne gazy, jak wodór czy siarkowodór będące produktami korozji), trzeba go odkręcić. Ale uwaga - na wylocie pojawia się wtedy woda. Dostępne są jednak wygodniejsze urządzenia do odpowietrzania, składające się z pokrętła z niewielkim zbiorniczkiem, w którym zbiera się woda.

Odpowietrzać można też od razu całą instalację. Jak to robić?

  • wyposażyć piony w odpowietrzniki automatyczne,
  • w przypadku instalacji z tworzyw sztucznych stosować rury z tzw. barierą antydyfuzyjną. Jest to w uproszczeniu cienka warstwa metalowa, która zapobiega przenikaniu powietrza do wnętrza instalacji,
  • stosować separatory powietrza - wytrącają pęcherzyki powietrza; umieszcza się je w węźle cieplnym lub tuż za kotłem.

Zobacz także