Ceramika - poradnik

Jak zabudować wannę?

wanna zabudowanaJest wiele sposobów na zabudowę wanny, wszystko zależy od tego jakie funkcje ma ona spełniać i jaki mamy wystrój łazienki. W zabudowie wanny możemy zrobić dodatkowe półki, czy też schować szafeczkę na przybory kąpielowe, czy inne kosmetyki. Warto wiedzieć, że właściwie każdy rodzaj wanny nadaje się do trwałej zabudowy. Przy zabudowie wanny powinniśmy pamiętać, aby zostawić dojście do syfonu w razie awarii. Do wykończenia zabudowy najprostszym i najczęstszym materiałem są płytki. Zabudowę wanny można jednak wykończyć również materiałem imitującym cegłę, kamieniem naturalnym, czy polakierowanym drewnem. Pamiętać należy jednak, że materiały te muszą być wodoodporne, a drewno odpowiednio zabezpieczone.

Jak zabudować umywalkę?

umywalka zabudowanaUmywalkę możemy, podobnie jak wannę zabudować na kilka różnych sposobów. Najprostszym i najbardziej popularnym z nich jest oczywiście kupienie szafki, w którą wpuszczamy umywalkę. Na rynku mamy dostępnych wiele rodzajów szafek. W jednych wpuszczamy umywalkę do środka, w innych umywalkę stawiamy na blacie. Równie popularnym sposobem jest zrobienie blatu, czy też szafek na zamówienie. Możemy wtedy zrobić stelaż z płyt kartonowo-gipsowych, w których robimy półki. Zamówienie zabudowy wychodzi na ogół nieco drożej niż kupienie gotowych szafek, ale pozwala na maksymalne wykorzystanie przestrzeni. Jest to bardzo istotne zwłaszcza w przypadku małych łazienek, gdzie musimy optymalnie wszystko zaplanować, aby się pomieściło.

Jak zamontować system podtynkowy do wc?

montaż stelaża podtynkowegoMontaż systemów podtynkowych nie jest skomplikowany i można wykonać go samodzielnie. Praca wymaga jednak precyzji oraz posiadania niezbędnych narzędzi i elementów dodatkowych. Po przymierzeniu ramy stelaża do ściany należy wywiercić otwory i umieścić w nich kołki rozporowe. Następnie stelaż przytwierdza się do ściany stosując wkręty dołączone przez producenta i mocuje pręty do zawieszenia miski ustępowej. Bardzo ważne jest ustalenie wysokości montażu stelaża, ponieważ od tego zależy późniejsza lokalizacja sedesu. Przyjmuje się ogólnie że jego górna krawędź powinna znajdować się 40 cm od poziomu podłogi. W przypadku osób niepełnosprawnych jest to 46 cm. Trzeba także pamiętać o konieczności przeprowadzenia prac związanych z prawidłowym odpływem ścieków oraz z doprowadzeniem do spłuczki bieżącej wody. Czynności te zależą od przebiegu istniejących w domu instalacji.

Zobacz także