Style i trendy - poradnik

Jak urządzić łazienkę ze skosami?

łazienka na poddaszuŁazienka uchodzi za najtrudniejsze do urządzenia pomieszczenie na poddaszu. Kłopotliwe skosy znacznie utrudniają jej aranżację, co jednak nie oznacza, że uzyskanie funkcjonalnej łazienki tuż pod dachem jest całkowicie niemożliwe. Do jej urządzenia potrzeba jednak odrobiny fachowej wiedzy. Swobodne poruszanie się po podłodze pomieszczenia umożliwia wysokość około 2 m. Do wytarcia głowy ręcznikiem potrzeba jakieś 20 cm więcej. By móc wyjść z wanny konieczne jest minimum 1,60 wysokości ponad nią. Pełnowartościowej wysokości potrzeba również do zamontowania kabiny prysznicowej. Z kolei urządzenia, z których korzysta się na siedząco, tj. bidet, miska ustępowa spokojnie można montować na ścianach ze skosami. Tylko w taki sposób można racjonalnie zagospodarować łazienkę na poddaszu. Miejsca, które kompletnie nie nadają się do montażu jakichkolwiek urządzeń sanitarnych warto zabudować, aby uzyskać skrytki i schowki, które w łazienkach są zawsze bardzo przydatne.

Jak wykonać prysznic bez brodzika?

zdjęcie 1Prace związane z powstaniem prysznica bez brodzika są niestety bardziej skomplikowane niż postawienie w łazience gotowej kabiny prysznicowej i podłączenie odpływu tradycyjnego brodzika do rury odpływowej. Jeśli jednak wykonie takiego prysznica jest możliwe ze względów technicznych warto przez nie przejść. Trudność polega głównie na tym, że instalacja odpływowa musi zostać umieszczona poniżej poziomu łazienkowej posadzki. Do powyższego celu wykorzystuje się specjalne systemy odwodnień prysznicowych. Można zastosować wpust podłogowy, odwodnienie liniowe lub łukowe. Każde z nich wymaga jednak wykonania innego spadku i innego jego kształtowania. Z tego też powodu prace związane z odprowadzeniem wody z prysznica bez brodzika najlepiej jest powierzyć doświadczonemu i wyspecjalizowanemu w powyższym zakresie fachowcowi.

Jak wykończyć prysznic bez brodzika?

płytki łazienkoweMożliwości na powyższe jest wiele. Prysznic bez brodzika może mieć dowolne wymiary oraz posiadać dowolnie zaplanowany kształt. Można urządzić go w niewykorzystanej dotychczas wnęce łazienkowej lub przeznaczyć na niego inne, bardziej przestronne miejsce. Rozwiązanie to jest w ostatnim czasie bardzo modne i cieszy się szerokim zainteresowaniem. Do wykończenia podłogi prysznica służą najczęściej płytki. Może to być jednak również kamień naturalny oraz inne materiały odporne na działanie wody, w tym np. drewno. Ścianki oddzielające strefę kąpielową od pozostałej części łazienki mogą być pełne lub przeszklone. W pierwszym przypadku wykańcza się je najczęściej glazurą, w drugim natomiast stosuje hartowane szkło lub luksfery. Taki prysznic może posiadać drzwi, albo pozostawać otwarty. W jednej i drugiej wersji jest z całą pewnością wygodniejszy w użytkowaniu aniżeli tradycyjne kabiny prysznicowe oparte na standardowych brodzikach.

Zobacz także