Style i trendy - poradnik

Jak urządzić łazienkę w sypialni?

łazienka w pokojuPołączenie przestrzeni kąpielowej z sypialnianą jest koncepcją stosunkowo nową w Polsce, ale dość dobrze się przyjmującą. Projekty tego typu są bardzo ciekawe pod względem aranżacyjnym, a dodatkowo – wprowadzenie ich w życie niesie z sobą wygodę i swego rodzaju luksus. Jednak na zorganizowanie łazienki, która będzie służyła do wyłącznego użytku właścicieli sypialni potrzeba jest odpowiedniej powierzchni mieszkaniowej oraz spełnienia kilku innych warunków technicznych. Podstawowym jest oczywiście doprowadzenie do pomieszczenia instalacji wodno – kanalizacyjnej, co nie zawsze jest możliwe do zrealizowania. Ponadto, musimy pamiętać, że łazienka, to pomieszczenie o podwyższonej wilgotności powietrza i wymaga sprawnie działającego sytemu wentylacyjnego. Dodatkowo, należy wziąć pod uwagę, że w czasie kąpieli szczególnie doceniana bywa wyższa temperatura otoczenia. Pomieszczenie trzeba będzie zatem także odpowiednio ogrzać, a niekiedy być może nawet dogrzewać w inny, aniżeli zastosowany w całym domu sposób.

Jak wykonać prysznic bez brodzika?

zdjęcie 1Prace związane z powstaniem prysznica bez brodzika są niestety bardziej skomplikowane niż postawienie w łazience gotowej kabiny prysznicowej i podłączenie odpływu tradycyjnego brodzika do rury odpływowej. Jeśli jednak wykonie takiego prysznica jest możliwe ze względów technicznych warto przez nie przejść. Trudność polega głównie na tym, że instalacja odpływowa musi zostać umieszczona poniżej poziomu łazienkowej posadzki. Do powyższego celu wykorzystuje się specjalne systemy odwodnień prysznicowych. Można zastosować wpust podłogowy, odwodnienie liniowe lub łukowe. Każde z nich wymaga jednak wykonania innego spadku i innego jego kształtowania. Z tego też powodu prace związane z odprowadzeniem wody z prysznica bez brodzika najlepiej jest powierzyć doświadczonemu i wyspecjalizowanemu w powyższym zakresie fachowcowi.

Jak wykończyć prysznic bez brodzika?

płytki łazienkoweMożliwości na powyższe jest wiele. Prysznic bez brodzika może mieć dowolne wymiary oraz posiadać dowolnie zaplanowany kształt. Można urządzić go w niewykorzystanej dotychczas wnęce łazienkowej lub przeznaczyć na niego inne, bardziej przestronne miejsce. Rozwiązanie to jest w ostatnim czasie bardzo modne i cieszy się szerokim zainteresowaniem. Do wykończenia podłogi prysznica służą najczęściej płytki. Może to być jednak również kamień naturalny oraz inne materiały odporne na działanie wody, w tym np. drewno. Ścianki oddzielające strefę kąpielową od pozostałej części łazienki mogą być pełne lub przeszklone. W pierwszym przypadku wykańcza się je najczęściej glazurą, w drugim natomiast stosuje hartowane szkło lub luksfery. Taki prysznic może posiadać drzwi, albo pozostawać otwarty. W jednej i drugiej wersji jest z całą pewnością wygodniejszy w użytkowaniu aniżeli tradycyjne kabiny prysznicowe oparte na standardowych brodzikach.

Zobacz także