Ogrzewanie - poradnik

Jak prawidłowo zamontować grzejnik?

W celu zamontowania grzejnika musimy wybrać odpowiednie miejsce dla niego. Najlepsze miejsce to tam, gdzie są największe straty ciepła. Grzejnik powinien być zamontowany co najmniej 10 cm od podłogi i 10 cm od parapetu. Pozwala to na prawidłowy obieg powietrza w grzejniku, a tym samym na efektywną pracę.

zdjęcie 1

Jak działają kable grzewcze w ogrzewaniu podłogowym?

kable grzejneKable grzewcze występują w postaci kabli jednożyłowych oraz dwużyłowych. Mają one moc od 10 do 20 W/m. Układa się je pod wierzchnią warstwą podłogi w pętle, zachowując odstępy zależne od zapotrzebowania na ciepło w danym pomieszczeniu. Przepływ prądu staje się możliwy dzięki połączeniu początku kabla z jego końcem, tj. dzięki zamknięciu obwodu elektrycznego. Najprostsze układy steruje się za pomocą termostatu bimetalicznego, który reaguje na zmiany temperatury powietrza we wnętrzu. Kiedy temperatura spada – termostat uruchamia przepływ prądu w kablach i ogrzewanie zaczyna działać. Podobnie dzieje się w przypadku wzrostu temperatury ponad zaprogramowaną wartość. Wówczas termostat odcina dopływ prądu do kabli i wyłącza ogrzewanie.

Czy warto instalować ogrzewanie podłogowe w łazience?

podłoga w łazienceCeramiczna terakota, czy naturalny kamień prezentuje się w salonach kąpielowych wyśmienicie. Jednak zasadniczą wadą tych materiałów jest fakt, że są one zimne w bezpośrednim kontakcie z ciałem ludzkim. Problem ten rozwiązuje bardzo skutecznie instalacja ogrzewania podłogowego. Musimy jednak zdawać sobie sprawę, że instalacja taka jest kosztowna zarówno w montażu, jak i w eksploatacji. Niektórzy z nas za ciepło pod stopami są w stanie zapłacić każde pieniądze i wówczas ogrzewanie podłogowe jest w stanie dać pełną satysfakcję. Aby nieco ograniczyć koszty przedsięwzięcia kable lub maty grzewcze można zainstalować jedynie w miejscach, w których najczęściej stajemy gołymi stopami, tj. przy wannie, brodziku, czy umywalce.

Zobacz także