Ogrzewanie - poradnik

Jak odpowietrzyć grzejnik łazienkowy?

grzejnik łazienkowyDziwne odgłosy dochodzące z instalacji, miejscami zimne grzejniki to efekty zapowietrzenia instalacji. Skąd w niej powietrze? Przyczyn może być kilka: powietrze wnika przez mikroskopijne nieszczelności, zasysane jest przez pompę obiegową, instalacja została wadliwie wykonana. Ważne jest zatem systematyczne sprawdzanie grzejników, przynajmniej raz w sezonie, najlepiej niedługo po uruchomieniu "centralnego". Zapowietrzone grzejniki nie osiągną bowiem pełnej wydajności cieplnej.
Popularnym rozwiązaniem jest odpowietrznik - można go kupić jako dodatkowe wyposażenie, ale coraz więcej firm proponuje grzejniki z fabrycznie zamontowanym odpowietrznikiem. Urządzenie zakłada się w górnej części grzejnika i obsługuje ręcznie. Aby za jego pomocą usunąć powietrze (i ewentualnie inne gazy, jak wodór czy siarkowodór będące produktami korozji), trzeba go odkręcić. Ale uwaga - na wylocie pojawia się wtedy woda. Dostępne są jednak wygodniejsze urządzenia do odpowietrzania, składające się z pokrętła z niewielkim zbiorniczkiem, w którym zbiera się woda.

Odpowietrzać można też od razu całą instalację. Jak to robić?

  • wyposażyć piony w odpowietrzniki automatyczne,
  • w przypadku instalacji z tworzyw sztucznych stosować rury z tzw. barierą antydyfuzyjną. Jest to w uproszczeniu cienka warstwa metalowa, która zapobiega przenikaniu powietrza do wnętrza instalacji,
  • stosować separatory powietrza - wytrącają pęcherzyki powietrza; umieszcza się je w węźle cieplnym lub tuż za kotłem.

Grzejnik chromowany, czy malowany?

zdjęcie 1Dobierając moc grzejnika łazienkowego, pamiętajmy, że te z powłoką chromowaną słabiej emitują ciepło niż pomalowane na biało lub inny kolor. Moc grzejnika chromowanego powinna być co najmniej 30% większa niż grzejnika malowanego.

Jakie grzejniki do łazienki?

zdjęcie 1Na rynku jest ogromny wybór grzejników łazienkowych. Wśród nich dostępne są modele przeznaczone do montażu na ścianie w tym także w wersji obrotowej, jak i w narożniku pomieszczenia. Wybór grzejnika jest bardzo ważną sprawą musimy pamiętać że oprócz walorów estetycznych jest to także instalacja grzewcza. Nieodpowiedni wybór może wpłynąć na późniejsze ponoszone koszty.

Zobacz także