Ogrzewanie - poradnik

Jak działają kable grzewcze w ogrzewaniu podłogowym?

kable grzejneKable grzewcze występują w postaci kabli jednożyłowych oraz dwużyłowych. Mają one moc od 10 do 20 W/m. Układa się je pod wierzchnią warstwą podłogi w pętle, zachowując odstępy zależne od zapotrzebowania na ciepło w danym pomieszczeniu. Przepływ prądu staje się możliwy dzięki połączeniu początku kabla z jego końcem, tj. dzięki zamknięciu obwodu elektrycznego. Najprostsze układy steruje się za pomocą termostatu bimetalicznego, który reaguje na zmiany temperatury powietrza we wnętrzu. Kiedy temperatura spada – termostat uruchamia przepływ prądu w kablach i ogrzewanie zaczyna działać. Podobnie dzieje się w przypadku wzrostu temperatury ponad zaprogramowaną wartość. Wówczas termostat odcina dopływ prądu do kabli i wyłącza ogrzewanie.

Czy warto instalować ogrzewanie podłogowe w łazience?

podłoga w łazienceCeramiczna terakota, czy naturalny kamień prezentuje się w salonach kąpielowych wyśmienicie. Jednak zasadniczą wadą tych materiałów jest fakt, że są one zimne w bezpośrednim kontakcie z ciałem ludzkim. Problem ten rozwiązuje bardzo skutecznie instalacja ogrzewania podłogowego. Musimy jednak zdawać sobie sprawę, że instalacja taka jest kosztowna zarówno w montażu, jak i w eksploatacji. Niektórzy z nas za ciepło pod stopami są w stanie zapłacić każde pieniądze i wówczas ogrzewanie podłogowe jest w stanie dać pełną satysfakcję. Aby nieco ograniczyć koszty przedsięwzięcia kable lub maty grzewcze można zainstalować jedynie w miejscach, w których najczęściej stajemy gołymi stopami, tj. przy wannie, brodziku, czy umywalce.

Jak ogrzać łazienkę?

Grzejnik na ręczniki
Grzejniki, które pełnią funkcję suszarki są podłączone do instalacji centralnego ogrzewania mogą być jedynym źródłem ciepła w pomieszczeniu,
Łazienka jest takim pomieszczeniem w domu, w którym zapotrzebowanie na ciepło nie jest stałe, ale chwilowo cenimy sobie temperaturę wyższą niż w pozostałych wnętrzach domu. Sposobów na jej czasowe podwyższenie jest wiele i nie chodzi tu wcale o umieszczanie w łazience przestarzałego grzejnika typu farelka. Aktualnie, niemal w każdej łazience montuje się tzw. grzejniki drabinkowe, które oprócz funkcji grzania stają się jednocześnie suszarkami dla wilgotnych ręczników, czy dosychającego prania. Grzejniki takie oprócz podłączenia do instalacji centralnego ogrzewania warto wyposażyć w grzałkę elektryczną. Jej montaż jest bardzo prosty, a posiadanie umożliwia korzystanie z grzejnika łazienkowego w czasie, kiedy instalacja c.o. nie pracuje. Pomijając tradycyjne grzejniki drabinkowe – na rynku można znaleźć też bardzo interesujące i posiadające oryginalne formy – grzejniki dekoracyjne. Nie tylko oddają one ciepło, ale także zdobią łazienkę i nadają jej niepowtarzalnego charakteru.

Zobacz także