Ceramika - poradnik

Jak dobrać kabinę prysznicową do łazienki?

kabina prysznicowaNajbardziej typowe wymiary kabiny (dopasowane do brodzików) 80x80 i 90x90 cm, wysokość to 175, 180 lub 185 cm. Można zamówić również kabinę na wymiar, przystosowaną do różnych pomieszczeń (np. na poddasze ze skosami). Kabiny dopasowywane są pod brodziki kwadratowe, owalne, prostokątne itp. Kabiny okrągłe stopniowo wypierają kwadratowe, ponieważ zajmują mniej miejsca w łazience, nie naruszając komfortu kąpieli. W większości kabin zaokrąglonych, tafle szkła muszą również być zaokrąglone (wiąże się to z wyższą ceną). Ważny jest sposób otwierania. Najbardziej typowym rozwiązaniem są drzwi rozsuwane dwustronnie w kabinie kwadratowej i półokrągłej. Istotne jest, ile miejsca po otwarciu będą zajmowały drzwi kabiny oraz ile miejsca w środku pozostanie.

Jak zabudować wannę?

wanna zabudowanaJest wiele sposobów na zabudowę wanny, wszystko zależy od tego jakie funkcje ma ona spełniać i jaki mamy wystrój łazienki. W zabudowie wanny możemy zrobić dodatkowe półki, czy też schować szafeczkę na przybory kąpielowe, czy inne kosmetyki. Warto wiedzieć, że właściwie każdy rodzaj wanny nadaje się do trwałej zabudowy. Przy zabudowie wanny powinniśmy pamiętać, aby zostawić dojście do syfonu w razie awarii. Do wykończenia zabudowy najprostszym i najczęstszym materiałem są płytki. Zabudowę wanny można jednak wykończyć również materiałem imitującym cegłę, kamieniem naturalnym, czy polakierowanym drewnem. Pamiętać należy jednak, że materiały te muszą być wodoodporne, a drewno odpowiednio zabezpieczone.

Jak zabudować umywalkę?

umywalka zabudowanaUmywalkę możemy, podobnie jak wannę zabudować na kilka różnych sposobów. Najprostszym i najbardziej popularnym z nich jest oczywiście kupienie szafki, w którą wpuszczamy umywalkę. Na rynku mamy dostępnych wiele rodzajów szafek. W jednych wpuszczamy umywalkę do środka, w innych umywalkę stawiamy na blacie. Równie popularnym sposobem jest zrobienie blatu, czy też szafek na zamówienie. Możemy wtedy zrobić stelaż z płyt kartonowo-gipsowych, w których robimy półki. Zamówienie zabudowy wychodzi na ogół nieco drożej niż kupienie gotowych szafek, ale pozwala na maksymalne wykorzystanie przestrzeni. Jest to bardzo istotne zwłaszcza w przypadku małych łazienek, gdzie musimy optymalnie wszystko zaplanować, aby się pomieściło.

Zobacz także