Czyszczenie i konserwacja - poradnik

Jak czyścić osady na umywalce i wannie?

Aby pozbyć się kamienia osadzającego się najczęściej wokół odpływu w umywalce czy wannie można użyć octu - wystarczy nasączyć nim obficie wacik, przyłożyć mocno do zabrudzonego miejsca i pozostawić. Po jakimś czasie zabrudzone miejsce wystarczy przetrzeć szczoteczką.

zdjęcie 1

Jak usunąć kamień z muszli klozetowej?

Jeśli pijecie czarną herbatę w torebkach, nic prostszego. Zużyte torebki z herbatą trzeba włożyć do muszli na całą noc i kamień zniknie. Inny sposób, jednak dużo bardziej „zapachowy” to ocet, który po podgrzaniu powinien trafić do muszli klozetowej na pół godziny - po tym czasie kamień powinien „puścić”.

czysta łazienka

Sposób na fugi - czyszczenie

zdjęcie 1Brudne fugi w łazience czy kuchni to zmora każdego z nas. Niestety brudzą się dość szybko i wcale nie tak prosto je wyczyścić bez uszkodzenia ich powierzchni. Głównym źródłem zabrudzeń jest oczywiście osad kamienny, resztki mydła, czy tłuszczu. Niestety różnego rodzaju płyny czy olejki do kąpieli, które są na ogół dość tłuste, nie pomagają w utrzymaniu czystych fug. Do czyszczenia fug świetnie nadaje się np. pasta do zębów, czy inny środek zawierający chlor. Innym świetnym sposobem wyczyszczenia fug jest polanie ich wybielaczem i następnie spłukanie wodą. Kolejnym środkiem nadającym się do czyszczenia jest mieszanka proszku do pieczenia z niewielką ilością wody, bądź sody również z niewielką ilością wody. Jeśli żaden z powyższych sposobów nie sprawdzi się, to pozostaje nam zakup specjalnego środka do czyszczenia fug.

Zobacz także