Wentylacja - poradnik

Jak chronić okno przed nadmiarem wilgoci?

zdjęcie 1Jak chronić okno przed nadmiarem wilgoci?

  • Wybrać okno o specjalnej konstrukcji przeznaczone do wilgotnych pomieszczeń
  • Montaż okna najlepiej zlecić profesjonalnej firmie dekarskiej
  • Zadbać o efektywną wentylację grawitacyjną lub mechaniczną

 

Jak powinna wyglądać prawidłowa wentylacja w łazience?

zdjęcie 1Do wentylacji łazienek można wykorzystać siły naturalne (wentylacja grawitacyjna) lub zastosować wentylatory, czyli urządzenia wymuszające przepływ powietrza.
Naturalna wentylacja grawitacyjna to najpowszechniejszy sposób wymiany powietrza w pomieszczeniach mieszkalnych. Polskie przepisy budowlane wymagają, aby w przewody wentylacji grawitacyjnej były wyposażone m.in. łazienki oraz oddzielne toalety. Kratka wentylacyjna powinna znajdować się możliwie daleko od drzwi, tak by strumień powietrza przepływał przez całą łazienkę. W drzwiach łazienkowych nie powinno zabraknąć otworów z kratkami doprowadzających powietrze do łazienki, przy czym kratek tych pod żadnym pozorem nie można zasłaniać.

W mniejszych łazienkach w pełni wystarcza naturalna wentylacja grawitacyjna, natomiast w pomieszczeniach łazienkowych o większej kubaturze (powyżej 5,5 m³) niezbędne jest już stosowanie systemów wentylacyjnych wymuszających obieg powietrza. W łazienkach takich można wspomóc działanie wentylacji poprzez zastosowanie wentylacji mechanicznej wywiewnej. Najczęściej instaluje się w kanałach wywiewnych lub w na kratkach dodatkowe wentylatory pracujące w sposób ciągły, włączane w trakcie obecności w łazience użytkownika lub gdy w pomieszczeniu nagromadzi się wiele pary. Mależy jednak pamiętać, iż urządzenia tego typu ograniczają nieco działanie naturalnej wentylacji grawitacyjnej, gdy nie są użytkowane.

Warto również pamiętać o zainstalowaniu dodatkowego wentylatora w zamkniętej kabinie prysznicowej - ograniczonej ścianami aż do sufitu pomieszczenia. Kubatura takiej kabiny nie powinna być mniejsza niż 1,5 m³.

Dodatkowych wentylatorów na kratkach wentylacyjnych czy w przewodach wentylacyjnych nie wolno instalować w łazienkach, w których znajdują się wloty do przewodów spalinowych - na przykład gazowego podgrzewacza wody. Stosowanie dodatkowego wentylatora grozi bowiem zasysaniem z przewodów spalinowych spalin do łazienki, co może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia korzystających z łazienki osób.

Czemu służy wentylacja?

zdjęcie 1Wentylacja w każdym pomieszczeniu jest bardzo istotną kwestią, zwłaszcza w takim miejscu jak łazienka, w której rzadko możemy spotkać okno. Wentylacja umożliwia usunięcie z pomieszczenia zużytego i zanieczyszczonego powietrza oraz nawianie świeżego, co sprawi że na naszych ścianach nie pojawi się grzyb. Aby temu zapobiec powinniśmy zamontować drzwi łazienkowe z otworami.

Zobacz także