Zmywarki do naczyń – jak z nich korzystać, by się opłacało?

Zmywarki do naczyń – jak z nich korzystać, by się opłacało?

Posiadanie zmywarki w kuchni nie jest już luksusem. Nie wszyscy jednak mają opanowaną sztukę takiego użytkowania zmywarek, aby rzeczywiście dbać o naczynia, własny portfel i środowisko.

zmywarka do naczyńPrzeciwnicy zmywarek do naczyń to najczęściej niedoinformowane osoby. Wychodzą z założenia, że tak duże urządzenia z pewnością pochłaniają ogromne ilości wody i energii, a zmywanie ręczne jest bardziej dokładne i oszczędne. By dowieść, że tego rodzaju pojmowanie sprawy jest błędne, już parę lat temu naukowcy z jednego z niemieckich uniwersytetów przeprowadzili eksperyment, w którym różne osoby proszono o umycie takiej samej góry identycznie zabrudzonych naczyń. Do tej samej czynności wykorzystano także dla porównania zmywarki.

Jak się okazało, wszyscy ludzie średnio zużywali ok. 100 litrów wody i 2,5 kW energii koniecznej do ogrzania wody. By wykonać tę samą pracę, zmywarka potrzebowała zaledwie 15-22 litrów wody i od 1 do 2 kW energii. Jak jednak mieć pewność, że używamy zmywarki w najlepszy, pozwalający na tak wielką oszczędność sposób?

Przede wszystkim, jak radzą specjaliści, należy sprawdzić, jaki stopień twardości ma woda w okolicy naszego zamieszkania. Do niego trzeba dostosować ustawienia zmywarki i preparaty myjące. Czasami okazuje się bowiem, że nawet wówczas, kiedy stosujemy kostkę myjącą typu 3 w 1 lub 4 w 1, trzeba też niezależnie używać zmiękczającej soli do zmywarki.

zmywarkaZanim włączysz program zmywania, trzeba upewnić się, że zmywarka jest prawidłowo załadowana. Pamiętaj, że naczynia powinny być oczyszczone z resztek jedzenia, ale nie ma potrzeby uprzedniego ich płukania. Jeżeli jednak garnki są mocno przypalone, warto wcześniej je namoczyć. Dalej, należy pamiętać, że naczynia nie powinny być ułożone jedno na drugim, ani ciasno do siebie przylegać. Talerze mają stać pionowo, a kubki, szklanki i inne głębokie naczynia - do góry dnem. Większe przedmioty należy układać przy brzegach koszy zmywarki, a sztućce w specjalnym koszyku - pionowo. Dzięki temu naczynia będą dokładnie umyte i nie porysują się.

Nim zatrzaśniesz drzwiczki, upewnij się, że zmywarka jest już pełna. Nowoczesne urządzenia potrafią dostosowywać pobór wody i energii do stopnia zapełnienia wnętrza. Sprawdź jeszcze tylko, czy ramiona spryskiwaczy mogą obracać się swobodnie, i możesz spokojnie zamknąć zmywarkę.

Wśród wielu rad dotyczących sposobu użytkowania i konserwacji zmywarki wymienia się też takie, by nie przesadzać z detergentami, nie przerywać cyklu zmywania przez “podglądanie”, regularnie czyścić filtr zmywarki i pamiętać o stosowaniu środka do czyszczenia wnętrza urządzenia. Dzięki temu urządzenie będzie nam służyło długo.

Oceń artykuł
3,50 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: Electrolux

Polecamy Ci również

Zobacz także