Zasady oświetlania łazienki

16
Oświetlenie szafek
Oświetlenie łazienki musi spełniać specyficzne wymagania – zapewnić dobre oświetlenie do różnych czynności, a przy tym być w pełni bezpieczne.

Przy oświetlaniu łazienki kierujemy się zwykle funkcjonalnością, estetyką i bezpieczeństwem.

Pragniemy właściwie rozłożyć akcenty świetlne, sprawić, by było widno we wszystkich strategicznych strefach oraz dekoracyjnie z ciekawym efektem światłocienia. Myślimy także, by oświetlenie zainstalować tak, by nie zagrażało naszemu bezpieczeństwu i nie przeszkadzało w codziennych łazienkowych czynnościach.

Zobacz: Oświetlenie łazienki – jak dobrać i rozmieścić lampy w łazience

1. Oświetlenie łazienki warto rozłożyć na centralne i miejscowe. I tak zwykle zamocowywany na suficie szklany klosz lub żyrandol, możemy uzupełnić halogenami w strefie kąpielowej, nad wanną lub prysznicem lub w łazienkowych wnękach, czy nad półkami. Tam - gdzie zależy nam, by było szczególnie widno.

2. Jeśli w ramach oświetlenia ogólnego decydujemy się na żyrandol, nie powinien on wisieć na zbyt długiej lince. Mogło by to bowiem krępować swobodę naszych ruchów.

3. Przestrzeń wokół lustra powinna być oświetlona ze szczególną starannością. To przecież strefa codziennej toalety. Oprawy oświetleniowe możemy zamontować chociażby po obu stronach lustra, mniej więcej na wysokości twarzy, na nią właśnie powinno padać światło, równomiernie, nie rzucając zbędnych cieni.

4. Unikajmy instalowania źródła światła na wprost lustra. Będzie się w nim odbijało, oślepiając nas jednocześnie.

5.

Zdecydujmy się na świetlówkę, która rzuca przyjemne jasne światło i choć jest droższa niż tradycyjna żarówka, ten wydatek się opłaci. Zużywa bowiem 80 procent mniej energii niż klasyczna.

Dowiedz się też: Jak kupować lampy LED - zamieniamy waty na lumeny

6. Pamiętajmy, że skuteczność oświetlenia zależy nie tylko od mocy żarówki, ale także od stopnia pochłaniania światła przez otoczenie. Ciemne ściany i sufity, powierzchnie fakturowane lub elementy z ciemnego drewna pochłaniają światło dużo intensywniej niż jasne i gładkie powierzchnie.

7. Światło można traktować jak kreatora wnętrza. Użyć go do optycznych sztuczek. I tak oświetlenia skierowane na sufit pozornie powiększy wnętrze, na podłogę natomiast obniży je. Podświetlone wnęki sprawiają wrażenie większych niż są w rzeczywistości.

8. Ścianka z oświetlonych luksferów, podświetlane wnęki, czy świecący różnymi kolorami strumień wody, przyniosą niezwykle dekoracyjny efekt.

9. Oświetlenie strefy kąpielowej tj. nad wanną lub brodzikiem, wymaga zapoznania się z normą PN-91/E-05009/701. W uproszczeniu opraw świetlnych nie można ich instalować, w odległości mniejszej niż 60 cm od wanny i brodzika (natrysku) oraz na wysokości poniżej 2,25 m od podłogi.

10. Osłonki opraw świetlnych powinny być przystosowane do warunków strefy wilgotnej, spełniać normy wodoszczelności. Określa je wartość IP (International Protection).  Informacji szukajmy na etykietach produktów.

Oceń artykuł
4,80 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Agnieszka Chmielińska

Polecamy Ci również

Zobacz także