Żarówki energooszczędne w łazience

Dla jednych ważne jest mniejsze zużycie energii elektrycznej, dla innych bezpieczeństwo. Przed wyborem rodzaju żarówek do łazienki warto zatem poznać wady i zalety świetlówek kompaktowych.fot. Philips

Względy zdrowotne są najważniejszym "przeciw" żarówkom energooszczędnym w łazience – w świetlówkach zawarte są szkodliwe związki rtęci, które w środowisku o dużej wilgotności rozchodzą się dużo szybciej niż w powietrzu. Wprawdzie dają mocniejsze i bardziej rozproszone światło od tradycyjnych żarówek, jednak ten sam efekt można osiągnąć stosując mleczne klosze żarówek tradycyjnych. Część dekoratorów uważa również, że w blasku świetlówek skóra wygląda nienaturalnie. Żarówki energooszczędne nie są bowiem niczym innym, jak zwykłą jarzeniówką, w mniejszym rozmiarze, dostosowaną do typowych opraw oświetleniowych. Zatem stosować, czy nie? Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam.

Za

 • Pięciokrotnie mniejszy pobór prądu w porównaniu ze zwykłymi żarówkami. W normalnej żarówce tylko 5% energii jest przetwarzane w światło widzialne, reszta zostaje stracona na emisję ciepła. Świetlówki mają zatem pięciokrotnie wyższą wydajność. W łazience przebywamy jednak zazwyczaj krótko, więc oszczędność energii nie będzie zbyt duża.
 • Żarówki energooszczędne wytwarzają pięć razy mniej ciepła. Można zatem używać świetlówek o dużej mocy bez obawy uszkodzenia oprawy. To duża zaleta w łazience, gdzie główne światło powinno być jak najmocniejsze i jak najbardziej rozproszone. Żarówek energooszczędnych nie powinno się jednak stosować w zamkniętych kloszach ze względu na możliwość uszkodzenia układu elektronicznego, sterującego świetlówką.
 • Dziesięciokrotnie dłuższa żywotność od tradycyjnych żarówek.
 • Niska jaskrawość. Świetlówki kompaktowe, nawet dużej mocy, nie rażą w oczy.
 • Brak migotania podczas wahań napięcia w sieci. Rzadko wymieniany i niedoceniany, a bardzo istotny parametr w przypadku polskich sieci energetycznych, w których często dochodzi do wahań parametrów napięcia. Zwykłe żarówki wówczas lekko przygasają i ponownie się rozjaśniają. Świetlówki są pozbawione tego nieprzyjemnego efektu.

fot. Osramfot. Osramfot. Osramfot. Osramfot. Osram

Przeciw

 • Dłuższy czas rozświetlania (wydłużający się wraz z wiekiem świetlówki), co powoduje, że po przełączeniu włącznika trzeba chwilę poczekać, aż w łazience zrobi się jasno.
 • Zawartość rtęci będącej silną trucizną niebezpieczną dla człowieka. Uszkodzenie świetlówki, zdarzające się niekiedy nawet w wyniku normalnej pracy, uwalnia toksyczne pary rtęci. W łazience jest to szczególnie groźne, jako że w wilgotnym środowisku toksyczne opary roznoszą się ze zdwojoną prędkością.
 • Mniej naturalne widmo światła niż w żarówkach tradycyjnych, zmieniające postrzeganie kolorów. Zjawisko to dotyczy świetlówek o indeksie oddawania barw Ra mniejszym bądź równym 85, czyli znakomitej większości tańszych modeli. Tradycyjne żarówki i lampki halogenowe mają Ra równe 100.
 • Brak możliwości zastosowania regulatora napięcia zasilającego świetlówkę, tzw. ściemniacza światła.
 • Tętnienie światła mogące u części osób wywoływać zmęczenie i migrenę, a u ludzi cierpiących na padaczkę fotogenną ataki epilepsji.
 • Problematyczna ekologiczność. W reklamach świetlówek kompaktowych, producenci często przywołują ochronę środowiska naturalnego. Nie do końca jest to jednak argument zgodny z prawdą. Produkcja żarówek energooszczędnych znacznie mocniej obciąża środowisko niż żarówek tradycyjnych. Wynika to z konstrukcji świetlówek, zawierających całą gamę związków toksycznych i metali ciężkich. Z tego powodu zużyte żarówki energooszczędne bezwzględnie należy oddawać do utylizacji.
Oceń artykuł
3,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Karolina Malczewska

Źródło: Philips, Osram

Polecamy Ci również

Zobacz także